Københavns Professionshøjskole

Prisvinder: Vi skal give de erfarne praktikere et sprog for deres egen praksis

22.9.2026 07:30:01 CEST | Københavns Professionshøjskole | Pressemeddelelse

Del

Gry Segoli fra Københavns Professionshøjskole modtager Undervisningsprisen 2026. For hende er prisen også en anerkendelse af undervisning af erfarne fagprofessionelle.

Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole
Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole

KP-lektor Gry Segoli kan nu kalde sig modtager af Undervisningsprisen 2026.

Prisen uddeles af Uddannelses- og Forskningsministeriet til undervisere på de videregående uddannelser, som gør en særlig indsats for god og inspirerende undervisning. For Gry Segoli har anerkendelsen en helt særlig betydning.

Når hun træder ind i et undervisningslokale på Københavns Professionshøjskole, møder hun ofte sygeplejersker, terapeuter, social- og sundhedsassistenter og ledere, der allerede har mange års erfaring i faget.

De kommer ikke for at lære faget fra bunden, men med erfaringer, viden og problemstillinger fra en hverdag, som Segoli skal hjælpe dem med at undersøge, udfordre og udvikle.

”Jeg er utrolig glad og beæret over prisen. Men det betyder meget for mig, at man også anerkender den form for undervisning, som jeg bedriver. Det er undervisning af erfarne praktikere, og det er undervisning, der er med til at udvikle praksis,” siger Gry Segoli.

Et sprog for det, man allerede kan

At undervise erfarne fagprofessionelle kræver en anden tilgang end at undervise studerende på en grunduddannelse.

Segoli tager ofte udgangspunkt i de problemstillinger, deltagerne selv bringer med fra deres arbejdspladser. Først dér kobler hun teori og forskning på.

”Jeg skal først og fremmest anerkende deres viden og erfaring. Der er virkelig dygtige praktikere og ledere derude. Men i en travl hverdag kan meget af deres viden blive tavs og individuel. Min opgave er at bringe den viden i spil, så den kan blive til fælles viden og dermed også en fælles kompetence.”

En bemærkning fra en deltager efter et oplæg har sat sig fast hos hende:

”Hun kom hen til mig og sagde: ’Du giver mig et sprog for min egen praksis.’ Det synes jeg egentlig meget præcist beskriver det, jeg gerne vil med min undervisning.”

Segoli ser samtidig sig selv som en vidensbærer på tværs. Gennem undervisning, forskning og samarbejde med kommuner får hun indblik i praksis mange forskellige steder og kan bringe erfaringerne videre – analyseret og koblet til teori.

”Jeg bliver både vidensbærer, vidensfortolker og vidensoversætter.”

Et nyt spørgsmål ændrede relationen

For Gry Segoli lykkes det for alvor, når noget fra undervisningslokalet flytter med tilbage på arbejdspladsen.

Hun husker blandt andet en medarbejder i hjemmeplejen, som havde en vanskelig relation til en borger. Borgeren var ofte utilfreds og efterspurgte ting, som medarbejderen ikke oplevede, at hun kunne imødekomme.

På et undervisningsforløb arbejdede deltagerne med selvbestemmelse, fagligt skøn og borgerens autonomi. Bagefter besluttede medarbejderen at ændre den måde, hun mødte borgeren på.

”I stedet for at spørge: ’Hvad skal jeg hjælpe dig med?’, begyndte hun at spørge: ’Hvad skal vi gøre sammen i dag?’ Det ændrede relationen ret hurtigt. Det blev mere en gensidig relation, hvor de sammen kunne tale om borgerens ønsker, og hvordan de kunne løse det.”

Forandringen kunne mærkes på begge sider. Borgeren blev mere tilfreds, og medarbejderen oplevede selv større fagligt ansvar og indflydelse på sit arbejde.

”Jeg oplever, at folk kommer tilbage og siger: ’Jeg hørte det her, så gik jeg ud og gjorde noget anderledes, og så blev jeg den erfaring rigere.’ Nogle gange fortæller lederne også, at medarbejderne gør noget andet bagefter, eller at sproget om problemstillingerne har flyttet sig.”

Uddannelse slutter ikke med eksamensbeviset

Netop derfor mener Segoli, at der er brug for mere opmærksomhed på den læring, der foregår efter grunduddannelsen.

For en nyuddannet sygeplejerske, pædagog eller ergoterapeut er eksamensbeviset ikke slutningen på den faglige udvikling. Først gennem årene i praksis opstår mange af de erfaringer og dilemmaer, som gør det muligt at vende tilbage til teorien med nye spørgsmål.

”Man kommer ud med den viden og de kompetencer, som grunduddannelsen kan give. Så kommer man ud i praksis og bliver nogle erfaringer rigere, og derefter kan man bygge mere ovenpå. Når de kommer tilbage på uddannelse, kan vi arbejde med teorien på et højere reflekteret niveau.”

Det gælder ikke mindst på ældreområdet, som er Segolis eget faglige felt. Nye reformer betyder blandt andet, at medarbejdere får større ansvar for at foretage faglige skøn, samtidig med at flere ældre lever længere og har komplekse sygdomsbilleder. Det stiller nye krav til fagligheden gennem hele arbejdslivet.

Glad for at livslang læring får opmærksomhed

Gry Segoli vandt i 2025 Københavns Professionshøjskoles egen undervisningspris. At hun nu også modtager den nationale Undervisningspris, ser hun som en anerkendelse, der rækker ud over hende selv.

”Selvfølgelig er jeg glad for, at jeg har fået prisen. Men jeg er endnu gladere for, at man anerkender behovet for livslang læring.”

Hun oplever, at debatten om uddannelse ofte koncentrerer sig om grunduddannelserne og om at få uddannet nok nye lærere, pædagoger og sygeplejersker.

”Det er med rette, at grunduddannelserne fylder meget. Men vi skal heller ikke underkende alt det store arbejde, vi gør på videreuddannelsesområdet. Vi har brug for, at mennesker kan udvikle deres faglighed gennem hele arbejdslivet.”

Segoli er selv et eksempel. Hun blev uddannet ergoterapeut for 26 år siden og har siden blandt andet taget en diplomuddannelse med speciale i demens, en master i rehabilitering og gennemført sin lektorkvalificering.

”Mit eget arbejdsliv er virkelig et udtryk for, hvordan man kan udvikle sig hele vejen. Det stopper ikke ved grunduddannelsen, og det stopper heller ikke nødvendigvis ved den første videreuddannelse.”

Forbindelsen til praksis forsøger hun fortsat at holde tæt. Som led i sin forskning tager hun blandt andet med medarbejdere ud i hjemmeplejen.

”Jeg prøver hele tiden at være opdateret på den praksis, mine studerende står i. I sidste uge stod jeg blandt andet og smurte morgenmad til fem borgere i hjemmeplejen.”

For hvis undervisningen skal være med til at forandre praksis, skal underviseren også vide, hvordan den praksis ser ud.

FAKTA OM UNDERVISNINGSPRISEN

Undervisningsprisen bliver hvert år uddelt af Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet.

Formålet med prisen er at anerkende den store betydning, som inspirerende og engagerede undervisere har for de studerende og for undervisningsmiljøet på uddannelsesinstitutionerne.

Undervisningsprisen skal skabe øget opmærksomhed om underviserrollen og fremhæve fremragende undervisning på de videregående uddannelser.

KP har tidligere haft undervisere, der har modtaget Undervisningsprisen. I 2021 var det lektor Henriette Lorenzen fra bioanalytikeruddannelsen, mens lektor Lise Møller fra læreruddannelsen fik prisen i 2023.

Kilde: Uddannelses- og Forskningsministeriet

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole
Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole
Download
Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole
Gry Segoli, lektor, Københavns Professionshøjskole
Download

Links

Følg pressemeddelelser fra Københavns Professionshøjskole

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Københavns Professionshøjskole

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye