Ny opgørelse: Lokalmedier er til stede i hele landet
24.9.2026 13:43:10 CEST | Danske Medier | Pressemeddelelse
Ny opgørelse viser, at Danske Mediers medlemmer tilsammen har en lokal journalistisk tilstedeværelse i 97 ud af 98 kommuner og når knap tre millioner mennesker på månedsbasis. Sammen med tidligere analyser af den danske nyhedsproduktion tegner det et billede af en bred geografisk dækning. Nu handler det om at sikre de strukturelle rammer for, at den kan fortsætte.

Lokale og regionale medier spiller en central rolle i den journalistiske dækning af Danmark. Det viser en ny opgørelse fra Danske Medier, som kortlægger den geografiske tilstedeværelse blandt organisationens medlemmer.
Opgørelsen, der baserer sig på online nyhedsmedier tilmeldt Dansk Online Index, viser, at Danske Mediers medlemmer tilsammen dækker 97 ud af 98 kommuner. I 80 kommuner er der én medlemsudgivelse, mens 17 kommuner er dækket af mindst to medlemsudgivelser. Den eneste kommune, hvor der ikke er en medlemsudgivelse registreret i opgørelsen, er Fanø. Her udkommer Fanø Posten dog.
Den geografiske tilstedeværelse afspejler sig også i mediernes rækkevidde. De lokale og regionale medier, der optræder i Dansk Online Index, har tilsammen en månedlig rækkevidde på 60 procent af danskerne over 15 år med adgang til internettet. Det svarer til knap tre millioner mennesker.
Den brede geografiske tilstedeværelse understøttes af en tidligere analyse af den danske nyhedsproduktion i uge 46 i 2024. Her blev 581 danske stednavne undersøgt, og analysen viste, at alle de undersøgte steder optrådte i den redaktionelle nyhedsdækning i den undersøgte uge. Analysen pegede samtidig på, at lokalstof er blandt de mest dækkede emner i den danske nyhedsproduktion.
”Det er positivt, at der er så bred journalistisk tilstedeværelse i hele landet. De lokale og regionale medier er tæt på de samfund, de dækker, og de når samtidig ud til en meget stor del af danskerne. Det understreger den vigtige rolle, de spiller i at give borgerne viden om det, der sker lige dér, hvor de bor. Opgørelsen baserer sig endda alene på online nyhedsmedier. Hvis vores øvrige medlemmer tælles med – fx radioerne og de trykte medier – vil tallene endda se endnu højere ud,” siger administrerende direktør i Danske Medier, Dicle Duran Nielsen.
Skal sikre mediemangfoldigheden fremover
Den brede geografiske dækning ændrer ikke på, at de økonomiske og strukturelle vilkår for medierne er under pres. For Danske Medier handler den kommende medieaftale derfor om at skabe rammer, der kan sikre, at der også fremover er et mangfoldigt medielandskab med stærke medier i hele landet.
”Det afgørende er, at vi ikke tager den journalistiske tilstedeværelse for givet. Hvis vi ønsker stærke lokale og regionale medier også i fremtiden, skal vi have en mediepolitik, der tager hånd om de strukturelle udfordringer, medierne står overfor. Det er netop det, vores medieudspil har fokus på,” siger Dicle Duran Nielsen.
Danske Medier har i sit medieudspil 2026 peget på behovet for en medieaftale, der aktivt styrker rammerne for et balanceret og mangfoldigt medieøkosystem.
Og når det gælder de lokale og regionale medier, har mediestøtteudvalget blandt andet foreslået, at lokale og regionale medier prioriteres gennem en vægtning af de redaktionelle omkostninger samt et højere titelloft. Udvalget har også foreslået et overheadtillæg på 10 procent af de redaktionelle omkostninger.
Danske Medier støtter behovet for at styrke de lokale og regionale medier og anbefaler samtidig en generøs overgangsordning for medier, der måtte miste støtte som følge af ændringer i mediestøtten.
”Mediestøtten er et politisk redskab, men den kan ikke stå alene. Vi har brug for en samlet mediepolitik, der adresserer de strukturelle udfordringer i branchen og sikrer mangfoldighed i hvem der publicerer, hvilket indhold der produceres, og hvilke borgere der nås. Det er sådan, vi sikrer et stærkt medielandskab,” siger Dicle Duran Nielsen.
Læs Danske Mediers medieudspil her
Fakta
- Opgørelsen baserer sig kun på online nyhedsmedier tilmeldt Dansk Online Index.
- Danske Mediers medlemmer dækker 97 ud af 98 kommuner.
- 80 kommuner dækkes af én medlemsudgivelse.
- 17 kommuner dækkes af mindst to medlemsudgivelser.
- Fanø Kommune er den eneste kommune, der ikke har en medlemsudgivelse registreret i opgørelsen. Her udkommer Fanø Posten.
- Det danske mindretal dækkes af to medlemsudgivelser.
- De lokale og regionale medier, der optræder i Dansk Online Index, har tilsammen en månedlig rækkevidde på 60 procent af danskerne over 15 år med adgang til internettet, svarende til knap 3 millioner mennesker.
- En tidligere analyse af nyhedsproduktionen i uge 46/2024 viste, at alle 581 undersøgte danske stednavne blev omtalt redaktionelt.
Nøgleord
Kontakter
Mads ScheuerKommunikationschefDanske Medier
Tlf:31224806msc@danskemedier.dkOm Danske Medier
Danske Medier arbejder for det frie ord, den uafhængige presse og sunde rammevilkår for en pluralistisk mediebranche. Vi er brancheorganisation for private medievirksomheder og repræsenterer mere end 700 udgivelser, herunder lokale og regionale medier, niche- og fagmedier samt landsdækkende dagblade, magasiner, aviser, radio, podcast og netmedier.
Følg pressemeddelelser fra Danske Medier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Medier
Ny analyse fra HBS Economics: Public service fortrænger i høj grad private nyhedsmedier10.9.2026 11:01:13 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge en ny analyse fra HBS Economics kommer 9 ud af 10 nye brugere af public service-mediernes digitale nyhedstilbud fra private medier. Samtidig viser en markedssimulation, at det kommercielle onlinenyhedsmarked ville være 73 procent større, hvis de digitale public service-nyhedstilbud ikke var til stede.
Invitation til pressen: Analyse af public service-mediernes påvirkning af det private mediemarked7.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
HBS Economics præsenterer ny erhvervsøkonomisk analyse af public service-mediernes påvirkning af det private mediemarked.
Googles AI-tjeneste sender ingen trafik videre til danske medier9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Danske Medier og DPCMO viser, at mens tiden brugt på AI-tjenester er steget med over 600 procent inden for en kort periode, sender Google AI Mode ingen trafik videre til medierne.
Dagspressens Fond støtter undersøgelse af avisjournalisters ytringsfrihed og uddeler 331.000 kroner26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med årets bevillinger støtter Dagspressens Fond blandt andet en række projekter og initiativer, der giver ny viden om den journalistiske praksis i et medielandskab, som er i hastig forandring.
Stærkere og mere fokuseret organisation overdrages til ny formand20.5.2026 13:22:21 CEST | Pressemeddelelse
Årets generalforsamling i Danske Medier markerede et formandsskifte, hvor Anders Krab-Johansen blev valgt som formand for en styrket organisation. Samtidig blev flere nye bestyrelsesmedlemmer valgt ind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum