Georg Stage besøger Skagen før afgang fra Danmark
20.8.2026 16:15:24 CEST | Stiftelsen Georg Stages Minde | Pressemeddelelse
Skoleskibet Georg Stage anløber Skagen Havn fredag den 21. august. Åbent skib for besøgende i weekenden 22.-23. august kl. 18-20.

Det er næsten 70 år siden, Georg Stage første gang besøgte Skagen Havn. Det skete den 29. juli 1957 på invitation fra daværende havnemester Aage Petersen, der selv havde været understyrmand på skoleskibet i 1916.
Besøget i 1957 blev noget af en festlig begivenhed. Eleverne blev inviteret på bustur til seværdigheder i Skagens omegn og efterfølgende beværtet i Marinestuen. Fra forskellig side modtog eleverne gaver i form af is, mens købmand Saxberg donerede en elektrisk højttaler til skibet. Chr. Christensens Maskinfabrik servicerede desuden skibets motor uden beregning.
Om de nuværende elever og skibet bliver ligeså forkælet ved dette besøg, må tiden vise.
Hele Danmarks skoleskib
Georg Stage har siden 1882 uddannet unge til et liv på søen og er verdens ældste sejlende søfartsskole. I dag uddannes 126 unge om året fordelt på to 20 uger lange togter.
”Vores elever kommer fra hele landet, og derfor er det vigtigt for os også at besøge de danske havne. Georg Stage er hele Danmarks skoleskib, og det er noget helt særligt at opleve skibet indefra og møde den maritime kulturarv på tæt hold,” siger direktør Pernille Drost.
”Som med mange af de danske havne er der en forbindelse mellem Georg Stage og Skagen. Skagens Marineforening støttede gennem mange år, lokale unge økonomisk, så de kunne komme på Georg Stage, og vi har været med til at uddanne dygtige sømænd til byen. Det gør besøget i Skagen ekstra sjovt for os,” siger Pernille Drost.
Under det 20 uger lange togt bliver eleverne uddannet til ubefarne skibsassistenter og får en grundlæggende maritim uddannelse. For nogle af eleverne er mødet med Georg Stage samtidig deres første møde med søfarten og livet til søs, og første gang, de skal undvære fast grund under fødderne.
Maritime uddannelser helt tæt på
Besøget i Skagen giver mulighed for at opleve det historiske skib på tæt hold, møde eleverne og høre mere om livet til søs og mulighederne inden for de maritime uddannelser.
Lørdag og søndag den 22.-23. august er der bod på kajen foran skibet fra kl. 12.00. Her kan man møde elever fra skoleskibet, høre om deres oplevelser om bord og få svar på spørgsmål om Georg Stage, optagelse og den videre vej ind i Det Blå Danmark.
Der er åbent skib begge dage kl. 18.00-20.00.
Skagen er sidste danske havn på årets andet togt. Herfra fortsætter eleverne ud i verden med kurs mod Skotland, Irland, Spanien og Frankrig, inden togtet afsluttes i København i december.
Praktisk information
Skoleskibet Georg Stage i Skagen Havn, Gl. Pier, kaj 14
Fredag den 21. august
Georg Stage anløber Skagen Havn.
Lørdag den 22. og søndag den 23. august
Bod på kajen foran skibet: fra kl. 12.00 begge dage
- Åbent skib: kl. 18.00-20.00 begge dage
Det er gratis at besøge skibet.
Nøgleord
Kontakter
Pernille Drost
Tlf:53791882pernille.drost@georgstage.dkFakta om Skoleskibet Georg Stage
Eleverne og uddannelsen
- Antal elever: 63 elever på hvert togt (to togter om året)
- Togterne: 2 togter årligt a 20 uger.
- Uddannelsen: Ubefaren skibsassistent (maritim grunduddannelse / GMU)
- Fællesskabet: Eleverne bor, spiser og arbejder tæt sammen døgnet rundt. Det opbygger en helt unik disciplin og samarbejdsevne.
- Uddannelsen er SU-berettiget / hører under Forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsministeriet
Hvad kan eleverne blive bagefter?
- Direkte i erhverv: Job som ubefaren skibsassistent på handelsflådens skibe, passagerfærger, offshore-skibe, forskningsskibe eller i vindmølleindustrien til søs.
- Videreuddannelser:
- Befaren skibsassistent
- Kyst- eller sætte, eller fiskeskipper
- Maskinmester / skibsmaskinist
- Skibsfører
- Officer i søværnet
Skibet og Stiftelsen Georg Stages Minde
- Skibstype: Tremastet fuldrigger
- Søsat: i 1934 (Det oprindelige Georg Stage stævnede ud første gang i 1882).
- Dimensioner: Ca. 50 meter lang, 8 meter bred og 30 meter høj
- Rig: 7.000 meter tovværk
- Ejer: Skibet ejes og drives af Stiftelsen Georg Stages Minde: en privat stiftelse, som har uddannet søfolk i over 140 år.
- Ejer: Stiftelsen Georg Stages Minde – Danmarks ældste uafhængige skoleskibsstiftelse,
som har uddannet søfolk i mere end 140 år.
Følg pressemeddelelser fra Stiftelsen Georg Stages Minde
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Stiftelsen Georg Stages Minde
Georg Stage anløber Kolding 15.- 16. august 202613.8.2026 15:54:43 CEST | Pressemeddelelse
Skoleskibet Georg Stage har begyndt årets andet togt og anløber Kolding Havn i dagene 15. – 16. august 2026. Man kan både se skibet fra kajkant, og i weekenden er der åbent skib kl. 18-20, hvor man komme ombord og blive vist rundt på verdens ældste skoleskib.
Snart løber Georg Stages Jubilæum af stablen: fest, farver og kæmpe kagedyst24.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra på torsdag kan man opleve Skoleskibet Georg Stage, når det i løbet af tre dage besøger København.
Skoleskibet Georg Stage fylder 90 år. Kom til kæmpe fødselsdagsfest ved Toldboden i København.15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Skoleskibet Georg Stage inviterer til 90-års fødselsdag ved Toldboden i København d. 24. – 26. april. Kom og deltag i festlighederne på skib og kaj.
Fra Frederikshavn til Svendborg - Georg Stage besøger søfartsskoler og institutioner på tværs af Danmark14.4.2025 14:53:22 CEST | Pressemeddelelse
I disse dage sejler Skoleskibet Georg Stage fra Frederikshavn mod Svendborg. Her kan unge og gamle svendborggensere besøge skibet mens eleverne blandt andet på besøger hos Simac og Svendborg Søfartsskole.
Sejlads og søredningsøvelser i Isefjorden. Skoleskibet Georg Stage gør klar til at sætte kurs mod Holbæk.3.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I lørdags stak Georg Stage mod Isefjorden med 63 nye elever på det første af årets to togter, hvor der blandt andet blev foretaget øvelser med redningshelikopter. Om få dage sejler skibet mod Holbæk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum