Budget 2027: Alternativet vil udvide ordningen med gratis bind og tamponer til idræts- og kulturinstitutioner
27.8.2026 14:59:45 CEST | Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
Ordningen med gratis menstruationsprodukter skal udvides til flere skoler samt kommunens kulturinstitutioner. Det foreslår Alternativet i forhandlingerne om Budget 27, der snart går i gang på Københavns Rådhus.

Gratis menstruationsprodukter skal ikke kun være et tilbud på byens skoler. Derfor foreslår Alternativet i forbindelse med budgetforhandlingerne på Københavns Rådhus, at kommunens kulturinstitutioner skal tilbyde gratis bind og tamponer.
Fem skoler er i dag omfattet af et pilotprojekt md uddeling af gratis menstruationsprodukter, og flere partier har allerede tilkendegivet, at de arbejder for at udvide dette tilbud.
Det er baggrunden for, at Alternativet nu foreslår at udvide ordningen til byens mange kultur- og idrætsfaciliteter.
"Vi har taget et vigtigt skridt med indsatsen for at sikre gratis menstruationsprodukter på folkeskolerne. Men menstruation stopper ikke, når skoledagen slutter. Derfor skal børn og unge også kunne finde et bind eller en tampon, når de er på biblioteket, til idrætsaktiviteter eller i et kulturhus," siger Karoline Lindgaard, der er gruppeforperson i Borgerrepræsentationen for Alternativet.
Lige adgang for alle
Alternativet peger på, at adgang til menstruationsprodukter handler om ligestilling, værdighed og lige adgang til byens fællesskaber.
"Et bind bør være lige så naturligt at finde på et offentligt toilet som toiletpapir og håndsæbe. Det er en lille udgift, men den kan gøre en stor forskel for den enkelte. Ingen skal gå hjem fra træning, aflyse et biblioteksbesøg eller bekymre sig om at bløde igennem tøjet, fordi de mangler et bind eller en tampon,” siger Karoline Lindgaard.
Forslaget retter sig især mod steder, hvor mange unge kommer hver dag. Her kan gratis produkter både afhjælpe akutte situationer og være med til at nedbryde tabuer om menstruation.
Gradvis udrulning
Ordninger på flere uddannelsesinstitutioner har allerede vist, at udlevering af gratis menstruationsprodukter kan etableres for relativt beskedne beløb og med stor betydning for børn og unges trivsel.
Alternativet vil derfor rejse forslaget som en del af de aktuelle budgetforhandlinger på Københavns Rådhus med henblik på en gradvis udrulning på kommunens kulturinstitutioner med udgangspunkt i de institutioner, hvor flest unge færdes.
Nøgleord
Kontakter
Karoline LindgaardAnden næstforperson for Borgerrepræsentationen og gruppeforpersonAlternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:30924723Karoline_Lindgaard@kk.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alternativets gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Alternativet går sammen med højrefløjen om at udfordre 95 m2-kravet i København23.6.2026 17:52:20 CEST | Pressemeddelelse
En række partier i Borgerrepræsentationen går nu sammen om at afskaffe det københavnske krav om, at halvdelen af alle boliger skal være i gennemsnit 95 m2 store. Det skal skabe mulighed for flere mindre og mere prisvenlige boliger.
København ruster sig mod angreb fra farlig natsværmer12.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Store dele af Danmark er under angreb fra skadedyret egeprocessionsspinderen, der kan medføre alvorlige allergiske reaktioner for mennesker og dyr. Derfor prioriterer politikerne i Københavns Borgerrepræsentation nu penge til overvågning og fjernelse af den uønskede spinder.
Renovering og forskønnelse af Enghave Plads kan være på vej10.4.2026 11:03:23 CEST | Pressemeddelelse
En tiltrængt fornyelse af Enghave Plads er kommet et skridt tættere på med Overførselssagen 25/26. Politikerne på Københavns Rådhus har afsat 1,3 mio. kroner til et forprojekt, der skal afdække forholdene og komme med et bud på, hvordan pladsen kan moderniseres og forskønnes.
Undersøgelse af natur- og miljøstation ved Damhussøen på vej10.4.2026 10:53:21 CEST | Pressemeddelelse
En ny natur- og miljøstation på Pumpehusgrunden ved Damhussøen er kommet et skridt nærmere. Politikerne i Københavns Borgerrepræsentation har nemlig besluttet at bruge 2,4 mio. kroner på det videre arbejde med projektet.
Åboulevarden som grøn trafikåre er kommet et skridt tættere på10.4.2026 07:35:34 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver nu sat gang i en foranalyse, som skal undersøge mulighederne for at omdanne strækningen mellem Bispeengbuen og Christianshavns Volde til en grøn trafikåre med mere plads til cyklister, natur og byrum. Et meget vigtigt skridt, lyder det fra Liberal Alliance og Alternativet i Københavns Borgerrepræsentation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum