Holstebro falder 25 pladser i DI-måling: Særligt den overordnede erhvervsvenlighed og dialog trækker ned

2.9.2026 06:00:00 CEST | DI Midt Vest | Pressemeddelelse

Del

Holstebro falder fra en 21. til en 46. plads i Dansk Industris undersøgelse af lokal erhvervsvenlighed. Virksomhederne peger især på udfordringer med digital erhvervsservice, kommunens kommunikation og infrastruktur. Arbejdskraft er fortsat den vigtigste prioritet for de lokale virksomheder i Holstebro.

Holstebro Kommune falder markant i Dansk Industris undersøgelse af lokal erhvervsvenlighed og går fra en 21. plads sidste år til en 46. plads i 2026. Tilbagegangen skyldes især faldende tilfredshed med kommunens generelle erhvervsvenlighed, information til virksomhederne, udbudsprocessen overfor private leverandører samt den digitale erhvervsservice.  

"Resultatet er et klart signal fra virksomhederne om, at der er områder, hvor Holstebro skal gøre det bedre. Særligt den generelle oplevelse af erhvervsvenligheden, dialogen med kommunen og formidlingen af information er gået tilbage. Det er ærgerligt, for Holstebro har mange gode lokale kræfter og styrker at bygge videre på, men årets undersøgelse viser også, at virksomhederne ser flere konkrete områder, hvor de ønsker mere fra kommunen," siger Rune Bach, indehaver af VEM Byg og bestyrelsesmedlem i DI Midt-Vest. 

Årets undersøgelse viser et  fald i virksomhedernes vurdering af den kommunale administration.  Kommunen er gået tilbage på både digitale erhvervsservices, hensynet til erhvervslivet i den lokale planlægning og formidling af væsentlig information til virksomhederne. Også på byggesagsområdet oplever virksomhederne en tilbagegang. Kommunen er faldet fra en 55. til en 71. plads på virksomhedernes vurdering af kompetent byggesagsbehandling på trods af, at sagsbehandlingstiden er faldet fra 31 til 28 dage.  

"Virksomhederne efterspørger ikke kun hurtige afgørelser på byggesager, men også kvalitet, dialog og forudsigelighed i mødet med kommunen. Derfor er det positivt, at kommunen allerede er i gang med omstruktureringer af erhvervsindsatsen. Nu bliver det afgørende, at forbedringerne også kan mærkes hos de virksomheder, der er afhængige af en velfungerende sagsbehandling," siger Rune Bach. 

Arbejdskraft er fortsat den højeste prioritet blandt virksomhederne i Holstebro. Desværre er virksomhedernes vurdering af kommunens indsats for at tiltrække både kvalificeret og international arbejdskraft gået tilbage det seneste år. Beskæftigelsesindsatsen bevæger sig dog i den rigtige retning, og det giver et udgangspunkt at bygge videre på. Holstebro står desuden stærkt på enkelte områder inden for uddannelse. Kommunen ligger blandt de bedste i landet, når det gælder lavt fravær i folkeskolen, og elevernes trivsel er fortsat rimelig høj, selv om udviklingen her bør følges tæt.  

"Hvis Holstebro skal styrke sin position igen, handler det ikke kun om erhvervsservice og dialog. Det handler også om at gøre det nemt at komme til og fra arbejde og skabe attraktive rammer for både virksomheder og familier. Mobilitet, bosætning og arbejdskraft hænger tæt sammen. Det gælder også adgangen til velfungerende kollektive transporttilbud. Det er afgørende for væksten i hele kommunen," afslutter Rune Bach. 

Dyk ned i alle de spændende resultater om din kommune her: 

https://www.danskindustri.dk/lokal-erhvervsvenlighed/se-din-kommunes-resultater/

Fakta om Lokal Erhvervsvenlighed 2026​ 

Lokal Erhvervsvenlighed er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsvilkår. Det er 17. år i træk, at DI laver undersøgelsen.​ 

Undersøgelsen er sammensat af to typer af indikatorer:​ 

  • Statistiske indikatorer fra forskellige kilder​ 

  • Virksomheders besvarelser af et spørgeskema. 

I 2026 har 7.789 virksomheder svaret på spørgeskemaet – både DI’s medlemsvirksomheder, og ikke-medlemmer. Det er virksomheder inden for DI’s brancher, blandt andet fremstilling, byggeri, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service, der har svaret på undersøgelsen.​ 

​ Resultaterne er opdelt i fire kategorier, der belyser forskellige centrale områder i de lokale erhvervsvilkår. Dette gør det muligt at se, hvordan kommunerne klarer sig på forskellige områder. Til den samlede vurdering vægter hver kategori lige meget – altså 25%.​ 

​91 ud af landets 98 kommuner er med i undersøgelsen. De syv kommuner Dragør, Fanø, Landeland, Læsø, Samsø, Vallensbæk og Ærø er ikke med, da det ikke er muligt at indhente nok svar til at sikre statistisk repræsentativitet.​ 

Kontakter

Rune Bach, bestyrelsesmedlem i DI Midt-Vest, mail rb@vemgroup.dk, mobil 41 67 96 67 

Edith Bulman-May, chefkonsulent i DI Midt-Vest, mail edbm@di.dk , mobil 26 46 51 22 

Lars Bøgeskov, presserådgiver i DI, mail larb@di.dk, mobil 22 36 31 38

For yderligere information om DI Midt Vest:

Regionskonsulent Edith Bulman-May, edbm@di.dk, 33773358

Bestyrelsesleder Bo Knudsen, KP Invest Herning, 22727369, bk@kpri.dk, 

DI's pressetelefon 33774500

Følg pressemeddelelser fra DI Midt Vest

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI Midt Vest

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye