Metro til Rigshospitalet
27.8.2026 06:00:00 CEST | Det Konservative Folkepartis gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
De Konservative vil have en ny metrolinje fra Hovedbanegården til Rigshospitalet med i årets budgetforhandlinger. Linjen vil ifølge partiet kunne anlægges for omkring 5,3 mia. kr. og bør tænkes sammen med den kommende M5.

“Vi konservative kan ikke få metro nok. Vi vil have metro til hele byen, så man kan komme fra den ene ende af København til den anden på under en halv time. Derfor er det oplagt, at næste metrolinje går fra Hovedbanegården til Rigshospitalet, hvor hver dag tusindvis af patienter, medarbejdere og pårørende har deres gang,” siger Jakob Næsager, borgmester og politisk leder for Det Konservative Folkeparti i København.
Den foreslåede linje vil kunne anlægges for omkring 5,3 mia. kr. og kan efter De Konservatives opfattelse med fordel tænkes sammen med anlægget af M5, der efter planen skal gå fra Hovedbanegården over Amager til Lynetteholm.
“Hvis vi alligevel skal grave Hovedbanegården op for at anlægge M5, giver det ingen mening at vente 10 eller 20 år med at beslutte, om metroen skal videre mod Rigshospitalet. Vi bør tænke længere frem og anlægge linjen samtidig. Så slipper københavnerne for, at Hovedbanegården skal graves op igen,” siger gruppeformand Morten Melchiors, C.
Den foreslåede metroforbindelse vil blandt andet kunne få stationer ved Gammel Kongevej og Stengade på Nørrebro, inden den fortsætter til Rigshospitalet.
De Konservative mener, at København har økonomisk mulighed for at investere i mere metro.
“København har over 20 mia. kr. i kassen. Det er mange penge, men penge på en bankkonto får ikke byen til at fungere bedre. Vi skal bruge nogle af pengene på investeringer, der gør København bedre i mange årtier frem. Metro er en af de investeringer,” siger Morten Melchiors.
Jakob Næsager peger på, at historien viser, at København ofte har været for langsom til at udbygge metroen.
“Hver gang vi åbner en ny metrolinje, siger københavnerne: Hvorfor gjorde vi ikke det her for 20 år siden? Man har aldrig fortrudt en metrolinje. Man har kun fortrudt, at den blev bygget for sent. Derfor skal vi ikke vente igen,” siger Jakob Næsager.
De Konservative går derfor til årets budgetforhandlinger med et ønske om, at arbejdet med en metroforbindelse fra Hovedbanegården til Rigshospitalet sættes i gang nu og tænkes sammen med den kommende M5.
“Vi skal ikke bare bygge metro til den by, vi har i dag. Vi skal bygge den by, København bliver i morgen. Og hvis vi mener alvorligt, at hele København skal hænge bedre sammen, er metroen til Rigshospitalet et oplagt næste skridt,” siger Jakob Næsager.
Nøgleord
Kontakter
Jakob NæsagerBorgmester
Tlf:+45 23 48 80 12Jakob_Naesager@kk.dkMorten MelchiorsGruppeformandDet Konservative Folkepartis gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:+45 50 77 52 19Morten_Melchiors@kk.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Det Konservative Folkepartis gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Konservative Folkepartis gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Københavns nye budget - dyrere at være københavner og børnene betaler prisen3.9.2026 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er svært at få øje på, hvor børnene er blevet prioriteret i årets budget. Københavnerne skal betale mere for at bruge deres bil, forældre skal betale mere for daginstitutionerne, mens løftet om bedre normeringer og ordentlige skoletoiletter bliver skubbet længere ud i fremtiden. Det er prisen for årets budgetforlig. Til gengæld bliver det 120 mio. kr. dyrere at parkere i København og skattelettelserne er aflyst
Konservative ude af budgetforhandlingerne i København31.8.2026 21:46:14 CEST | Pressemeddelelse
Konservative siger nej til overborgmesterens ultimative krav: Vi vil ikke gøre det dyrere at være københavner. Udsigt til det rødeste budget nogensinde med den rødeste overborgmester nogensinde.
Gratis parkering den første time i København25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De Konservative vil gøre den første times parkering gratis i hele København – alle ugens dage. Det skal gøre hverdagen lettere for københavnerne og give byens butikker en håndsrækning i konkurrencen med nethandlen.
Vil indføre gratis weekendparkering i København21.8.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
De Konservative vil afskaffe betalingsparkering i weekenden og gøre det lettere for familier at besøge hinanden, mens kulturliv, butikker og restauranter får bedre vilkår. Samtidig koster det ikke kommunen en krone.
Vil afskaffe tre års ventetid på lokalplaner i København20.8.2026 13:17:54 CEST | Pressemeddelelse
I København kan der gå op mod tre år, fra en ansøgning om en lokalplan bliver sendt til kommunen, til lokalplanen er færdig. Omkring to år kan gå, før selve behandlingen overhovedet går i gang, og derefter typisk omkring ét år at udarbejde den egentlige lokalplan. Det er en problem for de manglende boliger i København. Det Konservative Folkeparti vil derfor indføre en sagsbehandlingsgaranti på samlet ét år for nye lokalplaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

