Koda

Kulturbranchen går sammen om konkrete anbefalinger til bedre barselsvilkår

20.8.2026 07:00:00 CEST | Koda | Pressemeddelelse

Del

En bred kreds af organisationer fra kulturlivet og de kreative erhverv præsenterer nu en række konkrete anbefalinger til, hvad kulturbranchen selv kan gøre for at styrke vilkårene før, under og efter barsel. Ambitionen er at sætte gang i en fælles og forpligtende samtale om, hvordan det kan blive lettere at kombinere familieliv med en karriere i kulturlivet.

27 organisationer fra kulturlivet og de kreative erhverv præsenterer nu en række konkrete anbefalinger til, hvad kulturbranchen selv kan gøre for at styrke vilkårene før, under og efter barsel.
27 organisationer fra kulturlivet og de kreative erhverv præsenterer nu en række konkrete anbefalinger til, hvad kulturbranchen selv kan gøre for at styrke vilkårene før, under og efter barsel.

At få børn skal ikke koste en karriere i kulturlivet. Alligevel oplever mange kunstnere og kreative, at graviditet, barsel og familieliv kan gøre det sværere at få jobs, fastholde tilknytningen til branchen og vende tilbage til karrieren efter barsel. En analyse fra 2025 viste blandt andet, at 26 procent af kvindelige musikere har oplevet at blive fravalgt til et job, fordi de stod over for at skulle have et barn, mens 57 procent oplevede, at det var svært at vende tilbage til karrieren efter barsel.

Nu går en bred kreds af 27 organisationer fra kulturbranchen og de kreative erhverv sammen om en række konkrete anbefalinger til, hvad branchen selv kan gøre ved problemet. Anbefalingerne er samlet i et nyt inspirationskatalog, udviklet i samarbejde med Tænketanken EQUALIS, og skal inspirere arbejdspladser, kulturinstitutioner og branche- og medlemsorganisationer til handling.

Anbefalingerne spænder fra helt praktiske hensyn – som at lægge prøver og møder, mens daginstitutionerne har åbent, og skabe bedre fysiske rammer for gravide og småbørnsforældre – til mere strukturelle ændringer i kontrakter, ansættelsesformer, overenskomster og muligheder for at bevare tilknytningen til branchen under og efter barsel.

“Alt for mange kunstnere og kreative oplever stadig, at det er svært at få familieliv og karriere til at hænge sammen. Med vores anbefalinger peger vi konkret på, hvad branchen selv kan gøre anderledes. Vi håber, at inspirationskataloget kan blive startskuddet til en fælles og forpligtende samtale om, hvordan vi sammen skaber bedre muligheder for at kombinere familieliv med en karriere i kunst- og kulturlivet,” siger Loui Törnqvist, forperson i Koda.

Bedre barselsvilkår kræver også politiske løsninger

Lanceringen af inspirationskataloget kommer samtidig med, at barselsvilkårene for kunstnere og andre med sammensatte arbejdsliv er kommet højere op på den politiske dagsorden. I det nye regeringsgrundlag fremgår det blandt andet, at regeringen vil se på modeller for barsel til arbejdstagere med sammensat indkomst – de såkaldte kombinatører.

De 27 organisationer bag inspirationskataloget er en del af kulturbranchens barselsalliance, der nu tæller 33 organisationer og gennem det seneste år har arbejdet for bedre politiske rammer for barsel.

Inspirationskataloget præsenteres torsdag den 20. august på Kulturmødet Mors, hvor en række af organisationerne bag inviterer til en fælles samtale om, hvordan kulturlivet kan skabe bedre muligheder for at kombinere familieliv og karriere, og hvordan forslagene kan omsættes til handling i praksis.

De 27 organisationer bag inspirationskataloget er:

Koda, Skuespilforbundet, Dansk Kunstnerråd, Forfatterforeningen, DKF, Autor, Musikforlæggerne, FMB, IFPI, DPA, Dansk Journalistforbund – Medier & Kommunikation, Danske Scenografer, Billedkunstnernes Forbund (BKF), Dansk Live, DMF, DAF, Danske Sceneinstruktører, Producentforeningen, Dansk Producerforbund, Forbundet for arkitekter og designere, Serviceforbundet, Animationsforbundet, Danske Filminstruktører, FAF, Danske Tegneserieskabere, Kunst på barsel, Dansk Filmfotograf Forbund (DFF).                   

Kontakter

Billeder

Loui Törnqvist, forperson i Koda
Loui Törnqvist, forperson i Koda
Foto: Maria Louise Reichardt
Download

Vedhæftede filer

Om Koda

Koda for et stærkere musikliv
Vi er en musikrettighedsorganisation, som har 52.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Vi arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig. Socialt, miljømæssigt og økonomisk.

Følg pressemeddelelser fra Koda

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Koda

Koda: Regeringsgrundlag tager vigtigt opgør med AI-udhuling af kulturen2.6.2026 16:11:57 CEST | Pressemeddelelse

Det nye regeringsgrundlag sætter en vigtig retning for arbejdet med at beskytte dem, der skaber musik og kreativt indhold. Hos Koda fremhæver man især regeringens klare formuleringer om kunstig intelligens og rettigheder, bedre barselsvilkår for kombinatører, en ny musikhandlingsplan, styrket dansk indhold i det kommende medieforlig og ambitionen om en langsigtet kulturpolitisk vision.

27 kulturorganisationer i fælles opråb midt i regeringsforhandlinger: Beskyt dansk kunst og kultur mod AI-tyveri15.4.2026 14:23:29 CEST | Pressemeddelelse

En bred alliance af 27 danske kulturorganisationer kommer nu med et fælles opråb forud for torsdagens regeringsforhandlinger om kunstig intelligens. I et åbent brev opfordrer organisationerne til klare og ansvarlige politiske rammer for kunstig intelligens og advarer mod, at ureguleret brug af menneskeskabt indhold risikerer at udhule økonomien bag dansk kunst og kultur. Kodas juridiske og politiske direktør Nicky Trebbien kalder den nuværende situation en trussel mod sammenhængskraften i samfundet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye