Ny aftale om børne- og ungdomspsykiatrien kan gøre en reel forskel for familierne
25.9.2026 09:51:49 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Det er meget positivt, at et bredt flertal nu har indgået en aftale om at styrke børne- og ungdomspsykiatrien. Aftalen rummer et vigtigt fokus på tidlig indsats og tværfaglighed, som kan komme både børn, unge og deres familier til gavn, mener Forsikring & Pension.
F&P ser meget positivt på den politiske aftale om børne- og ungdomspsykiatrien og tager imod den udstrakte hånd, som formand for Danske Regioner, Mads Duedahl rækker ud til forsikrings- og pensionsbranchen.
– Ingen børn skal vente, siger ministeren nu, og det er entydigt positivt. Alt for mange børn, unge og familier har i årevis oplevet lange ventetider og usikkerhed om, hvornår hjælpen ville komme. Derfor er det meget positivt, at der nu sættes ind med konkrete initiativer, som skal sikre hurtigere udredning og behandling, siger Mie Rasbech, sundhedspolitisk chef i F&P.
Forsikrings- og pensionsselskaberne har gennem en længere periode oplevet en stigende efterspørgsel efter hjælp til psykiske udfordringer blandt både børn og unge.
– Når et barn mistrives, påvirker det hele familien. Forældre sætter ofte arbejde og hverdag på pause for at hjælpe deres barn gennem en svær periode. Derfor er det afgørende, at børn og unge får den rette hjælp i tide, så problemerne ikke vokser sig større, og forældrene ikke mister tilknytningen til arbejdsmarkedet, siger Mie Rasbech.
F&P fremhæver især ambitionen om tidligere indsatser og bedre adgang til hjælp som vigtig.
– Nu handler det om at få aftalen omsat til mærkbare forbedringer for de børn og unge, der venter på hjælp, for der er ingen tvivl om, at det også er en vanskelig opgave, siger Mie Rasbech.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Historisk milepæl: Over 3 millioner danskere indbetaler til pension24.10.2026 09:34:02 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har mere end tre millioner personer indbetalt til pension i Danmark. Det viser nye tal fra Forsikring & Pension. Milepælen glæder pensionsbranchen, der op til Pensionsdagen søndag opfordrer danskerne til at bruge anledningen til at få overblik over deres egen pension.
Danmark rykker op på andenpladsen blandt verdens pensionssystemer20.10.2026 07:09:28 CEST | Pressemeddelelse
Det danske pensionssystem rykker en plads frem og indtager nu andenpladsen i den årlige internationale sammenligning af pensionssystemer. Samtidig ligger Danmark helt i top, når det gælder systemets langsigtede bæredygtighed. Det viser årets Marsh CFA Institute Global Pension Index 2026.
Danskernes arbejdsliv udfordrer myten om overopsparing19.10.2026 09:21:32 CEST | Pressemeddelelse
Et arbejdsliv består sjældent af ubrudte fuldtidsjob og stabile pensionsindbetalinger. Når perioder uden beskæftigelse, deltid og manglende eller lave pensionsindbetalinger regnes med, svarer et arbejdsliv på 42 år i gennemsnit kun til 27 års fuldtidsarbejde med mindst 12 pct. i pensionsbidrag. Det viser nye tal fra F&P.
Flere danskere mister arbejdsevnen – både nedslidning blandt seniorer og psykiske problemer blandt unge presser arbejdsmarkedet10.10.2026 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
89.000 danskere modtager i dag erstatning for tab af erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Det er 27 pct. flere på fire år. Udviklingen drives især af fysisk nedslidning blandt seniorer, mens en stigende gruppe unge mister arbejdsevnen på grund af psykiske lidelser, viser ny undersøgelse.
Finanslovsforslaget tager vigtige skridt for både vækst, klimatilpasning og forebyggelse9.10.2026 08:28:39 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov for 2027 indeholder flere positive initiativer, som kan styrke både Danmarks modstandsdygtighed og konkurrencekraft. F&P glæder sig særligt over fokus på klimatilpasning og en styrket forebyggelsesindsats
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum