Sundhed.dk’s direktør takker af
2.9.2026 12:46:37 CEST | sundhed.dk | Pressemeddelelse

Den 1. januar 2027 bliver sundhed.dk ved lov en del af Digital Sundhed Danmark sammen med Sundhedsdatastyrelsen, MedCom og en række regionalt forankrede nationale sundheds-it-løsninger. I Digital Sundhed Danmark samler man således kræfterne om at fremme digitaliseringen af det samlede sundhedsvæsen til gavn for borgere, patienter og sundhedsfaglige.
Med dannelsen af Digital Sundhed Danmark lukker sundhed.dk som selvstændig organisation, og stillingen som direktør for sundhed.dk ophører. For nuværende direktør i sundhed.dk, Morten Elbæk Petersen, er det et naturligt tidspunkt at sætte et punktum for den del af sit virke.
Morten Elbæk Petersen har siddet i førersædet, siden sundhed.dk blev dannet som organisation i 2002.
At have direktørrollen samme sted i et kvart århundrede er bemærkelsesværdigt. Ikke mindst i en organisation, der som sundhed.dk har jongleret med høje politiske forventninger, en sammensat ejerkreds, en politisk bestyrelse og en nultolerance over for fejl, fordi det handler om nogle borgernes allermest følsomme data. Man kan dertil lægge, at sundhed.dk opererer i en digitaliseringsverden, hvor den stigende cybertrussel og den hastigt accelererende teknologiske udvikling – senest inden for generativ AI – gør det nødvendigt altid at være et skridt foran.
Direktør for Det forberedende Digital Sundhed Danmark, Thomas Fredenslund, udtaler:
”Morten afleverer et sundhed.dk i rigtig god form. Gennem mere end to årtier er sundhed.dk-portalen og MinSundhed-appen blevet udviklet og forbedret af sundhed.dk-organisationen i samspil med andre aktører i sundhedsvæsenet. Med stor leverancekraft, høj skaleringsevne, og et altid skarpt blik for brugeroplevelsen bidrager sundhed.dk stærkt ind i det kommende Digital Sundhed Danmark-fællesskab.”
Sundhed.dk har også gennem årene tiltrukket sig betydelig international interesse og bliver ofte fremhævet som et eksempel på, hvordan man kan samle sundhedsdata på tværs af sektorer og gøre dem tilgængelige på en sikker og brugervenlig måde. Det er blevet til flere internationale priser, og Morten Elbæk Petersen har gennem årene været en efterspurgt inspirator i international sammenhæng – både som oplægsholder og som deltager i advisory boards.
Om sin afgang siger Morten:
”Det har været et kæmpe privilegie at få lov til at opbygge og udvikle sundhed.dk, siden jeg som den første medarbejder blev ansat som direktør tilbage i 2002.”
Morten fortsætter:
”Jeg og sundhed.dk har siden udmeldingen om dannelsen af Digital Sundhed Danmark i 2024 målrettet forberedt os til at kunne aflevere en veltunet og professionel organisation, og det tør jeg godt sige, at vi er kommet godt i mål med.”
Kontakter
Hanne DegnbolKommunikationskonsulentsundhed.dk
Tlf:+45 31 71 99 74hde@sundhed.dkOm sundhed.dk
Sundhed.dk er din digitale indgang til sundhedsvæsenet. En portal, der giver dig overblik over din sundhed og sygdom, og som er ejet af staten, kommunerne og regionerne.
Følg pressemeddelelser fra sundhed.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra sundhed.dk
Ny digital værktøjskasse giver forældre overblik i børn og unges psykiatriforløb1.7.2026 08:17:25 CEST | Pressemeddelelse
Når et barn kommer i psykiatrisk behandling, skal forældrene både støtte barnet og navigere i et komplekst forløb med mange fagpersoner og myndigheder. Fra efteråret 2026 får 2.500 familier i to regioner adgang til en ny løsning på sundhed.dk, der samler planer, beskeder og samarbejde ét sted.
Nu bliver gravides vandrejournal endelig digital23.6.2026 14:07:31 CEST | Pressemeddelelse
I 50 år har gravide fået deres vandrejournal på papir og haft den med til læge, jordemoder og scanninger. Men nu er vandrejournalen blevet digital med appen Min Graviditet. Det betyder bedre overblik, mindre papirarbejde og bedre sammenhæng.
Digital Sundhed Danmark på Folkemødet27.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Folkemødet anno 2026 løber af stablen, deltager vi som Digital Sundhed Danmark med et fælles telt og en række debatter om digital sundhed, sundhedsdata og løsninger, der skal virke i praksis.
Sundhed.dk har været udsat for DDoS-angreb26.1.2026 12:56:59 CET | Pressemeddelelse
Søndag blev sundhed.dk udsat for et DDoS-angreb. Borgernes sundhedsdata har dog ikke på noget tidspunkt har været kompromitteret eller udsat.
Digital Sundhed Danmark er i gang9.1.2026 12:18:08 CET | Pressemeddelelse
Det forberedende Digital Sundhed Danmark er fra årsskiftet gået i luften som en del af sundhedsreformen. Det betyder, at vi allerede nu vil arbejde som én organisation, når vi arbejder med nye digitale løsninger og data til understøttelse af omstillingen af sundhedsvæsenet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum