Gladsaxe: Nyt forsøg skal afkorte sagsbehandlingstiden på byggesager

4.9.2026 07:00:00 CEST | Gladsaxe Kommune | Pressemeddelelse

Del

Gladsaxe Kommune vil afprøve en ny praksis, hvor ansøgninger for handelsdrivende i bymidterne og byggesager, der umiddelbart er klar til en afgørelse, prioriteres i sagsbehandlingen.  

Formålet er at styrke handelslivet i bymidterne og forkorte behandlingstiden i de sager, hvor det er muligt at træffe en hurtig afgørelse. Det gælder blandt andet sager, hvor ansøgeren har indsendt alle nødvendige oplysninger, og hvor der ikke er andre forhold, som kommunen skal undersøge nærmere. 

Forsøget understøtter levende og attraktive bymidter 
Som en del af forsøget vil kommunen også prioritere ansøgninger fra handelsdrivende i bymidterne. Det skal understøtte arbejdet med attraktive og levende bymidter ved at gøre det lettere for butikker og andre erhvervsdrivende at komme videre med deres projekter. 

- Butikshandlen i Danmark forandrer sig. Folk handler mere på internettet og i indkøbscentrene. Det ændrer måden, vi bruger vores bymidter på. Og det skaber et behov for et bedre miks mellem oplevelser og handelsliv.  Derfor er det vigtigt, at vi understøtter det lokale handelsliv i at skabe levende og attraktive bymidter. Lavere sagsbehandlingstider er en oplagt måde at understøtte handelslivet på i denne forandring, siger Gladsaxes borgmester Serdal Benli. 

Så kort sagsbehandlingstid som muligt 

Gladsaxe har i dag en gennemsnitlig sagsbehandlingstid på 16 til 20 uger. Forsøgsperioden vil vise, hvor meget sagsbehandlingstiden kan bringes ned med den nye praksis. Den nye praksis kan samtidig give ansøgerne et større incitament til at sikre, at deres ansøgninger er fyldestgørende fra begyndelsen.  

»Vi arbejder løbende på at forbedre og effektivisere vores arbejdsgange, så sagsbehandlingstiderne bliver så korte som muligt. Og mit personlige mål er, at sagsbehandlingen skal sænkes  til seks uger.  Hvis en sag er fuldt oplyst og umiddelbart klar til en afgørelse, giver det god mening at undersøge, om vi kan få den hurtigere gennem systemet,« siger formand for Trafik- og Teknikudvalget Martin Skou Heidemann. 

Flere initiativer på vej 
Gladsaxe Kommune arbejder desuden med flere andre initiativer, der skal optimere byggesagsbehandlingen. Fra september afprøver Byggesagsteamet en ny model for den indledende screening af byggesager. Kommunen undersøger også mulighederne for at anvende kunstig intelligens og deler viden med Gentofte, Lyngby-Taarbæk og Rudersdal Kommuner gennem 4K-samarbejdet. 

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye