Tid til Ro ApS

Ny spørgeundersøgelse: Det er blevet almindeligt at rejse uden sin partner

8.9.2026 07:30:00 CEST | Tid til Ro ApS | Pressemeddelelse

Del

Vi rejser mere end nogensinde før, og det betyder også, at vi rejser på flere forskellige måder. Det er blevet mere almindeligt, at par rejser hver for sig, viser både internationale undersøgelser* og en ny spørgeundersøgelse fra Tid til ro, der bl.a. arrangerer yoga, wellness og vandrerrejser.

Vi rejser mere, både solo uden partneren, med venner eller på grupperejser
Vi rejser mere, både solo uden partneren, med venner eller på grupperejser

I Tid til ros kundeundersøgelse har tre ud af fire kvinder i parforhold rejst uden deres partner inden for de seneste 12 måneder, og næsten ni ud af ti overvejer at gøre det i løbet af det kommende år. Det viser, at en rejse uden partneren, for mange kvinder, er blevet en naturlig del af rejselivet, ikke et fravalg af parforholdet.

75,4 % svarer, at de inden for de seneste 12 måneder har rejst enten alene eller sammen med en ven eller veninde, og uden deres partner.

– Det er på ingen måde en skilsmisseerklæring at pakke kufferten uden sin partner. For mange kvinder er det blevet helt naturligt, at parforholdet godt kan rumme, at man også får oplevelser hver for sig. Nogle vil gerne vandre, dyrke yoga eller møde nye mennesker, mens partneren har andre interesser eller helst vil blive hjemme, siger John Tobiesen, direktør i Tid til ro.

Næsten ni ud af ti er åbne for ideen om solorejser
Tendensen fortsætter tilsyneladende også i fremtiden, 68,4 %, svarer nemlig ja til, at de overvejer at rejse alene eller med en ven eller veninde uden deres partner inden for det næste år, mens knapt 90 % svarer, de måske vil overveje det.

International tendens
Tid til ros kundeundersøgelse kan ikke stå alene som et billede på en tendens for kvinder i Danmark. Men mønstret flugter fint med den internationale udvikling, som American Express Travel udpegede som en af fire toneangivende rejsetendenser i sin 2024 Global Travel Trends Report.

I rapporten svarede 69 % af alle deltagere og 63 % af kvinderne, at de planlagde en solorejse i 2024. Blandt dem, der planlagde at rejse alene, forventede 60 % at tage mindst to solorejser i løbet af året, mens 66 % ville skræddersy en tur med det formål at forkæle sig selv.

– De internationale tal understøtter det billede, vi ser blandt vores egne kunder. En solorejse er ikke længere noget, man tager på fordi man mangler nogen at følges med. Den kan være et aktivt valg om at give plads til egne interesser og oplevelser. For mange er den gode løsning at rejse solo, men i et uforpligtende fællesskab med andre, siger John Tobiesen.

Fakta: Kvinder rejser uden deres partner

Inden for de seneste 12 måneder

  • 75,4 % har rejst uden deres partner
  • 54,4 % har rejst alene
  • 49,1 % har rejst med en ven eller veninde

I de kommende 12 måneder

  • 68,4 % overvejer at rejse uden deres partner
  • 49,1 % overvejer at rejse alene
  • 49,1 % overvejer at rejse med en ven eller veninde
  • 89,5 % svarer ja eller måske til mindst én af de to rejseformer


Om undersøgelsen

Spørgeundersøgelsen er gennemført af Tid til ro i september 2026 blandt 250 respondenter. 
Undersøgelsen er en kundeundersøgelse og er ikke repræsentativ for alle kvinder i Danmark.

*American Express Travel, 2024 Global Travel Trends Report, offentliggjort 12. marts 2024.
https://www.businesswire.com/news/home/20240312265470/en/American-Express-Reveals-2024-Top-Travel-Trends

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Massage ad libitum på en rejse uden partneren, men med en gruppe ligesindede
Massage ad libitum på en rejse uden partneren, men med en gruppe ligesindede
Download
Vandring er en af de populære rejsetyper for kvinder, der rejser uden deres partner
Vandring er en af de populære rejsetyper for kvinder, der rejser uden deres partner
Download

Links

Tid til ro blev grundlagt i 2012, som en fusion af charterrejsens kvaliteter, naturens ro, mental restitution og kravfrit fællesskab. Tid til ro fokuserer på at skabe værdi for pengene gennem tryghed, kvalitet og autentiske rejseoplevelser med personlig service, gennemprøvede retrætesteder og meningsfulde møder med naturen og lokale kulturer, og tilbyder i dag yoga-, wellness-, og vandrerrejser, samt konceptet Verdensvenner til 10 unikke retrætesteder i Europa, Afrika og Asien.

Følg pressemeddelelser fra Tid til Ro ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Tid til Ro ApS

Danskerne flytter ferien: Maj er gået fra problemsæson til højsæson26.7.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Rejsearrangøren Tid til ro, der tilbyder rejser med fokus på bl.a. yoga og vandring, oplever et markant skifte i danskernes rejsevaner. Forsalget til juni, juli og august næste år er samlet set faldet med 32 procent, sammenlignet med forsalget på samme tidspunkt sidste år, mens forsalget til maj næste år er steget med 119 procent. Tendensen er tydelig - stadig flere rejsende, der ønsker en aktiv ferie, vælger at rejse i ydersæsonen frem for højsommeren. Dermed er maj på få år gået fra at være rejsebranchens traditionelle problemsæson til at blive en ny højsæson.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye