Bloddonorerne Danmark kalder til plasmaoprustning med nyt initiativ, der skal styrke det danske sundhedsberedskab og gøre Danmark uafhængig af plasma fra andre lande.
7.9.2026 08:02:52 CEST | Bloddonorerne Danmark | Pressemeddelelse
Danmark er i dag afhængig af bl.a. USA for at forsyne danske patienter med livsvigtig medicin fra plasma. Nu lancerer Bloddonorerne Danmark initiativet Plasmastyrken, der skal gøre det nemmere for danskerne at bidrage til sundhedsberedskabet og gøre os selvforsynende med plasma.

Cirka en tredjedel af det plasma, danske patienter har brug for, importeres i dag fra amerikansk industri. Plasma er en forudsætning for at fremstille livsvigtig medicin til blandt andet kræftpatienter og mennesker med sygdomme i immunsystemet og den afhængighed gør det danske sundhedsberedskab sårbart.
Derfor kalder Bloddonorerne Danmark til fælles plasmaoprustning. Kernen i indsatsen er Plasmastyrken: et nyt initiativ, der skal samle flere danskere om at donere plasma.
"Det er fra politisk side besluttet, at Danmark skal være selvforsynende med plasma, som er en forudsætning for, at vores sundhedsvæsen kan yde livsvigtig behandling. Det er fornuftigt, og betyder, at vi skal styrke vores kapacitet af donorer markant. Med Plasmastyrken gør vi det nemt for danskerne at tage medansvar for landets plasmaoprustning," siger Bente Graversen, landsformand i Bloddonorerne Danmark.
”Plasma er en vigtig del af vores sundhedsberedskab og den medicin, mange patienter er afhængige af. Jeg synes, at det er en rigtig god ide, at Bloddonorerne Danmark tager initiativ til at arbejde hen imod større dansk selvforsyning på plasmaområdet”, siger sundhedsminister Ida Auken (S).
"Regionerne har allerede en sat et mål om dansk selvforsyning med plasma, men vi er der ikke endnu. Plasma er en vigtig ingrediens i livsvigtig medicin, og derfor er det afgørende, at vi kan dække vores egne behov. Et stærkt beredskab gør os samtidig mindre afhængige af forsyninger fra andre lande,” siger Lars Gaardhøj, næstformand for Danske Regioner.
Plasma er en overset grundsten i dansk sundhed
Kun 4 ud af 10 danskere ved, hvad plasma er. Danmark dækker i dag 64 % af sit eget behov for stoffet immunglobulin til fremstilling af medicin og mangler omkring 27.000 plasmadonorer for at blive selvforsynende. Det danske system bygger på frivillig, ubetalt donation, i skarp kontrast til den amerikanske model, Danmark i dag er afhængig af.
Med Plasmastyrken vil Bloddonorerne Danmark, Sundhedsministeriet og Danske Regioner til Plasmaugen i uge 37 fra 7.–12. september sætte fokus på plasmadonation som en fælles samfundsopgave, på linje med debatten om forsvars- og energiuafhængighed.
For mere information, kontakt:
Lisbet Schønau
Direktør, Bloddonorerne Danmark
Tlf.: 23258647
E-mail: ls@bloddonor.dk
Bente Graversen
Landsformand for Bloddonorerne Danmark
Tlf.: 25201901
E-mail: landsformand@bloddonor.dk
Betina Samuelsen Sørensen
Cheflæge, Aalborg Universitetshospital, klinisk immunologisk afdeling
Medlem af hovedbestyrelsen for Bloddonorerne Danmark
Tlf.: 20 13 68 61
E-mail: betina.soerensen@rn.dk
Sådan bliver du en del af Plasmastyrken
-
Meld dig i plasmastyrken som donor på 19 lokationer i hele landet: plasmastyrken.dk
-
Alder: 17–75 år
-
Vægt: over 60 kg
-
En plasmatapning tager ca. 45 minutter (selve tapningen ca. 25 minutter)
Om Bloddonorerne Danmark
Bloddonorerne Danmark er en landsdækkende frivillig organisation med ca. 500 frivillige. Vi arbejder for at rekruttere og anerkende de i dag 170.000 frivillige bloddonorer over hele landet.
Kontakter
Lisbet SchønauDirektør
Tlf:+45 23 25 86 47ls@bloddonor.dkBilleder

Bloddonorerne Danmark repræsenterer de danske bloddonorer nationalt og internationalt. Vi arbejder for at hverve og anerkende frivillige bloddonorer. Det er vores opgave at sikre den nødvendige blodforsyning på de danske hospitaler, så der aldrig kommer til at mangle blod til patientbehandling.
Følg pressemeddelelser fra Bloddonorerne Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bloddonorerne Danmark
Der er brug for 30.000 nye bloddonorer for at fremtidssikre blodforsyningen i Danmark: Nu skal nyt initiativ få næste generation i blodbanken15.6.2026 10:23:37 CEST | Pressemeddelelse
Danmark mangler 30.000 nye bloddonorer for at dække sundhedsvæsenets behov for donorblod til f.eks. operationer, kræftbehandling og fødsler. Der er brug for, at de unge melder sig som bloddonorer, fordi de er underrepræsenteret og nye tal viser, at de unge faktisk gerne vil donere blod. I forbindelse med International Bloddonordag tager Bloddonorerne Danmark et nyt og anderledes initiativ sammen med streameren Jacob 'Jaxstyle' Krull, der sender live i otte timer den 21. juni. Målet er, at få flere – især unge - til at tage vejen til blodbanken.
Danmark mangler 20.000 plasmadonorer – fire nye centre skal bringe os tættere på selvforsyning13.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark er stadig et stykke fra målet om at blive selvforsynende med plasma, men udviklingen går den rigtige vej. I 2025 er der kommet omkring 6.000 flere plasmadonorer, men der mangler fortsat cirka 20.000 donorer på landsplan.
Gammel regel vedr. Storbritannien frafalder for bloddonorer11.2.2025 13:25:19 CET | Nyhed
Tidligere gjaldt det, at hvis man havde opholdt sig i Storbritannien i samlet 12 måneder eller mere mellem 1980 og 1996, så kunne man ikke blive bloddonor grundet en minimal risiko for overførsel af kogalskab. Denne regel er nu ændret, da der ikke aktuelt er en risiko ved hverken fuldblods- eller plasmadonation. Alle blodbanker har implementeret eller er i gang med at implementere ændringen. For at blive bloddonor skal du: Være sund og rask Være mellem 17 og 65 år Veje mindst 50 kg (60 kg for at give plasma) Tilmeld dig på www.bloddonor.dk
Bloddonorerne Danmark hilser nye regler ang. seksuel adfærd velkommen15.10.2024 13:28:24 CEST | Pressemeddelelse
Reglerne for at give blod er ændret, så bloddonorer nu spørges ind til seksuel adfærd i stedet for køn, inden de giver blod. Det gør det muligt for bl.a. homoseksuelle mænd i faste forhold at blive bloddonorer.
Organisationskonsulent til Bloddonorerne Danmark21.8.2024 15:22:51 CEST | Nyhed
Bliv organisationskonsulent hos Bloddonorerne Danmark og vær med til at arbejde for, at der altid er blod til at behandle patienter på de danske hospitaler. Kan du udvikle og samarbejde med frivillige bestyrelser og udvalg, skabe gode rammer for det frivillige arbejde og dykke ned i data, der gør Bloddonorerne bedre til at rekruttere og anerkende donorer? Så er du en oplagt kandidat til at blive organisationskonsulent hos os.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum