Primo Tours søger testfamilier/par: Vil I teste en gratis ferie uden mobiltelefoner?
25.8.2026 15:04:13 CEST | Travelheart Family | Pressemeddelelse
Kan danskerne holde en hel uges ferie uden smartphones? Det vil Primo Tours finde ud af. Rejseselskabet søger nu fire par eller familier, der får en gratis charterferie til Grækenland mod at aflevere mobiltelefonerne ved ankomsten.

En uge i Grækenland med fly, hotel og helpension betalt. Der er bare én væsentlig betingelse:
Mobiltelefonen skal afleveres ved ankomsten – og bliver først udleveret igen, når ferien er slut.
Primo Tours lancerede tidligere på sommeren konceptet ”Mobilfri ferie” på Heart Hotel Caesars i Sivota. Nu søger rejseselskabet fire par eller familier, som skal teste konceptet i praksis fra den 11. september.
– Vi kan alle sammen sige, at vi gerne vil bruge mobilen mindre, men det er straks sværere, når den ligger lige ved siden af os. Derfor vil vi finde nogle helt almindelige danskere, som har lyst til at prøve, hvad der sker med ferien, når telefonen slet ikke er en mulighed i en hel uge, siger Henrik G. Jensen, direktør i Primo Tours.
Hver anden vil gerne lægge mobilen mere væk
Idéen udspringer blandt andet af en undersøgelse, som AB Analyse har gennemført for Primo Tours. Her svarer 51 procent af danskerne, at de gerne vil være bedre til at lægge telefonen væk på ferien.
Nu skal det testes i praksis.
– Det her er et eksperiment. Vi ved faktisk ikke, hvordan deltagerne kommer til at opleve det. Måske synes de efter to dage, at det er fantastisk befriende. Måske er de ved at blive vanvittige efter seks timer. Det er netop dét, vi gerne vil blive klogere på, siger Henrik G. Jensen.
Fire gratis ferier på højkant
Primo Tours trækker lod og finder fire par eller familier, som får en uges ferie på Heart Hotel Caesars i Sivota. Hver vinder kan rejse med op til fire personer.
Fly, hotel, helpension og charterpakke betales af Primo Tours. Deltagerne skal selv betale turistskat, drikkevarer og øvrigt personligt forbrug.
Til gengæld skal de gennemføre hele ferieugen uden smartphones og tablets og dele deres oplevelser med Primo Tours.
– Vi leder ikke efter mennesker, der allerede har droppet mobilen og går rundt med en Nokia 3210. Vi vil gerne teste ferieformatet med helt almindelige danskere med helt almindelige mobilvaner – og meget gerne nogen, der tænker: ”Det der bliver virkelig svært”, siger Henrik G. Jensen.
Afrejsen til Heart Hotel Caesars i Sivota finder sted den 11. september 2026.
Sådan deltager man:
Man tilmelder sig på www.primotours.dk/mobilfri senest mandag den 31. august. Vinderne trækkes og får direkte besked tirsdag den 1. september.
For yderligere oplysninger kontakt:
Kasper Tangsig, PR & Marketingchef i Primo Tours
Tlf. +45 4888 1519
kta@primotours.dk
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Travelheart Family
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Travelheart Family
Århus Charter får ny, græsk destination direkte fra Aarhus Airport25.8.2026 13:20:16 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 17. maj 2027 letter det første fly fra Aarhus Airport med kurs mod den græske ø Karpathos. Den nye direkte rute giver østjyderne mulighed for at opleve en af Grækenlands mest autentiske og uspolerede ferieøer.
Camilla Andersen sælger 51% af Travel Sense til Danmarks største rejsefamilie25.8.2026 12:20:17 CEST | Pressemeddelelse
Danskejede Travelheart Family har købt 51% af Camilla Andersens rejsebureau Travel Sense. Med Travelheart Family som ny medejer får Travel Sense erfarne rejsefolk i ryggen og nye muligheder for at accelerere væksten og styrke sin position som en af Danmarks førende specialister i skræddersyede sportsrejser og grupperejser til erhvervslivet.
Mobilfri ferie skal styrke nærværet blandt feriegæster25.6.2026 08:35:12 CEST | Pressemeddelelse
Mobilfri ferie er en invitation til en fælles pause fra notifikationer, scrolling, arbejdsmails og skærmvaner. Forhåbningen er, at børnefamilier og par oplever, at de får en ferie, hvor de har lettere ved at være til stede sammen. Det er rejsearrangøren Primo Tours, der står bag initiativet, som skal give feriegæsterne bedre rammer for nærvær, fællesskab og ferie uden digitale afbrydelser.
Travelheart Family med rekordomsætning og tilfredsstillende resultat trods store globale udfordringer20.5.2026 15:11:35 CEST | Pressemeddelelse
Travelheart Family kom ikke godt fra start i selskabets andet regnskabsår som en samlet rejsefamilie, men til trods for det kan selskabet præsentere rekordomsætning og et tilfredsstillende resultat.
Mere end 100.000 deltog i konkurrencen om en ferie i privatfly for 8 personer - Vinderen troede, det var løgn11.5.2026 07:51:26 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 100.000 danskere drømte om fem dage på en helt unik rejse med eget privatfly. Silke Kretzmann fra Sønderborg blev den heldige vinder - og hun ved nøjagtigt, hvem der skal med, og hvor turen går hen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum





