Skinnefræseren tager den sjællandske jernbane under behandling
30.9.2026 07:42:00 CEST | Banedanmark | Pressemeddelelse
Den 155 tons tunge skinnefræser vender tilbage til Danmark for at fræse små revner væk fra skinnerne. Anden etape foregår på de trafiktunge strækninger på Sjælland.

Fra slutningen af september til begyndelsen af november vil skinnefræseren igen bruge nætterne til at vedligeholde sporet på den danske jernbane.
I år lagde skinnefræseren ud på Nordvestbanen, og den fortsætter turen rundt på Sjælland - denne gang fra Ringsted og ind mod København.
Programmet er planlagt ud fra målinger og inspektioner af det statslige jernbanenet, og skinnefræseren kommer rundt til både stærkt trafikerede strækninger og til strækninger, hvor trafikken er knap så intens.
”Vi vedligeholder skinnerne, så de holder længere, og risikoen for skinnebrud mindskes, når vi fræser revner og overfladefejl væk. Passagererne oplever en bedre komfort på togturen og støjen fra jernbanen reduceres,” siger Pernille Skovrup, sektionschef i Banedanmark.
Med på fræsetoget er et hold specialister, som styrer fræserens slibe- og fræsehjul og kontrollerer skinnerne undervejs i arbejdet. Når fræsehjulene er i gang, kryber fræsetoget sig fremad i et tempo på 400 til 600 meter i timen, og toget fræser over en millimeter af skinnen for hver passage.
Toget fræser revner og overfladefejl en til tre gange for at sikre, at skinnens overflade bliver perfekt, og på en nat kan skinnefræseren bearbejde op til tre kilometer skinne. De mange metalspåner som fræses af, bliver kontrolleret, sorteret og bearbejdet, inden de bliver genanvendt.
Skinnefræseren kører sent om aftenen og om natten for ikke at genere togtrafikken.
Vedligehold betaler sig
Det er vigtigt, at alle komponenterne på jernbanen fungerer – og at de også fungerer længst muligt. Skinner, sporskifter, bomme, sikringsanlæg og al andet langs banen bliver udskiftet, når de forskellige dele har nået deres udløbsdato og ikke længere kan vedligeholdes.
”Passer vi godt på jernbanens mange tusinde forskellige komponenter, så holder de enkelte dele længere og sparer jernbanen for udgifter. I den forbindelse er skinnefræsningen en vigtig opgave, fordi nætternes præcisionsarbejde forlænger skinnernes levetid og afhjælper støjgener fra jernbanen,” siger Pernille Skovrup.
Fakta:
- Fræsetoget er knap 44 meter langt
- Vægten er 155 ton med fræsespånerne.
- Fræsetoget har to fræsehjul og et slibehjul i hver side.
- Afhængig af, hvor store skinnefejlene er, og hvor på jernbanenettet de befinder sig, kan skinnefræseren fjerne op til ti fejl per nat.
- Det støjer kun moderat, når fræsetoget arbejder, mens klargøringen kan give støjgener for naboer, der bor tæt ved togets standplads.
Læs mere om skinnefræseren og se en video af skinnefræseren i arbejde
Skinnefræseren kører efter følgende plan:
6.-7. oktober Ringsted-Borup
7.-8. oktober Ringsted-Borup
8.-9. oktober Ringsted-Borup
9.-10. oktober Køge Nord-København Syd
10.-11. oktober København H-Høje Taastrup
11.-12. oktober Køge Nord-København Syd
12.-13. oktober Køge Nord-København Syd
13.-14. oktober Ringsted-København Syd
14.-15. oktober Ringsted-Køge Nord
15.-16. oktober Ringsted-Køge Nord
I dagtimerne holder skinnefræseren på følgende stationer for at blive klargjort:
6.-8. oktober Ringsted
9.-14. oktober Vigerslev
15.-16. oktober Ringsted
Om Banedanmark
Banedanmark er en styrelse under Transportministeriet med mere end 2.500 medarbejdere, som forvalter den danske jernbane. Vi bygger en helt ny attraktiv, grøn jernbane til nye, moderne eltog, mens vi kører på den gamle. Det gør vi ved at vedligeholde og opgradere eksisterende strækninger samtidigt med, at vi bygger en helt ny togkorridor til Europa og udruller nye signaler og elektrificerer. Dermed skaber vi forudsætningen for, at hundredtusindvis af danskere hver dag kan tage toget, og at mange tusind tons gods kan transporteres på jernbanen.
Følg pressemeddelelser fra Banedanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Banedanmark
Togtrafikken på Svendborgbanen indstilles, når Banedanmark udruller nyt signalsystem29.9.2026 13:03:29 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende to uger erstattes togtrafikken på Svendborgbanen af togbusser, mens Banedanmark tager et nyt digitalt signalsystem i brug.
Svendborgbanens naboer opfordres til at tjekke træer23.9.2026 09:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i reparationer og forsinkelser. På Svendborgbanen er der på tre år væltet 32 træer. Derfor opfordrer Banedanmark naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.
Kystbanens naboer opfordres til at tjekke træer23.9.2026 09:02:22 CEST | Pressemeddelelse
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i reparationer og forsinkelser. På Kystbanen er der på tre år væltet 11 nabotræer. Derfor opfordrer Banedanmark naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.
Sammen holder vi banen fri for træer23.9.2026 08:58:31 CEST | Pressemeddelelse
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i forsinkelser og reparationer. Banedanmark opfordrer derfor naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.
Kvissel Station er fornyet og klar til fremtiden21.9.2026 10:28:43 CEST | Pressemeddelelse
Efter en sommer med omfattende anlægsarbejde står Kvissel Station nu klar med nye perroner, fornyede spor og bedre adgang til togene. Den 19. september blev stationen indviet ved en festlig dag arrangeret af lokale kræfter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum