Aarsleff-selskab skal udvide stort landbaseret opdrætsanlæg på Island
11.9.2026 08:52:27 CEST | Per Aarsleff Holding A/S | Pressemeddelelse
Ístak har netop indgået endnu en aftale med den islandske lakseproducent First Water – denne gang om etableringen et nyt opdrætsanlæg, der skal bidrage til en fordobling af selskabets kapacitet.

Ístak hf. – Aarsleffs islandske selskab har netop indgået en ny, stor aftale omkring udvidelsen af endnu et landbaseret opdrætsanlæg til laks – denne gang med den islandske producent First Water.
Vi skal udbygge selskabets anlæg i Þorlákshöfn i det sydlige Island. En opgave til en værdi af 230 millioner danske kroner. Kontrakten understreger Ístaks stærke position på det islandske marked for opdrætsanlæg, fortæller forretningsdirektør i Aarsleff med ansvar for Nordatlanten, Thomas Kofod Bentsen:
”Det er et marked, der er præget af stigende investeringer, hvor gode naturgivne forhold og adgang til vedvarende energi skaber attraktive rammer for udvikling af sektoren. Det er derfor et marked, vi som koncern læner os ind i og allerede har gode erfaringer med.”
Udstillingsvindue for kompetencer
Og projektet i Þorlákshöfn ligger fint i forlængelse af det sigte.
Her opfører vi en ny tank- og kontrolbygning samt etablerer otte nye tanke med en kapacitet på hver cirka 5,5 millioner liter vand. Udvidelsen vil fordoble produktionskapaciteten, siger administrerende direktør i Ístak, Karl Andreassen, og uddyber:
”Vi er meget glade for, at First Water igen har valgt Ístak som samarbejdspartner. Projektet kombinerer omfattende betonarbejder, tekniske installationer og avanceret projektstyring, og det bliver et udstillingsvindue for de kompetencer, vi gennem mange år har opbygget i Ístak inden for komplekse industrielle anlæg. Vi ser frem til et tæt samarbejde,” siger han.
Første af seks faser
I hovedtal skal Ístak flytte godt 54.000 kubikmeter jord, udføre 10.000 kubikmeter betonstøbning med 1.200 tons armering samt etablere 16.500 kvadratmeter tag- og facadeareal. Derudover skal vi nedgrave 3,2 kilometer underjordiske procesrør.
Udbygningen er den første af seks planlagte faser i udviklingen af First Waters anlæg i Þorlákshöfn. Når anlægget er fuldt udbygget, er målet en årlig produktion på op til 60.000 tons forarbejdningsklar laks.
Arbejderne forventes at gå i gang inden længe og ventes at blive afleveret i første kvartal af 2028.
Kontakt
For uddybende information eller citater fra Thomas Kofod Bentsen eller Karl Andreassen kontakt Aarsleff Koncernkommunikation på 8744 2222 eller skriv til koncernkommunikation@aarsleff.com.
Billeder

Om Aarsleff-koncernen
Infrastruktur og byggeri til moderne samfund
Aarsleff-koncernen omsætter for mere end 20 milliarder kroner om året – heraf cirka en tredjedel i udlandet. Vi udfører opgaver inden for infrastruktur, klimatilpasning, miljø, energi og byggeri. Vi opererer på internationalt niveau og er markedsledende i Danmark og i de lande i Nordeuropa, hvor vi tilbyder vores specialiserede kompetencer inden for især rørfornyelse og fundering.
Det ligger i Aarsleffs kultur at skabe værdi gennem udvikling, omstilling og innovation. Vi tager ansvar og bidrager aktivt til bæredygtig udvikling og innovative projekter, som styrker vores forretning og gavner miljø, klima og samfund.
Aarsleff-koncernen beskæftiger 8.800 engagerede medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Per Aarsleff Holding A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Per Aarsleff Holding A/S
Aarsleff bygger AURA’s nye domicil14.8.2026 08:57:32 CEST | Pressemeddelelse
Med træ som et gennemgående materiale kombinerer vi projektudvikling, totalentreprise og bæredygtighedsledelse i et 5.100 kvadratmeter stort kontorbyggeri.
Aarsleff Rail skal udvide kapaciteten på en af Danmarks vigtigste jernbanekorridorer20.7.2026 11:04:48 CEST | Pressemeddelelse
Nye overhalingsspor ved Kalvebod skal gøre plads til flere tog, mere gods og den øgede trafik mellem Skandinavien og resten af Europa
Aarsleff og Hochtief skal ombygge tysk havnekaj for milliardbeløb8.7.2026 11:04:27 CEST | Pressemeddelelse
Renoveringen af Salzgitterkai omfatter mere end 800 meter kaj i Hamborg Havn – et projekt til en værdi af 1,35 milliarder kroner.
Ístak vinder kontrakt på komplekst energiprojekt i Island3.7.2026 08:42:31 CEST | Pressemeddelelse
Aarsleff-koncernens islandske datterselskab Ístak hf. har indgået en kontrakt til cirka 375 millioner kroner om at udvide Sigalda vandkraftværk. Projektet øger kapaciteten fra 150 MW til 215 MW og styrker koncernens position inden for vandkraftprojekter i Island.
Aarsleff Rail skal modernisere Københavns Hovedbanegård14.4.2026 10:35:54 CEST | Pressemeddelelse
Opgaven med at fremtidssikre et af Danmarks vigtigste trafikknudepunkter vil finde sted, mens stationen fortsat er i fuld drift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum