Traktordemonstration ved Universitetsparken i Aarhus
1.9.2026 13:16:49 CEST | Østjyllands Politi
Alt forløber uden større nævneværdige udfordringer, og traktorerne i demonstrationen kører fortsat rundt i Universitetsparken som planlagt.
Østjyllands Politi er også fortsat til stede, men der har endnu ikke været behov for politiets assistance, da trafikken ikke er blevet nævneværdigt påvirket. En enkelt fører er blevet sigtet efter færdselsloven ved at have kørt på fortovet.
Forventningen er, at demonstrationen fortsætter frem mod omkring kl. 15-16, hvorefter traktorerne vil forlade området.
1.9.2026 10:10:56 CEST | Østjyllands Politi
Omkring 35 traktorer er lige nu på vej ind mod Universitetsparken i Aarhus fra den nordlige ende af byen i forbindelse med en demonstration.
Østjyllands Politi er synligt til stede med flere færdselsbetjente og følger demonstrationen, der pt. ikke har givet anledning til større trafikale udfordringer.
Vi melder ud her på kanalen, hvis demonstrationen på et senere tidspunkt medfører trafikale udfordringer eller øvrigt nævneværdigt for borgerne i området.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Østjyllands Politi
Midlertidigt militært område på havnen i Aarhus7.10.2026 11:44:10 CEST | Myndighedsmeddelelse
Hjemmeværnet i Østjylland understøtter operationen ved blandt andet at gennemføre bevogtning, patruljering, adgangskontrol og overvågning på det midlertidige militære område. Der er droneoverflyvningsforbud over området. For yderligere information om MMO'et på havnen i Aarhus henviser Østjyllands Politi til Forsvaret.
Hjemmeværnsøvelse i Aarhus3.10.2026 20:45:23 CEST | Myndighedsmeddelelse
Der pågår til aften hjemmeværnsøvelse flere steder i Aarhus, hvorfor der kan ses bevæbnede soldater og køretøjer i bybilledet. Der skydes desuden med løst krudt. Læs mere via dette link: https://politi.dk/politi-update/meddelelse?uri=15196296
Bygningsbrand i Beder3.10.2026 20:04:35 CEST | Myndighedsmeddelelse
Branden på Skoleparken er nu ved at være slukket. Dog arbejder brandvæsnet stadig på stedet, lige som der fortsat vil være afspærret frem til ca. kl. 2100. Vi er glade for, at I respekterer myndighedernes afspærringer!
Stor hjemmeværnsøvelse i flere østjyske byer30.9.2026 14:39:41 CEST | Myndighedsmeddelelse
Der er tale om en planlagt øvelse, og der er derfor ingen grund til bekymring, hvis du ser soldater eller militære køretøjer i dit lokalområde. Tusindvis af frivillige soldater vil deltage i øvelsen. Du kan læse meget mere om 'Blåtand' på din kommunes hjemmeside eller på siden her: https://www.hjemmevaernet.dk/da/Arrangementer/ Lørdag d. 3 oktober fra kl. 10–17 kan du komme forbi og lære mere om Hjemmeværnet i Ridehuset, Vester Allé 1, 8000 Aarhus C. Arrangementet er gratis, og åbent for alle.
Politiindsats i Grenaa - flere anholdte29.9.2026 14:42:22 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi har i løbet af dagen foretaget en række undersøgelser, ransagninger og afhøringer, men vi er nu færdige med arbejdet i Grenaa. De afhørte har ikke været så meddelsomme, så vi har endnu ikke et helt klart billede af, hvad der er sket. Sagen efterforskes nu videre.
