Midt- og Vestjyllands Politi

Efterlysning aflyst: Vi efterlyser mistænkt i sag om blufærdighedskrænkelse

Del

1.9.2026 11:05:32 CEST | Midt- og Vestjyllands Politi 

På baggrund af henvendelser fra offentligheden, mener vi nu at have identificeret manden. 

Vi takker medier og borgere, som har hjulpet med at dele efterlysningen. 

Vi har fjernet personhenførbare oplysning, og beder medier og andre, som har delt efterlysningen, om at gøre det samme. 

1.9.2026 09:21:31 CEST | Midt- og Vestjyllands Politi 

Signalement:
A: 
(oplysninger fjernet)

1.9.2026 09:16:20 CEST | Midt- og Vestjyllands Politi 

Vi beder om hjælp til at identificere denne mand, som er mistænkt i en sag om blufærdighedskrænkelse imod en borger ved Brugsen i Glyngøre den 17. august i tidsrummet 14.30-15. Her antastede manden en borger og forfulgte hende og bad hende om seksuelle ydelser.

Har du oplysninger, som kan hjælpe os med at identificere manden, hører vi meget gerne fra dig. Ring 114 – oplys gerne journalnummer: 4100-72374-00006-26. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi

Brand i industrivirksomhed i Brande27.8.2026 05:17:16 CEST | Myndighedsmeddelelse

Motorvejen genåbnes nu efter eksplosionsfaren er drevet over. Brandberedskabet fortsætter slukningsarbejdet, og der vil fortsat være afspærring ved Dørslundvej, Kåremagervej ved krydset med Ejstrupholmvej. Vi beder derfor stadig borgere om at respektere afspærringen, så brandberedskabet kan fortsætte slukningsarbejdet. Pt. er tidshorisonten uvis, men vi forventer, det fortsætter et godt stykke op ad dagen. Såfremt man lugter røg, skal man som borger stadig lukke døre og vinduer.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye