Presseinvitation: Nyt mødested gør det nemmere at få oplevelser i den bynære natur
20.8.2026 10:15:16 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Presseinvitation
I næste uge bliver et nyt mødested for friluftsoplevelser indviet i Roskilde og pressen er inviteret med til arrangementet. Det er tirsdag den 25. august kl. 16-18 og adressen er Karoline Ebbesens Plads 5, Sankt Hans, 4000 Roskilde.

Hvad gør man, hvis man vil stå på SUP, men mangler et sted at mødes? Er en skole, som vil ud i naturen – men har brug for en backup-plan, hvis vejret er dårligt. Eller hvis man er på mountainbiketur og vil spise madpakke et sted, hvor man også kan benytte et toilet?
I Roskilde er svaret meget snart, at man kan lægge vejen forbi ’Friluftsgaragen’ ved Skt. Hans. Indrettet i en gammel varmecentral på Skt. Hans med genbrugsmaterialer og inddragelse af ideer og ønsker fra de unge, som skal bruge stedet i fremtiden.
Skoler, foreninger og familier får et naturligt udgangspunkt for oplevelser i den bynære natur med friluftsgaragen i Roskilde.
Program for indvielsen
Indvielsen begynder med velkomsttale ved Julia Hunt, forperson for Kultur- og Idrætsudvalget, efterfulgt af taler fra flere af samarbejdspartnerne: Friluftsrådet, DIF og Nordea-Fonden. Derudover er der en masse af gode fotomuligheder ved:
- Orienteringsløb og sjov labyrintbane for nysgerrige børn og voksne
- SUP-board på land og vand
- Cornhole, spil og leg
- Yoga for både ro og bevægelse
- Rundvisning i golfbil
- Bålfade med madbrød, popcorn m.m.
- Test af udstyr og hyggelige aktiviteter som mountainbike og kajak
Efter åbningen fortsætter aktiviteterne med sang og rundvisning ved Roskilde Studiekor i Vaskeriet kl. 19.00 og Flagermustur ved Dansk Naturfredningsforening kl. 20.30
Friluftsgaragen er støttet af Friluftsrådet, DIF, Nordea-fonden og Roskilde Kommune.
Kontakter
Christina Borregaard-OtzenKommunikationskonsulent
Tlf:24420403cbo@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 63 forbund, godt 8.250 idrætsforeninger og flere end 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Bevægelse og indlæring hænger tæt sammen11.9.2026 13:57:23 CEST | Pressemeddelelse
Nye dårlige målinger i PISA-undersøgelsen giver god grund til at samles og knække koden til bedre indlæring. DIF, Danmarks Idrætsforbund, deler gerne ud af al den indsamlede viden, der viser, at hvis bevægelse er en naturlig del af undervisningen bliver trivsel og indlæring bedre.
Vigtig info om akkreditering til OL i Los Angeles 20282.9.2026 11:12:39 CEST | Pressemeddelelse
Det er nu muligt for skrivende journalister, (still)fotografer og ikke-rettighedshavende tv- og radiostationer at ansøge om at blive akkrediteret til at dække OL i Los Angeles. Muligheden for at søge om akkreditering lukker allerede 23. oktober 2026 og åbner ikke igen.
Nyt mødested gør det nemt at opleve naturen tæt på Roskilde26.8.2026 16:27:13 CEST | Pressemeddelelse
Et godt udgangspunkt for oplevelser i den bynære natur er den nye friluftsgarage ved Sankt Hans i Roskilde. Her kan foreninger, skoler og familier mødes, klæde om og spise madpakken.
Team Esbjerg og EfB skal hjælpe unge voksne videre i livet13.8.2026 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Team Esbjerg, EfB, Sport Event Park Esbjerg (SEPE) og Esbjerg Kommune bliver en del af Startblokken, et initiativ under Danmarks Idrætsforbund, der skal hjælpe unge voksne langt fra job og uddannelse godt videre i livet.
DIF beklager IOC-beslutning om Rusland7.7.2026 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
IOC har valgt at fjerne langt de fleste restriktioner og anbefalinger mod Rusland, så alle landets atleter og officials fremover kan deltage i OL-kvalifikationen og til OL. DIF er uenig i beslutningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum