Sydøstjyllands Politi

Cykeltyveri i Børkop: Politiet efterlyser mand

Del

18.8.2026 12:02:13 CEST | Sydøstjyllands Politi 

Manden beskrives som almindelig af bygning, var iført sort cykeltøj, hvide sko, sorte og grå cykelhandsker, solbriller, rygskjold og havde muligvis en paryk på.
Har du oplysninger, der kan hjælpe Sydøstjyllands Politi, bedes du venligst kontakte os på 1-1-4.

18.8.2026 12:00:51 CEST | Sydøstjyllands Politi 

Sydøstjyllands Politi efterlyser en mand, der har stjålet en racercykel af typen Colnago Y1RS i sort med VM-striber i blå, rød, sort, gul og grøn på stellet ved hjulene. Manden kom ind i cykelforretningen Børkop Cykler den 23. juli 2026 omkring kl. 11.05, hvor han kort kiggede på cykler, hvorefter han forlod butikken med cyklen. Manden er efterfølgende blevet set i en cykelbutik i Aarhus, hvor han blev set kørende i en sort Audi med falsk nummerplade: BS65060.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Sydøstjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Sydøstjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Sydøstjyllands Politi

Færdselsuheld på Bredsten Landevej ved Langelund18.8.2026 09:07:29 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi er i øjeblikket til stede på Bredsten Landevej ved Langelund i forbindelse med et alvorligt færdselsuheld, hvor en personbil og lastbil er stødt sammen. En 18-årig mand, der var fører af personbilen, har mistet livet. De nærmeste pårørende er underrettet. Der er ikke andre tilskadekomne. Vejen ved uheldsstedet er spærret, og vejen forventes helt genåbnet om en times tid. Anmeldelsen om ulykken kom kl. 07.16 tirsdag morgen, og en bilinspektør undersøger nu, hvordan ulykken skete.

Flere gader afspærret i Horsens - vi undersøger voldeligt overfald.16.8.2026 21:14:12 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi er forsat til stede i området Sankt Helene Vej/Sønderbrogade i Horsens. I forbindelse med de forsatte undersøgelser i området vil afspærringen være opretholdt noget tid endnu. Beboere der indtil nu, ikke har kunne komme hjem, kan rette henvendelse til politiet på stedet og få hjælp til det. Vi henstiller forsat til at respektere afspærringen og efterkomme politiets anvisninger på stedet. Vi kan på nuværende tidspunkt ikke oplyse yderligere i sagen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye