Tusindvis af frivillige deler håb ud i hele Danmark
1.9.2026 09:07:30 CEST | Verdens Bedste Nyheder | Pressemeddelelse
Verden er også fuld af fremskridt – det er bare ikke ofte, vi hører om dem. Det vil tusindvis af frivillige gøre noget ved, når de går på gaden landet over om morgenen fredag den 4. september.

Når du bevæger dig ud i morgentrafikken den 4. september, er der en stor chance for at møde en af de mange frivillige, som denne morgen deler en lille papiravis ud med nyheder om udvikling og fremskridt verden over. På tværs af geografi og politisk ståsted går foreninger, udviklingsorganisationer, erhvervsliv, skoler, politikere og private på gaden med Verdens Bedste Nyheder. De 343 uddelinger finder sted i alle landets 98 kommuner, fra Bornholm til Blokhus og fra Hellerup til Hanstholm. Det gør de for at give danskerne håb og et nuanceret billede af verden.
Ofte fylder verdens konflikter og katastrofer i medierne, og det er vigtigt, at de bliver dækket. Katastroferne er bare ikke hele billedet af verden. Derfor skriver Verdens Bedste Nyheder om de løsninger og fremskridt, der er med til at rykke verden i en bedre retning. Det er de historier, som andre medier ofte glemmer.
"Vi skal huske, at store forandringer allerede er sket, og at fremskridt skabes af mennesker, der engagerer sig, samarbejder og finder løsninger. Når vi får øje på det, der lykkes, bliver det lettere at forestille sig en bedre fremtid og tro på, at vi sammen kan skabe den" siger Verdens Bedste Nyheders direktør, Thomas Ravn-Pedersen.
Verden er også fuld af fremskridt
Stadig flere og flere danskere undgår at følge med i nyhederne. Det skyldes især, at krig og konflikt fylder i medierne, og fordi danskerne bliver i dårligt humør af nyhederne.
"Mange af os kan blive overvældede af en nyhedsstrøm, der først og fremmest fortæller om det, der går galt,” siger chefredaktør Sophie Rytter Skjoldager. “Hvis vi kun ser det dramatiske, får vi et skævt og ufuldstændigt billede af verden. Vi har brug for også at være opmærksomme på de stille fremskridt, der sjældent bliver til overskrifter. Ikke for at gøre verden pænere, men for at se den, som den faktisk er."
I år er det 17. gang, at der bliver uddelt en fysisk papiravis med Verdens Bedste Nyheder til danskerne på togstationer, ungdomsuddannelser, skoler, biblioteker og offentlige pladser med mange forbipasserende i morgentimerne mellem kl. 7.00-9.00.
Årets tal
2.740 frivillige
98 kommuner
343 uddelinger
66 organisationer og virksomheder
80 skoler og ungdomsuddannelser
74 biblioteker
20 medl. af folketinget, borgmestre og ministre
Læs årets avis på: verdensbedstenyheder.dk/fremskridt
87 % af alle danskerne vil gerne have flere nyheder om fremskridt. Læs mere her.
34 % af af danskerne undgår tit eller nogle gange nyheder. Læs mere her.
www.verdensbedstenyheder.dk
Nøgleord
Kontakter
Vil du i kontakt med lokale uddelere eller tale med vores direktør Thomas Ravn-Pedersen
eller chefredaktør Sophie Rytter Skjoldager, så kontakt os på godmorgen@verdensbedstenyheder.dk eller 93 63 51 42.
Billeder



Vedhæftede filer
Links
Om Verdens Bedste Nyheder
Verdens Bedste Nyheder er et uafhængigt medie, stiftet som selvstændig forening af FN, de danske udviklingsorganisationer og det danske erhvervsliv. Vi er en non-profit organisation, og vores midler kommer primært fra Finansloven, medlemskontingenter og fonde.
Følg pressemeddelelser fra Verdens Bedste Nyheder
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.