151.000 naturgas- og varmeservicekunder skifter ejer
26.8.2020 16:40:28 CEST | Andel | Pressemeddelelse

Den 24. juni godkendte Konkurrencemyndighederne energi- og fibernetkoncernen SEAS-NVE’s køb af Radius Elnet og Ørsteds privatkunde- og udelysforretning.
Forud for godkendelsen vurderede myndighederne, at SEAS-NVE ville kunne opnå en dominerende position på gasmarkedet, hvis selskabet overtog Ørsteds naturgaskunder. SEAS-NVE har derfor frasolgt 107.000 naturgaskunder og 44.000 varmeservicekunder til energikoncernen OK. Handlen er nu blevet godkendt af konkurrencemyndighederne og kan afsluttes.
”Vi har ønsket en så smidig og nem overgang for kunderne som mulig. Vi er derfor glade for den hurtige myndighedsafgørelse. Det er også tilfredsstillende, at kunderne overtages af andelsselskabet OK, som vi har meget til fælles med – ikke mindst vores ejerform” siger Jesper Hjulmand i en kommentar til godkendelsen.
Der indgår ingen fysiske aktiver i handlen mellem SEAS-NVE og OK. Et lille antal medarbejdere vil følge med fra Ørsted til OK.
SEAS-NVE vil fortsat være aktiv på naturgasmarkedet med naturgaskunder og varmeservicekunder samt erhvervskunder i Danmark og Sverige.
Jesper Hjulmand ser frem til en snarlig afslutning af købet af Radius Elnet og Ørsteds privatkunde- og udelysforretning.
”Fremtidens SEAS-NVE vil indtage en central rolle i den grønne omstilling. Vi deler de ambitiøse politiske mål om at reducere udledningen af CO2 med 70% i 2030, og nu får vi musklerne og kompetencerne til at bidrage i et helt andet omfang end hidtil”.
SEAS-NVE forventer closing den 31. august.
Det nye SEAS-NVE bliver det største danske energi- og distributionsselskab med 2,8 mio. kundeforhold og 40 procent af al transporteret el i det danske distributionsnet.
Navneændring
SEAS-NVE’s repræsentantskab besluttede på sit møde den 25. august, at den nye koncern skal hedde Andel. Navnet er valgt, fordi det både siger noget om, hvor selskabet kommer fra, og peger mod en historisk tradition med andelsselskaber og fællesskaber. Og så er det på samme tid moderne og tidstypisk i forhold til deleøkonomi, nye lokale fællesskaber og privatdrevne foreninger. Navneændringen vil ske gradvist i løbet af de kommende måneder.
Kontakter
SEAS-NVE's pressevagt, telefon 21 70 31 01
Billeder
Information om Andel
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
Andels repræsentantskabsvalg 2026: Resultaterne er klar26.3.2026 12:26:53 CET | Pressemeddelelse
Energi- og fibernetkoncernen Andel har netop gennemført valg til selskabets repræsentantskab. 44 lokale kandidater fra Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er klar til at træde ind og deltage i repræsentantskabets arbejde.
F.C. København og Andel lancerer Hall of Femme for landets 55.874 pigefodboldspillere8.3.2026 07:58:32 CET | Pressemeddelelse
Andel og F.C. København ønsker at styrke dansk kvindefodbold. Derfor præsenterer parterne i fællesskab nu et stort landsdækkende initiativ, der hylder landets flere end 50.000 pigefodboldspillere.
Andel åbner for valg til repræsentantskabet2.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra den 2. marts og frem til 23. marts kan andelshaverne vælge 38 medlemmer, der skal have en plads i Andels repræsentantskab.
Bliv hørt og sæt retning - stil op til Andels repræsentantskabsvalg5.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lige nu er der valg til repræsentantskabet i energi- og fibernetkoncernen Andel. Medlemmerne har mulighed for at påvirke retningen i den andelsejede koncern, som spiller en vigtig rolle inden for energi og grøn omstilling, digital udvikling og demokratisk fællesskab.
Årets Forkæmper - Andel hylder handling i klimakampen16.12.2025 07:58:47 CET | Pressemeddelelse
Foreningen VITA fra Høje Taastrup er Årets Forkæmper 2025 og modtager en anerkendelse på 35.000 kr. fra energi- og fiberkoncernen Andel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

