Efter 50 år er det endnu ikke lykkedes nogen at slå Egon, Benny og Kjeld af pinden
31.8.2026 07:00:00 CEST | Nordisk Film | Pressemeddelelse
I år kan ’Olsen Banden ser rødt’ fejre jubilæum som den mest sete danske biograffilm. Det markeres blandt andet med storskærmsvisning i Egon Olsens gamle fængsel.

Der findes film, der bliver populære, og så findes der film, der bliver en del af danskernes fælles hukommelse.
’Olsen Banden ser rødt’ havde premiere i 1976 og solgte 1.201.293 biografbilletter, hvilket gør den til den mest sete danske biograffilm i nyere tid. Fem årtier senere har ingen slået rekorden på filmen, der samler danskerne og siger noget særligt om den danske folkeånd.
”Olsen Banden er noget af det mest danske, vi har. Filmene fortæller historien om de små helte, om sammenhold, stædighed og troen på, at man med en skidegod plan kan klare alt. Samtidig har de en kvalitet, humor og dansk varme, der gør, at de stadig taler til nye generationer. Det siger noget helt særligt om den plads, ’Olsen Banden ser rødt’ har i dansk kulturhistorie, når den stadig efter 50 år er den mest sete danske biograffilm,” siger Allan Mathson Hansen, adm. direktør i Nordisk Film - filmselskabet der gennem tiden har bragt de 14 Olsen Banden-film til live.
Hos Nordisk Film oplever man, at interessen for Olsen Banden stadig er enorm. De 14 film er blandt de mest sete på Nordisk Films egen streamingtjeneste, Nordisk Film+. Og med Nordisk Films rundvisning ’I hælene på Olsen Banden’ som trækplaster besøger flere end 15.000 gæster fra ind- og udland nu de historiske filmstudier i Valby for at komme tæt på historien om Egon, Benny og Kjeld.
Fejring i Egon Olsens fængsel
Lørdag den 5. september inviterer Porten og filmforeningen Moving PictureHaus i det gamle Vridsløselille Statsfængsel til en helt særlig jubilæumsfejring med storskærmsvisning af filmen under åben himmel. Det bliver danmarkshistoriens – formentlig – største enkeltstående Olsen Banden-begivenhed med 1.300 deltagere. Samtidig er det sidste gang, publikum får mulighed for at opleve en Olsen Banden-visning på Vridsløses historiske gårdtursareal, som i årtier har været forbundet med Egon Olsen, da store dele af fængselsgrunden snart vil indgå i en transformation fra lukket fængsel til åben bydel.
I anledning af jubilæet vil området desuden blive befolket af figurer fra Olsen Banden-universet, så gæsterne kan møde både velkendte karakterer og mærke stemningen fra de lune film.
”Der findes næsten ikke et mere oplagt sted at fejre Olsen Banden end i Vridsløselille Fængsel. Man skal bare se den store port for at høre Olsen Banden-melodien spille for sit indre øre. Vi glæder os meget til at samle fans fra hele landet til en stor fejring under åben himmel, hvor filmen, fængslet og de ikoniske karakterer vækkes til live,” siger Nicklas Smedegaard Pedersen, kreativ direktør i Porten.
Vridsløselille Statsfængsel, hvor Egon Olsen har tilbragt meget af sin tid, blev efter 150 år lukket som fængsel og har gennem de seneste år bl.a. inviteret på rundvisninger med fokus på stedets historie og bydelsudvikling.
Planer over en Tuborg
En anden fast del af Olsen Banden-universet er Tuborg. Gennem serien optræder øllen ofte, f.eks. når Egon Olsen præsenterer planer hen over Kjeld og Yvonnes køkkenbord.
”Man behøver ikke at se mange minutter af en Olsen Banden-film, før der står en Tuborg på bordet et sted. Der er mange røverhistorier om, hvordan det lige blev Tuborg og ikke Carlsberg, der endte i filmene. Sandheden er ret enkel: Det var Ballings favorit. Derfor blev det lidt en ting i filmene, at Tuborg var det eneste rigtige at drikke. Set udefra er Olsen Banden og Tuborg også et oplagt match, for begge er kulturelle fællesnævnere, der med en underfundig, dansk humor samler os på tværs af generationer og baggrunde,” siger Peter Haahr Nielsen, direktør i Carlsberg Danmark.
”Ved premieren på ’Olsen Banden ser rødt’ blev der lavet en særlig reklame for Rød Tuborg med Ove Sprogøe, Morten Grunwald og Poul Bundgaard. Den måtte bruges i præcis én måned på busser og i butikker. Efter sigende var det noget af en sjældenhed, at de tre sagde ja til det, for man kan ikke finde mange andre, hvis overhovedet nogen, reklamer med dem. Filmen er et nationalklenodie og derfor har vi i år lavet en særlig Olsen Banden-jubilæumsudgave af Rød Tuborg til Nordisk Film. Øllene blev revet væk af fans som samleobjekter på 48 timer, så nu har vi måttet lave nogle flere,” siger han.
Jubilæumsudgaven af Rød Tuborg med Olsen Banden-motivet kan købes i Nordisk Film Shoppen, og så deles der også en gratis Rød Tuborg ud til de første 1.000 gæster over 18 år til storskærmsvisningen i Vridsløselille Fængsel.
Genial musikscene
Også på Det Kongelige Teater har ’Olsen Banden ser rødt’ en helt særlig betydning. Finalen, hvor banden gennemfører sit berømte kup til orkestrets opførelse af det klassiske musikstykke, forspillet til ’Elverhøj’, betragtes af mange som en af de mest ikoniske scener i dansk filmhistorie.
”Vi på Det Kongelige Teater tager den scene i ’Olsen Banden ser rødt’ som en kæmpe kærlighedserklæring til teatret – også selvom den for altid har fået stålsat alle fordomme hos danskerne om interne konflikter på teatret, verdensfjerne kunstnere, og at vi er elitens legeplads. Især måden Olsen Banden koordinerer larmen fra deres indbrud med et af de mest ikoniske stykker dansk musik, herunder kongesangen, er genial og uforglemmelig,” siger Kasper Holten, teaterchef på Det Kongelige Teater.
Billeder fra 'Olsen Banden ser rødt' samt reklamen for Rød Tuborg kan downloades nedenfor. Bemærk foto credit.
Klip fra 'Olsen Banden ser rødt' til redaktionel omtale ifm. jubilæet kan fremsendes. Skriv til jesper.eising@egmont.com
Faktaboks: Olsen Banden ser rødt
- Filmen havde premiere den 1. oktober 1976 og er stadig den mest sete danske film i biograferne i nyere tid med 1.201.293 solgte biografbilletter.
- Jubilæet markeres blandt andet med en storskærmsvisning i Vridsløselille Statsfængsel lørdag den 5. september klokken 19. Her kan man også opleve udklædte figurer fra Olsen Banden-universet og få en gratis Rød Tuborg til filmen.
- I skolernes sommerferie og hver weekend er der Olsen Banden-rundvisning hos Nordisk Film i Valby. ’I hælene på Olsen Banden’ lader de besøgende komme helt tæt på det folkekære filmunivers. Herudover kan firmaer, skoleklasser, seniorklubber mv. booke private rundvisninger både på hverdage og i weekender.
- Alle 14 Olsen Banden-film, kan ses på Nordisk Films egen streamingtjeneste Nordisk Film+.
Faktaboks: De ti mest sete danske biograffilm
- Olsen Banden ser rødt (1976), 1.201.293 billetter
- Olsen Banden deruda’ (1977), 1.044.801 billetter
- Olsen Banden går i krig (1978), 1.005.759 billetter
- Walter og Carlo – Op på fars hat (1985), 953.743 billetter
- Olsen Banden overgiver sig aldrig (1979), 934.878 billetter
- Ternet Ninja 2 (2021), cirka 930.000 billetter
- Ternet Ninja (2018), 929.159 billetter
- Midt om natten (1984), 922.923 billetter
- Familien Gyldenkål sprænger banken (1976), 905.332 billetter
- Krummerne (1991), 859.383 billetter
Medregner man internationale film er ‘Olsen Banden ser rødt’ kun overgået af ‘Titanic’ (år 1998, 1,43 mio. billetter) og ‘Ringenes Herre: Eventyret om Ringen’ (år 2001, 1,33 mio. billetter).
(Kilde: Danmarks Statistik, år 1976 og frem)
Kontakter
Jesper EisingPressechef, Nordisk Film
Tlf:+45 29 60 30 19jesper.eising@egmont.comMiriam HindsgaulSenior PR & Communications Manager, Carlsberg Danmark
Tlf:+45 20 11 72 71miriam.hindsgaul@carlsberg.dkBilleder









Om Nordisk Film
Nordisk Film skaber underholdning og oplevelser fokuseret på storytelling på tværs af platforme. Vi producerer, markedsfører og distribuerer film og serier, driver Nordisk Film Biografer, står bag globale computerspilselskaber og PlayStation i Norden og Baltikum. Vi er en del af den nordiske mediekoncern Egmont, som hvert år uddeler omkring 100 millioner kroner til børn og unge med svære livsvilkår. We bring stories to life.
Følg pressemeddelelser fra Nordisk Film
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nordisk Film
Jeanette Nordahl udvikler nyt fængselsdrama for Nordisk Film Production26.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter Begyndelser fortsætter Jeanette Nordahl samarbejdet med manuskriptforfatter Rasmus Birch på spillefilmen De usynlige, der produceres af Eva Jakobsen for Nordisk Film Production.
Nordisk Film Production ansætter erfaren filmproducer20.8.2026 14:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den prisvindende filmproducer Eva Jakobsen er startet hos Nordisk Film Production.
Nordisk Film+ lancerer i Finland – streamingtjenesten er nu tilgængelig i hele Norden9.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordisk Film udvider sin streamingtjeneste Nordisk Film+ til Finland og gør den dermed tilgængelig i alle fire nordiske lande. I Finland udbydes tjenesten både direkte til forbrugerne – ligesom i Danmark – og via streamingplatformen Ruutu, der ejes af Sanoma, Finlands største medie- og underholdningsselskab.
”Slangedræber” udtaget til hovedkonkurrence i Cannes31.3.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske politiserie ”Slangedræber”, der er produceret af Nordisk Film Production, skal dyste i hovedkonkurrencen for serier i langt format ved Canneseries, som er én af verdens mest prestigefyldte seriefestivaler.
Nordisk Film fejrer Dirch Passers 100-års fødselsdag12.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dirch Passer er en af vor tids største og mest folkekære komiker og skuespiller kendt fra utallige roller i film, tv, teater og revy. I år ville han være fyldt 100 år, og det fejrer Nordisk Film ved et stort festarrangement i maj på den ikoniske Scene 3 i Valby.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum