Fokus på elforsyningen: Sikkerhed og beredskab vejer tungere
15.9.2026 10:33:45 CEST | Energinet | Pressemeddelelse
Energinet sender nu årets redegørelse om elforsyningssikkerhed i høring. Sikkerhed og beredskab vejer tungere i år. Det forhøjede trusselsbillede betyder, at Energinet anbefaler at justere målet for afbrudsminutter fra 38 i 2035 til 40 afbrudsminutter i 2036. I 2025 var der til sammenligning 26 afbrudsminutter.
Danmark har i dag en meget høj elforsyningssikkerhed, og det er forventningen, at det også vil være tilfældet i de kommende år til trods for, at risikoen, udtrykt ved en vurdering af antallet af afbrudsminutter, vurderes at stige en anelse.
I takt med den grønne omstilling, stigende elektrificering og et ændret sikkerhedspolitisk landskab bliver det mere krævende at sikre, at elsystemet også i fremtiden er robust over for fejl, tekniske forstyrrelser og trusler mod kritisk infrastruktur.
Beredskab og sikkerhed fylder mere
Den sikkerhedspolitiske situation har øget risikoen for hybride angreb mod energisystemet, herunder cyberangreb og sabotage. Derfor indgår der for første gang et forventet afbrudsminut relateret til denne type hændelser. Risikoen er reel, og Energinet tager situationen alvorligt.
Udviklingen betyder samtidig, at elforsyningssikkerheden skal understøttes af systematiske beredskabs- og sikkerhedstiltag, der reducerer sårbarheder og styrker evnen til at håndtere angreb.
”Høj elforsyningssikkerhed handler i højere og højere grad om, hvor godt vi er rustet til at håndtere de udfordringer, som et mere komplekst energisystem og et ændret trusselsbillede fører med sig. Derfor investerer Energinet også knap 2 mia. kroner i en omfattende styrkelse af den fysiske beskyttelse af el- og gasinfrastrukturen for at sikre en væsentlig opgradering af fysisk sikring, adgangskontrolforhold og mere effektiv alarmhåndtering på alle Energinets 360 lokationer,” siger Stine Grenaa Jensen.
Flere hensyn skal balanceres
I årets redegørelse for elforsyningssikkerhed anbefaler Energinet et planlægningsmål på 40 afbrudsminutter for danske elforbrugere i 2036. Det svarer til, at de danske elforbrugere kan forvente at have strøm i stikkontakten 99,992 pct. af tiden. Sidste år var anbefalingen 38 afbrudsminutter i 2035.
Udbygningen med vedvarende energi, flere store elforbrugere og udfasningen af traditionelle kraftværker betyder, at elsystemet bliver mere komplekst. Derfor er der behov for nye tekniske løsninger, som kan understøtte en stabil drift og mindske konsekvenserne af fejl og forstyrrelser.
”Vi skal sikre, at forbrugere fortsat har en høj forsyningssikkerhed samtidig med den hastigt accelererende grønne omstilling og nye risici. Vi investerer løbende i værktøjer, som hjælper med os med dette, blandt andet systembærende enheder og tilgangen til vedligeholdelsen af det eksisterende net," siger Stine Grenaa Jensen, Vice President Systemudvikling i Energinet.
Europæisk samarbejde er afgørende for høj elforsyningssikkerhed
Danmark er tæt integreret med resten af Europa gennem udlandsforbindelser og fælles elmarkeder. Det betyder, at landene kan hjælpe hinanden, når produktionen fra vind og sol varierer, eller når uforudsete hændelser påvirker elsystemet.
I de kommende år får det europæiske samarbejde endnu større betydning. Både Danmark og nabolandene skal håndtere store ændringer i energisystemerne. En høj elforsyningssikkerhed afhænger derfor i stigende grad af, at landene fortsat investerer i forbindelser, markeder og fælles løsninger på tværs af grænserne.
Danmark er blandt de lande i Europa, der er bedst forbundet med nabolandene. Forbindelserne giver adgang til fleksibilitet og gør det muligt at udveksle strøm, når der er overskud i ét land og mangel i et andet. Samarbejdet styrker dermed forsyningssikkerheden både i Danmark og i resten af Europa.
”Danmarks stærke forbindelser til nabolandene er en stor fordel. Samarbejdet gør både Danmark og Europa mere robuste. Derfor er det afgørende, at vi fortsat udvikler de fælles markeder, forbindelser og løsninger, som bidrager til høj forsyningssikkerhed for alle,” siger Stine Grenaa Jensen.
Behov for en kapacitetsmekanisme i Danmark
Risikoen for effektutilstrækkelighed i Danmark er stigende over tid, særligt fra 2030 og frem, primært i perioder med højt forbrug og lav produktion af vedvarende energi, som følge af strukturelle ændringer i elsystemet. I redegørelsen vurderes det derfor, at der vil være behov for en kapacitetsmekanisme i Danmark hvis Danmark skal leve op til sin pålidelighedsstandard i fremtiden.
Fakta fra Redegørelsen for Elforsyningssikkerhed 2026
- Redegørelsen vurderer elforsyningssikkerheden på lang sigt med en fremskrivningshorisont på 10 år. Nedslagsåret for denne redegørelse er dermed 2036.
- Fremskrivningen af fremtidens elforsyningssikkerhed i redegørelsen er et risikobegreb, og baserer sig på et gennemsnit af et bredt udfaldsrum af scenarier med mellem 0 minutter og 30 afbrudsminutter i transmissionsnettet
- Elforsyningssikkerheden afhænger af, i hvor høj grad elforbrug og -produktion kan balanceres i både geografi og tid, og om elnettet kan overføre den elektriske energi og er robust over for fejl samt hændelser i en krisesituation.
- Energinet anbefaler en stigning i planlægningsmålet fra 38 til 40 afbrudsminutter. Stigningen fordeler sig med 1 minut fra distributionsselskaberne og 1 minut i transmissionsnettet. Stigningen på transmissionsniveau repræsenterer en større risiko for hybride og fysiske angreb som eksempelvis overrevne søkabler.
Kontakter
PressetelefonEnerginet, Kommunikationsafdeling
Tlf:21779084pressekontakt@energinet.dkOm Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Nemmere og hurtigere: Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet2.10.2026 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden lancerede Energinet en testplatform, der hjælper energiudviklere og projektejere med at teste, om deres anlæg lever op til elnettets krav. Nu er version 2.0. klar til brug efter feedback fra branchen.
Energinet underborer ved Skjern Å, inden området oversvømmes1.10.2026 10:25:40 CEST | Pressemeddelelse
Inden kommunen etablerer det såkaldte Damsø-projekt ved Skjern Enge, er Energinet gået i gang med en 500 meter lang underboring ved Skjern Å. Det sker i forbindelse med en ny jordkabellægning mellem to højspændingsstationer.
Politisk tillægsaftale for brintrøret: Det betyder ændringerne for Energinets kapacitetssalg29.9.2026 14:10:43 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og partierne bag den politiske aftale om Danmarks kommende brintinfrastruktur – også kaldet 7-tallet – har besluttet at ændre en række centrale vilkår, som påvirker Energinets kapacitetssalg. Ændringerne imødekommer en række bekymringer fra brintproducenterne, og tillægsaftalen giver bl.a. bedre rammer for, at de kan modne deres projekter, reservere kapacitet og indgå støttekontrakter med EU og den tyske stat. Energinets arbejde med at realisere brintinfrastrukturen følger uændret den stramme tidsplan frem mod idriftsættelse sidst i 2030.
Energinet præsenterer det endelige forslag til placering af ny elforbindelse på Sydsjælland, Lolland og Falster24.9.2026 10:51:08 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for markant udbygning af eltransmissionsnettet for at mere grøn energi kan tilsluttes, og nyt storforbrug kan forsynes. Ny elforbindelse bliver flere steder på Sydsjælland placeret tættere på motorvejen end det oprindelige forslag. Borgere inviteres til informationsmøder i oktober.
Energinet fjerner de gamle 150 kV luftledninger i Vestjylland22.9.2026 09:06:56 CEST | Pressemeddelelse
I takt med, at elnettet udvides og styrkes, skal ældre luftledninger og master tages ned, hvor det kan lade sig gøre. Lige nu fjerner Energinet udtjente, gamle 150 kV luftledninger i det vestjyske område, hvor vejr og natur i løbet af de sidste 50-60 år har sat sit præg på anlægget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum