Boligmarkedet deler sig: Hovedstaden giver slip på førertrøjen
9.9.2026 07:00:00 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligmarkedet for august 2026.
-
På landsplan er udbuddet af boliger faldet med 13,3 pct. sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Kun København By og Bornholm har oplevet et stigende udbud, hvor antallet af boliger til salg er steget med henholdsvis 57,8 pct. og 7,5 pct.
-
Det samlede fald i boligudbuddet skyldes især et lavere udbud af huse. I august var der 26.357 huse til salg, hvilket er 15,1 pct. færre end på samme tidspunkt sidste år. Udbuddet af huse er faldet i 8 ud af 11 landsdele. I Østjylland, Østsjælland og Nordsjælland er udbuddet faldet med mere end 20 pct., nemlig 25,6 pct., 24,1 pct. og 20,7 pct., mens det i København By, Københavns Omegn og på Bornholm er steget med henholdsvis 10,3 pct., 1,8 pct. og 9,5 pct.
-
Udbuddet af ejerlejligheder er også faldet det seneste år, men mere moderat med 3,9 pct. Her ses dog et tydeligt geografisk skel. I København By er udbuddet steget markant med 77,9 pct., mens udbuddet i Østjylland er faldet med 33,9 pct. Den store stigning i udbuddet for København By skal dog ses i lyset af, at det kommer fra et rekordlavt niveau.
-
På landsplan er udbudspriserne steget for både huse og ejerlejligheder sammenlignet med august sidste år, med henholdsvis 7,3 pct. og 11,0 pct. Huse i Nordsjælland oplevet den største prisstigning det seneste år, hvor udbudspriserne er steget med 12,2 pct. For ejerlejligheder ses den største prisstigning i Østjylland, hvor udbudspriserne er steget med 19,3 pct.
”Hovedstaden har længe haft førertrøjen på boligmarkedet med kraftige prisstigninger og faldende udbud, men vi har i en periode set tegn på, at tempoet aftager. Der kommer markant flere boliger til salg, mens udbuddet har været faldende i store dele af resten af landet det seneste år. Det gælder særligt i Østjylland, Østsjælland og Nordsjælland, hvor vi også ser stigende priser,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for Realkredit og Ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og fortsætter:
”En del af forklaringen kan være, at priserne i hovedstaden er nået op på et niveau, hvor flere købere er blevet mere afventende. Det kan være med til at dæmpe presset på markedet og give køberne lidt mere at vælge imellem. Samtidig ser vi den modsatte bevægelse flere andre steder i landet, hvor færre boliger til salg og stigende priser peger på, at resten af landet har lagt sig frem i feltet.”
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er erhvervs- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Finans Danmark advarer: Faresignaler hos fire ud af ti finfluencere22.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end hver tredje unge investor har fulgt råd fra finfluencere på sociale medier. En undersøgelse viser imidlertid mange brodne kar, og Finans Danmark advarer mod profiler, der lokker med luksusliv, falske følgere og hurtige gevinster.
Boligkøbere optager flere lån – og fast rente er igen i fremgang21.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne optog 16.200 nye lån til køb af ejerboliger i tredje kvartal 2026 – det højeste antal siden tredje kvartal 2021. Fremgangen var størst i Nordjylland, Østjylland og Nordsjælland, mens antallet faldt i København by. Samtidig vælger flere boligkøbere igen fast rente - andelen af fastforrentede lån er steget med 7,1 procentpoint på et år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Flere kvinder investerer – men afstanden til mændene vokser21.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er 132.000 flere mandlige end kvindelige investorer i Danmark. Trods rekordstor investeringslyst er det markante kønsgab ikke blevet lukket. Tværtimod er forskellen målt i antal personer blevet lidt større, viser nyeste tal.
Finans Danmark: Vismændene sår tvivl om grundlaget for særskat på finanssektoren20.10.2026 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Der er ikke tegn på overnormal profit i finanssektoren, der kan begrunde en højere særbeskatning, vurderer vismændene. Finans Danmark opfordrer derfor vismændene til at undersøge grundlaget for særskatten nærmere og peger på de betydelige samfundsøkonomiske omkostninger ved at øge beskatningen af finanssektoren.
Unge er blevet vilde med investering: Andelen er næsten fordoblet på fem år20.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hver fjerde unge voksne under 30 år investerer i dag sine penge. Samtidig ejer de unge flere aktiesparekonti end nogen anden aldersgruppe. Det viser nye tal fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum