To nye broer ved Kalundborgvej åbner for trafik
22.9.2026 10:42:22 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
I denne uge åbner Vejdirektoratet for trafik på to nye broer, der skal lede trafikken over den kommende motorvej. I forbindelse med åbningen af broerne bliver en strækning af Skovbakkerne lukket permanent.

Vejdirektoratet har siden sommeren 2025 været i gang med at opføre to af de nye broer, der skal føre trafikken over den kommende motorvej via henholdsvis Kalundborgvej og Aldersrovej.
Nu står begge broer færdige og er klar til at blive taget i brug, og det kommer til at betyde ændringer i trafikken.
Natten mellem torsdag den 24. og fredag den 25. september åbner Vejdirektoratet for den nye strækning af Kalundborgvej, der løber over den ene af de nye broer ved Dønneland. Trafikanter vil kunne opleve mindre gener i forbindelse med, at trafikken skal ledes over på den nye strækning.
Aldersrovej åbnes og Skovbakkerne lukkes
I løbet af torsdag den 24. september bliver det desuden igen muligt at køre på Aldersrovej, der har været spærret, mens Vejdirektoratet byggede den nye bro, der nu bærer vejen.
I forbindelse med, at Aldersrovej bliver åbnet, vil Skovbakkerne den 28. september klokken 10.00 blive permanent lukket på strækningen mellem Kalundborgvej og Skovbakkerne nr. 30. Det vil derfor ikke længere være muligt at køre direkte fra Skovbakkerne til Kalundborgvej.
Læs mere om anlægsprojektet for 3. etape af Kalundborgmotorvejen
Nøgleord
Kontakter
Christian TolderlundProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 3731Tlf:61 93 04 28cto@vd.dkMichael TornsbergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:51 19 03 07mito@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Asfaltarbejde på Fynske Motorvej ved Ny Lillebæltsbro4.11.2026 14:51:15 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal forstærke nødspor og arbejde i midterrabatten på E20 Fynske Motorvej mellem til- og frakørsel 58b Middelfart og 59 Fredericia S. Arbejdet udføres som aften- og natarbejde fra søndag den 8. november og cirka 3 uger frem.
Vejdirektoratet skal renovere Ny Lillebæltsbro3.11.2026 09:37:13 CET | Pressemeddelelse
En af Danmarks mest trafikerede broer skal gennem et større renoveringsarbejde, så den kan fortsætte med at bidrage til landets infrastruktur i mange år frem. Arbejdet foregår i to perioder fra april til oktober i 2027 og 2028.
Trafikale gener på Marselis Boulevard første uge i november30.10.2026 10:20:12 CET | Pressemeddelelse
I den kommende uge, skal der foretages enkelte supplerende jordbundsundersøgelser på Marselis Boulevard forud for anlæg af Marselistunnelen.
Vejdirektoratet inviterer til åbent hus om ny cykelsti mellem Sorø og Stenlille28.10.2026 11:20:51 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 4. november inviterer Vejdirektoratet til åbent hus om den kommende cykelsti mellem Sorø og Stenlille, der skal gøre det mere sikkert og trygt at tage cyklen på strækningen.
Fra 10 til 0 i Aarhus på ét år: 31 kommuner havde ingen trafikdræbte i 202528.10.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
31 kommuner havde ingen registrerede trafikdræbte i 2025. Med Vejdirektoratets nye interaktive løsning kan man nu selv undersøge udviklingen og sammenligne ulykkesdata på tværs af kommuner og politikredse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum