Vejdirektoratet

Større reparation af Vejlefjordbroen går i gang

21.9.2026 12:56:16 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse

Del

Vejdirektoratet udskifter fuger på Vejlefjordbroen i de sydgående spor af E45 Østjyske Motorvej. Arbejdet bliver udført fra starten af oktober til starten af november. Broreparationen vil genere trafikken på E45 Østjyske Motorvej.

Vejlefjordbroen. Foto: Vejdirektoratet.
Vejlefjordbroen. Foto: Vejdirektoratet.

Vejlefjordbroen er en central forbindelse i nord-syd trafikken i Danmark, og næsten 100.000 køretøjer passerer dagligt broen. De seneste år har fugerne på Vejlefjordbroen hyppigt skabt udfordringer, hvilket har ført til flere akutte vejarbejder på broen. Det har betydet reduktion af vognbaner med kø til følge særligt i sydgående retning.

Vejdirektoratet udskifter nu to af broens i alt fem dilatationsfuger i sydgående retning. Broarbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne for at genere trafikken mindst muligt. Der bliver arbejdet alle ugens syv dage for at gøre arbejdet færdigt så hurtigt som muligt.

”Vi kan desværre ikke arbejde på denne centrale trafikåre uden at genere trafikanterne, da to af fugerne er nu i en stand, hvor vi ikke kan udskyde udskiftningen af fugerne i sydgående retning mere. Vi tager mest muligt hensyn til trafikanterne ved at arbejde i aften- og nattetimerne,” siger Allan Højgaard Madsen, projektleder i Vejdirektoratet.

”Det er vores forventning, at vi ved udskiftning af de to fuger forhåbentligt, kan komme udenom flere akutte arbejder på broen i nærmeste fremtid,” siger Allan Højgaard Madsen.

Trafikanter skal forberede sig på længere rejsetid og kø i begge retninger. Under renoveringen vil der i dagtimerne fortsat være tre kørespor åbne i hver retning, dog med nedsat hastighed i sydgående retning. Om aftenen og natten vil der kun være én vognbane i hver retning.

”Vi kan desværre ikke gennemføre reparationen uden, at vores arbejde på broen giver anledning til længere rejsetid og kø. Når vi inddrager vognbaner til arbejdsareal, og trafikanterne kun har ét spor i hver retning, vil der opstå kø. Særligt fra kl. 19.00 og nogle timer frem af aftenen vil der være kø i begge retninger. Morgen- og eftermiddagsmyldretidstrafikken forventes kun at blive berørt i sydgående retning,” siger Allan Højgaard Madsen.

Gener for trafikanterne
Reparationsarbejdet bliver udført fra starten af oktober til starten af november, og der bliver arbejdet alle ugens syv dage. De sidste to uger af september udfører vores entreprenør forberedende arbejder på broen.

I dagtimerne er der tre kørespor åbne i hver retning. Der bliver lagt midlertidige ”køreramper” hen over de to fuger i sydgående retning, der skal udskiftes. Det betyder, at trafikken i sydgående retning i dagtimerne skal køre over disse ”køreramper” med nedsat hastighed.

Hver aften kl. 19.00 bliver trafikken flyttet over til den normale nordgående retning (østlige brohalvdel), hvor der vil være én vognbane i hver retning. Det betyder længere rejsetid og kødannelse i begge retninger.

Kl. 5.30 om morgenen på hverdage bliver trafikken flyttet tilbage til normalsituationen med tre åbne vognbaner i hver retning med nedsat hastighed i sydgående retning. På lørdage og søndage sker dette kl. 7.30.

Vejdirektoratet beklager de gener vores vejarbejde på Vejlefjordbroen måtte give, og du kan følge projektet på vd.dk. Har du spørgsmål til arbejdet, er du altid velkommen til at kontakte os.

Fakta:

Vejlefjordbroen blev indviet i 1980 som er en del af E45 motorvejen, og er en central forbindelse i nord-syd trafikken i Danmark.

Der er på broen i alt fem fuger (10 fuger hvis syd- og nordgående regnes hver for sig). Gennem årene har broen gennemgået forskellige renoveringsprojekter, og i de seneste år har særligt to fuger, kun i sydgående retning, givet anledning til mange reparationer.

Hverdagsdøgntrafik er op mod 100.000, og den tunge trafik udgør cirka en 1/4.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye