Prognose: Byggeriet går fra pauseår til vækst
4.9.2026 08:00:00 CEST | Prognosecenteret | Pressemeddelelse
I en ny prognose for byggeriet bliver væksten udskudt til 2027 og 2028. Geopolitisk usikkerhed, herunder militære konflikter og fortsat handelskrig, og følgevirkninger på materialepriser, renter og vækstudsigter gør 2026 til et pauseår snarere end et vækstår.

Samlet står byggeriet til en vækst på 1,2% i 2026. Dermed udskydes en del af den genopretning, som vi ellers så starten på i 2025.
Genopretningen tager dog igen ved i 2027 og 2028, hvor prognosen viser vækst på hhv. 3,9% og 2,8%. Forudsætningen er, at der ikke kommer yderligere forværringer af de økonomiske vilkår, så forventningerne om fx faldende oliepriser bliver realiseret. Det påvirker nemlig byggeriet både direkte gennem byggeomkostningerne og indirekte gennem renterne og efterspørgsel efter nybyggeri og renovering.
Nyt boligbyggeri står for næsten 2/3 af den totale vækst i byggeriet på 8,1% frem mod 2028 - selvom segmentet kun udgør 22% af det samlede byggeri. Renovering og vedligeholdelse af erhverv falder til gengæld i hele prognoseperioden, men fra et højt niveau i 2025.
Nyt boligbyggeri trækker det meste af væksten
Fra 2025 til 2028 forventes nyt boligbyggeri at vokse med ca. 23%. Selvom segmentet kun står for 22% af det samlede byggeri, så kommer nyt boligbyggeri derfor til at stå for 2/3 af den samlede vækst for byggeriet på 8,1%.
”Meget af væksten inden for nyt boligbyggeri i 2025 kom fra rækkehuse og især parcelhuse. Det fortsætter også i 2026. men herefter ser vi ind i et skifte, hvor etagebyggeriet for alvor kommer i gang i 2027 og 2028. Når vi ser ud på markedet for lejligheder, så er der også en stor efterspørgsel at mætte. De høje priser på ejerlejligheder er en indikator for stor efterspørgslen og samtidig et nødvendigt signal til udviklere om, at det er attraktivt at bygge nyt”, udtaler cheføkonom Martin Kyed.
Med til at understøtte etagebyggeriet er også de forhøjede maksimalbeløb for alment boligbyggeri, så vilkårene for sektoren kommer i bedre overensstemmelse med de seneste fem års stigninger i byggeomkostninger og jordprisstigninger.
Erhvervsbyggeriet ser ikke ind i samme positive udvikling. Renovering og vedligeholdelse af erhverv falder i hele prognoseperioden, men fra et højt niveau i 2025. Produktionsværdien for nyt erhvervsbyggeri falder i 2026 til det svageste niveau registreret, men forventes derefter at bidrage til den samlede vækst.
”På erhvervsbyggeriet ser vi klarest effekterne af øget usikkerhed, stigende omkostninger og højere rentekurver, som alt sammen er kommet ind fra sidelinjen i 2026. Det har affødt en ”vent-og se”-adfærd, som holder investeringsniveauet nede. Nybyggeriet skal dog nok komme i gang, når røgen letter, og forretningsmulighederne står klarere frem”, forklarer Martin Kyed
Om Prognosecenterets byggeprognoser
Prognosecenteret udgiver to hovedprognoser om året for byggeriet, henholdsvis primo marts og primo september. Derudover foretages en markedsopdatering i maj og november, som forholder sig til eventuelle væsentlige ændringer i markedsvilkårene. Prognoserne dækker hhv. nybyggeri af boliger og erhvervsbygninger samt ROT-markedet (ligeledes opdelt i bolig og erhverv), og der er en detaljeret opdeling på byggetyper. Den nyeste prognose blev offentliggjort den 3. september.
Kontakter
Martin KyedCheføkonomPrognosecenteret
Tlf:+45 2515 7831martin.kyed@prognosecenteret.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Prognosecenteret
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Prognosecenteret
Europas byggesektor fortsætter med at komme sig, men langsommere end tidligere forventet8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udsigterne for den europæiske byggesektor er fortsat forsigtigt positive, men opsvinget bliver langsommere end tidligere forventet. Siden EUROCONSTRUCT-prognosen i november 2025 har rammevilkårene for byggeriet ændret sig på flere måder. Krigen i Iran og situationen i Hormuzstrædet har en betydelig indvirkning på den globale økonomi, energipriserne, inflationen og renteudviklingen – alle faktorer, der vejer tungt på efterspørgslen i byggesektoren. Forbrugernes og virksomhedernes fremtidstro er faldet, og de økonomiske prognoser er blevet nedjusteret i flere lande hen over foråret. Det er sandsynligt, at denne usikkerhed vil fortsætte.
Afdæmpede forventninger til byggeriet i 202622.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Krigen i Mellemøsten ændrer forudsætningerne for dansk byggeri. De udefrakommende geopolitiske stød fra Hormuz rammer materialeomkostninger, renter, økonomisk vækst m.m., og nødvendiggør en ekstraordinær opdatering af prognosen for det danske byggeri. I en ny analyse nedjusterer Prognosecenteret prognosen for byggeriets aktivitet, så den nu viser en vækst i produktionsværdien på 2,0% mod tidligere 7,8% i 2026. Afmatningen ventes dog at være midlertidig, og en række projekter, der sættes i bero, ventes igangsat senere. Det betyder, at der forudses en kraftigere fremgang i 2027-2028 end tidligere skønnet.
Nuværende stærke vækst i byggeriet varer ikke ved10.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen kører. Politikerne tilbyder nye løsninger på gamle problemer og gamle løsninger på nye problemer. Imens arbejder markedsøkonomien dagligt for os med at skabe tilpasninger, så borgeres og virksomheders behov bliver dækket. Omfanget af byggeriets produktion er ikke at kimse ad: Vi taler om ca. 284 mia. kr. i 2026, hvilket er en vækst på 7,8 pct. fra 2025. Kapaciteten i branchen er begrænset, og vi forventer at væksten bliver det samme i 2027 med en stigning i produktionsværdien (i faste priser) på 2,0 pct. 2028 byder på stort set samme overordnede produktionsniveau med et marginalt fald på 0,5 pct.
Ny analyse: Høj byggevækst dæmper boligprisstigningerne15.9.2025 08:35:33 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende boligudbud betyder, at vi snart kan vinke farvel til den enorme boligprisvækst, som vi har set det seneste år. Snart står flere tusind boliger indflytningsklar og presset på boligmarkedet aftager sammen med prisvæksten. Byggeboomet er et resultat af, at boligpriserne endelig haler ind på de høje byggeomkostninger, hvilket gør det mere attraktivt at bygge nye boliger. Nybyggeriet af boliger har i længere tid været underdrejet grundet de høje byggeomkostninger, hvilket er med til at presse priserne på eksisterende boliger op.
I skyggen af global uro er Danmark i toppen af byggeøkonomier i Europa10.6.2025 10:11:01 CEST | Pressemeddelelse
Efter to års tilbagegang markerer 2025 et vendepunkt for den europæiske byggebranche. Men politisk og økonomisk usikkerhed lægger en dæmper på optimismen og skaber tvivl om tempoet i genopretningen. Det skyldes blandt andet de mangefacetterede negative konsekvenser af krigen i Ukraine og ændringer i USA’s toldsatser. Positivt er det dog, at Danmark – sammen med resten af Norden – er blandt de lande, der særligt får travlt i 2025 og frem, trods den stigende usikkerhed. Ordrebøgerne vokser altså endelig igen, selvom der er stor forskel på tværs af landene. En ting har de dog til fælles: Genopretningen sker særligt inden for nybyggeri i boligsektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
