Digisense A/S

AI spænder ben for gevinsten ved e-fakturaer

31.8.2026 06:00:00 CEST | Digisense A/S | Pressemeddelelse

Del

En ny rapport slår fast, at det er billigere, mere korrekt og ikke mindst enormt tidsbesparende at sende e-fakturaer. Alligevel promoverer tech-giganterne AI-løsninger til at omgå dem.

Henrik Kruse, CEO i Digisense, foran virksomhedens løbende opdaterede e-faktura-prisindeks, som viser betydelige prisforskelle mellem udbyderne.
Henrik Kruse, CEO i Digisense, foran virksomhedens løbende opdaterede e-faktura-prisindeks, som viser betydelige prisforskelle mellem udbyderne. Digisense

Det er ikke længere kun et værktøj til at overholde gældende og kommende lovkrav. E-fakturaen kan sikre virksomheder store tidsbesparelser, færre udgifter og færre fejl.

Sådan lyder det i den netop udgivne rapport fra det schweiziske analyse- og konsulentfirma Billentis, der har speciale i e-fakturering og digital fakturabehandling.

Den konkluderer bl.a., at der med e-fakturaer forekommer langt færre fejl, fordi fakturaer udveksles som strukturerede data frem for PDF-filer og manuelle indtastninger.

Det betyder også, at behandlingstiden reduceres med op til 80 pct., og det giver væsentligt lavere omkostninger til bogholderi og revisor.

Fra strukturerede data til PDF - og tilbage igen

Trods fordelene ved e-fakturaer er der ifølge rapporten fortsat lang vej til at få alle med på vognen. Ud af de 26,8 mia. B2B-fakturaer, der årligt udveksles i Europa, sendes 64 pct. i dag som e-fakturaer. Globalt set er andelen kun 29 pct.

Samtidig anvender virksomheder AI-baserede løsninger fra blandt andre Microsoft og Amazon til at aflæse og strukturere oplysninger fra PDF-fakturaer.

Det er en unødvendig omvej, mener Henrik Kruse, der er CEO i softwarevirksomheden Digisense og ekspert i den nye bogføringslov.

"Det kan virke lidt absurd at tage data, der allerede er strukturerede i et økonomisystem, konvertere dem til PDF og så betale en AI for at fortolke dem tilbage til data med en højere risiko for fejl undervejs. Især fordi der findes løsninger, der kan flytte data rent fra et system til et andet,” siger Henrik Kruse.

Han understreger, at problemet ikke er brugen af kunstig intelligens i sig selv.

”AI kan sagtens betale sig på andre områder – men det kræver valide data. Og det er netop, hvad e-fakturaer leverer,” siger han.

AI er dyrt

Der er også en anden faktor, der spiller ind, forklarer han.

AI er nemlig ikke gratis, og i fremtiden bliver det formentlig dyrere. Markedet bevæger sig nemlig fra faste rater til forbrugerbetaling, og til  TV 2 fortæller branchedirektør Frederikke Saabye fra Dansk Erhverv, at flere danske virksomheder er begyndt at rulle AI-løsninger tilbage, fordi det simpelthen ikke kan betale sig.

”Det er jo i virkeligheden meget smart af tech-giganterne. De gør os afhængige af AI-baserede løsninger, der i første omgang er gratis eller meget billige. Når vi så har implementeret det i vores arbejdsgange, skruer de prisen voldsomt op,” siger Henrik Kruse.

Sådan er det også med fakturahåndtering, hvor det nemt kan koste 3,5 kr. at håndtere en PDF-faktura.

”Og det er jo i virkeligheden helt overflødigt. Vi mener ikke, at det behøver at koste mere end at sende en SMS,” siger Henrik Kruse.

Fakta: E-faktura-prisindeks 2026

For at skabe overblik over prisforskellene har Digisense udgivet E-faktura-prisindekset 2026.

Her kan virksomheder indtaste deres månedlige antal e-fakturaer og sammenligne den beregnede årlige pris hos registrerede servicepointudbydere.

Indekset bygger på offentligt tilgængelige priser, opdateres løbende og viser både kilde og indhentningsdato for hver udbyder.

Prisindekset henviser desuden til Billentis Market Report 2026, som ligger til grund for flere af pressemeddelelsens markedstal.

Kilde: Billentis Market Report 2026: Riding the Tornado – A Guide to Mastering Multinational E-invoicing and Compliance.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Henrik Kruse, CEO i Digisense, foran virksomhedens løbende opdaterede e-faktura-prisindeks, som viser betydelige prisforskelle mellem udbyderne.
Henrik Kruse, CEO i Digisense, foran virksomhedens løbende opdaterede e-faktura-prisindeks, som viser betydelige prisforskelle mellem udbyderne.
Digisense
Download

Links

Om Digisense

Digisense er en dansk softwarevirksomhed, der arbejder med digital bogføring, e-fakturering og compliance i relation til bogføringsloven og beslægtede digitaliseringskrav. Virksomheden udvikler løsninger, som hjælper både virksomheder og udbydere af bogføringssystemer med at håndtere krav til e-faktura, Nemhandel, Peppol og dokumentation på en struktureret og anvendelig måde.

Digisense har fokus på at gøre komplekse lovkrav operationelle i praksis. Det sker blandt andet gennem løsninger til digitalt godkendelsesflow, overvågning af fakturaprocesser og understøttelse af tekniske og organisatoriske krav, som følger af den nye bogføringslov. Målet er at reducere manuelle arbejdsgange og gøre regeloverholdelse til en integreret del af forretningen frem for en administrativ byrde.

Virksomheden følger løbende udviklingen i nationale og europæiske krav til digital bogføring og e-fakturering og arbejder for at skabe gennemsigtighed og overblik i et område, der for mange virksomheder opleves som komplekst.

Følg pressemeddelelser fra Digisense A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Digisense A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye