Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Årvågen borger og fokuseret efterforskning sendte voldsmænd i fængsel

Del

15.9.2026 14:11:35 CEST | Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi 

”En borgers hurtige anmeldelse til politiet, og en fokuseret efterforskning, blandt andet af  sociale medier, var med til , at de fem mænd nu er blevet dømt,” siger en af sagens anklagere Freja Ova Rasmussen.

Alle fem dømte har taget betænkning med hensyn til anke.

15.9.2026 14:11:03 CEST | Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi 

Fem mænd mellem 19 og 21 år blev i går idømt fængselsstraffe på mellem 1 år og 2 år og 9 måneder for grov vold mod en ung mand i Gladsaxe.

I forbindelse med sagen faldt der også dom for blandt andet ulovlig våbenbesiddelse.

En af de dømte fik desuden en advarsel om udvisning.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Kokain og våbenlager udløste syv års fængsel29.9.2026 12:56:17 CEST | Myndighedsmeddelelse

En i forvejen varetægtsfængslet 23-årig mand fra Rødovre er mandag idømt syv års ubetinget fængsel efter at have tilstået, at han var ejer af 700 g kokain og syv skydevåben med tilhørende ca. 2.000 stk. ammunition, som politiet fandt ved ransagning af kælderrum i Rødovre og Hvidovre i februar. Betænkningstid. Fortsat fængslet efter dom. Mere om sagen her: https://politi.dk/koebenhavns-vestegns-politi/nyhedsliste/syv-aars-faengsel-for-kokain-og-opbevaring-af-vaaben/2026/09/29

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye