TEKNIQ: Akutplan løser kun en del af udfordringen
1.10.2026 11:00:15 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Den endelige vedtagelse af regeringens akutplan for elnettet er et vigtigt skridt for den grønne omstilling, men planen misser mulighederne for at bruge den eksisterende kapacitet langt smartere, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Den nye akutplan for elnettet risikerer fortsat at ramme ind i nogle stopklodser, og samtidig mangler planen de afgørende rammevilkår for at aflaste nettet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
- Fremtiden er elektrisk, og derfor er det helt afgørende, at vi får løsnet de knuder, vi selv har slået på elnettet. Det handler ikke mindst om at få klarhed over den måde, myndighederne vurderer ”netvenlighed” på. Ellers risikerer vi, at bureaukrati spænder ben for de fleksible løsninger, som kan frigøre kapacitet i elnettet, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Central styring af batterier
- Akutplanen er et vigtigt fundament, men der mangler stadig centrale brikker for at løse kapacitetsproblemerne. Det handler i bund og grund om at åbne for flere fleksible løsninger som eksempelvis batterier og sikre bedre styring af dem. Elnettet er reelt kun fyldt op få timer om året, og i de perioder er fleksible batterianlæg en oplagt buffer til at løse den udfordring, siger Troels Blicher Danielsen.
Væk med dobbelt betaling
- Der mangler i dag en økonomisk gulerod til at belønne de rigtige adfærdsmønstre hos både boligejere og virksomheder. Det kræver blandt andet et opgør med den dobbelte tarifering af batterier, hvor de både betaler for at tage strøm fra nettet og for at levere den tilbage. Det dræber incitamentet til at investere i lige netop den løsning, der kan aflaste nettet og reducere spidsbelastninger, siger Troels Blicher Danielsen.
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder

Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 83.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Skærpet trussel kræver bedre forsvar af kritisk infrastruktur24.9.2026 14:50:54 CEST | Pressemeddelelse
Det skærpede trusselsbillede fra Rusland og stigningen i hybride angreb gør det tvingende nødvendigt at styrke sikkerheden omkring Danmarks kritiske infrastruktur. Cybersikkerhed handler ikke længere kun om it-systemer, men om at beskytte de fysiske installationer, der holder samfundet kørende, lyder det fra TEKNIQ.
Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk17.9.2026 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Nu bruger 9 ud af 10 virksomheder i det tekniske erhvervsliv AI16.9.2026 06:35:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny medlemsundersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ viser en eksplosiv vækst i brugen af AI. Ni ud af ti virksomheder i det tekniske erhvervsliv bruger nu kunstig intelligens, hvilket ligger langt over det gennemsnitlige niveau blandt danske virksomheder.
TEKNIQ: Endelig skinner solen over de kommunale tage14.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag gør en ny lov det markant lettere for kommuner og regioner at opsætte solceller på offentlige bygninger uden bureaukratisk bøvl, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, der gennem flere år har arbejdet for det.
TEKNIQ: PISA-chok kræver politisk handling10.9.2026 15:05:39 CEST | Pressemeddelelse
De historisk dårlige PISA-resultater viser, at der er behov for politisk handling, da faldende faglighed blandt unge kan få konsekvenser langt ud over folkeskolen, advarer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum