Lige nu: Aktivister blokerer på ny Mærsks hovedkontorer i København
21.8.2026 13:09:14 CEST | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse
Som en del af aktionsrækken Bryd Kæden blokerer hundredvis af Palæstina- og klimaaktivister i øjeblikket vejene rundt om Mærsks hovedkontor i København. De protesterer mod shippingvirksomhedens transport af våbendele til Israels folkedrab i Palæstina. Den svenske aktivist Greta Thunberg er også til stede

Ved Esplanaden i midten af København har aktivister fra en række grupper på tværs af klima- og Palæstina-bevægelsen netop nu blokeret vejen foran Mærsks hovedkontorer. Den pro-palæstinensiske gruppe Mask off Mærsk havde indkaldt til demonstration, som undervejs har udviklet sig til en blokade. Aktionen finder sted som led i den to uger lange kampagne Bryd Kæden, der har samlet over 500 aktivister fra hele Europa i protest mod en række danske virksomheders destruktive roller i globale forsyningskæder.
Dagens aktion mod Mærsk har til formål at forstyrre virksomhedens daglige drift og dermed gøre opmærksom på det faktum, at Mærsk leverer våben til krigsforbrydelser og det, FN’s Kommission for Menneskerettigheder fastslår er et folkedrab på palæstinenserne.
Mask off Mærsk kræver, at Mærsk stopper våbentransporten til Israel og dermed deres medskyldighed i folkedrabet. En aktivist fra Mask off Mærsk, Emma Liddy, udtaler: "Vi ved, at Mærsk transporterer våben og ammunition til Israel på trods af Israels dokumenterede krigsforbrydelser mod den palæstinensiske befolkning. Mærsk transporterer blandt andet dele til 900 kg tunge bomber, som Israel anvender i bombardementet af Gaza – et bombardement, der fortsætter på trods af den såkaldte våbenhvile."
I juni udgav Palestinian Youth Movement og Oxfam Danmark en rapport, der dokumenterer, at Mærsk fragter ammunition til Israel, herunder dele til kugler, bomber og mortérer. I alt har Mærsk transporteret over 2.000 ton våbendele til Israel siden oktober 2023. Mærsks våbentransport er også tidligere blevet afdækket af blandt andre Danwatch og Information i en Cavling-vindende serie. På trods af dette har Mærsk flere gange forsøgt at dække over deres våbentransport, ligesom de har talt usandt om deres dokumenterede transport til ulovlige bosættelser på Vestbredden.
William Faxhøj, som er aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse og til stede ved Mærsks hovedkontor, udtaler: “Mærsk sætter profit over alle andre hensyn: Hvis der er en sammenhæng mellem det faktum, at deres CO2-udledninger er større end hele Danmarks til sammen, og at de er medskyldige i Israels folkedrab, så er det denne hensynsløse profitjagt.“
Foreløbig insisterer aktivisterne på at blive siddende og blokere for vejen foran hovedkontoret. Tidligere under Bryd Kæden har aktivisterne lavet aktioner mod pesticidfabrikken Cheminova, mineudstyrsproducenten FLSmidth og Kalundborgs olieraffinaderi. Alt sammen for at protestere mod Danmarks rolle i nogle af verdens mest destruktive forsyningskæder.
Kontakter
Henvendelser ifbm Bryd Kæden: William Ballin
Tlf:91775488Billeder

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Stort politiopbud: Aktivister blokerer FLSmidth20.8.2026 11:13:54 CEST | Pressemeddelelse
Politiet er massivt tilstede ved FLSmidths hovedkontor her til morgen, hvor aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse og andre europæiske klima- og Palæstina-bevægelser blokerer. De kræver en offentliggørelse af firmaets kundeliste. Den danske virksomhed er en af verdens største inden for mineudstyr. Alligevel et FLSmidth et ukendt navn for mange danskere. Aktivisterne forsøger at bringe virksomhedens produktion af mineudstyr frem i lyset - mineudstyr, der er skyld i miljøkatastrofer og alvorlige menneskerettighedskrænkelser.
Stor demonstration i Kalundborg på mandag: Folketingspolitiker holder tale foran Danmarks største olieraffinaderi15.8.2026 16:13:50 CEST | Pressemeddelelse
Når hundredvis af borgere og aktivister fra Danmark og resten af Europa mandag mødes foran Danmarks største olieraffinaderi i Kalundborg, er det første gang, der demonstreres mod raffinaderiet. Demonstrationen er en del af kampagnen Bryd Kæden, som i disse uger sætter fokus på Danmarks rolle i globale forsyningskæder
Lige nu: Hundredevis af aktivister blokerer Cheminova13.8.2026 11:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Aktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse og Nordic Climate Justice Coalition blokerer lige nu sammen med hundredevis af europæiske aktivister for tung transport ind og ud af pesticidfabrikken Cheminova. Et hold af aktivister er også trængt ind på fabrikkens område. Det er anden gang i den her uge, at aktivisterne befinder sig ved Cheminova for blandt andet at kræve et stop for deres EU-ulovlige pesticider
Bryd Kæden: Aktivister demonstrerer ved Cheminova10.8.2026 13:24:06 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger er omkring 500 aktivister fra hele Europa samlet i Danmark under aktionsrækken Bryd Kæden, blandt andet for at protestere mod Cheminova. Dagens fredelige demonstration med taler og koncert har fået en stor mængde politi til at møde op foran pesticidfabrikken
Klimaskibet vender tilbage til Folkemødet: Flere unge skal opleve, at demokratiet også er deres11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Folkemødet 2026 åbner i Allinge, lægger Den Grønne Ungdombevægelses “Klimaskib” igen til kaj som en af de største platforme for unge stemmer på mødet. Over 70 vindblæste aktivister har taget togten over Øresund, og vil efter eget udsagn udfordre lobbyisternes magt til demokratiets fest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum