WWF finder ny programleder i Grønland
18.8.2026 10:00:00 CEST | WWF Verdensnaturfonden | Pressemeddelelse
Jane P. Lantz skal stå i spidsen for WWF's arbejde med naturbevarelse, biodiversitet og bæredygtig udvikling i Grønland i samarbejde grønlandske partnere, lokalsamfund og myndigheder.

WWF er verdens største naturbevarende organisation, der arbejder på tværs af mere end 100 lande for at beskytte og bevare arter og naturområder. I mere end ti år har WWF haft et kontor i Grønland, der blandt andet står bag den succesfulde isbjørnepatrulje i Ittoqqortoormiit.
Den 15. august fik WWF’s Grønlandsprogram ny programleder i Jane P. Lantz, der skal stå i spidsen for organisationens arbejde med naturbevarelse, biodiversitet og bæredygtig udvikling i tæt samarbejde med grønlandske partnere, lokalsamfund og myndigheder.
Som programleder får Jane P. Lantz ansvaret for WWF’s arbejde i Grønland med fokus på at videreudvikle naturbevarende indsatser gennem lokalt forankrede partnerskaber, respekt for lokalbefolkningens rettigheder og viden samt udvikling af langsigtede løsninger til gavn for både natur og mennesker.
“Jeg glæder mig til at blive en del af WWF og arbejde for en ambitiøs naturbevarelse i Grønland i en tid, hvor naturen er under massivt pres fra flere sider. Jeg ser frem til at bygge videre på de stærke projekter og partnerskaber, der allerede er i gang, samt bidrage til endnu flere lokale samarbejder til gavn for den fantastiske natur og befolkning. De bedste resultater skaber vi i fællesskab,” siger Jane P. Lantz.
Jane P. Lantz kommer fra en stilling som partisekretær i Inuit Ataqatigiit, hvor hun gennem en årrække har arbejdet med politiske processer, interessevaretagelse og samarbejde på tværs af aktører. Hun har stor erfaring med at skabe dialog og løsninger mellem beslutningstagere, organisationer og civilsamfund.
Udvikling af Grønlandsprogrammet
I WWF Verdensnaturfonden ser miljøfaglig direktør Agnete Schønau Winther ansættelsen af Jane P. Lantz som en vigtig fortsættelse af organisationens arbejde i Grønland, hvor man arbejder med en række større initiativer inden for blandt andet naturbevarelse, havforvaltning, klima, sameksistens mellem mennesker og isbjørne samt styrkelse af lokalt forankrede natur- og udviklingsprojekter.
”Det er med stor glæde, at vi byder velkommen til Jane som anker for WWF i Grønland. Hun kommer med en stærk forståelse for det grønlandske samfund, stor erfaring med politik og partnerskaber samt en enorm kærlighed til den grønlandske natur. De kompetencer bliver afgørende for at skabe lokale og langsigtede løsninger for både natur og mennesker.”
Jane P. Lantz tiltrådte stillingen som programleder for WWF Verdensnaturfondens Grønlandsprogram den 15. august 2026. Hun overtager ledelsen fra Malene Lynge, der har stået i spidsen for programmet siden 2023.
Læs om WWF’s arbejde i Grønland her: https://wwf.dk/kaemper-for/kalaallit-nunaat/
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkFølg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Fisk flytter ind i 63 3D-printede rev i Nordhavn2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Livet under overfladen i Nordhavn får nu endnu bedre betingelser. By & Havn og WWF Verdensnaturfonden har nemlig etableret i alt 63 kunstige levesteder for livet i havnen blandt andet med hjælp fra 5. klasses-elever, som har været med til at designe nogle af de 3D-printede rev.
VELUX Gruppen annoncerer sidste skovprojekt i WWF-partnerskab26.8.2026 11:50:35 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt skovprojekt i Madagaskar skal beskytte og bevare 275.000 hektar skov. Det er det fjerde og sidste i VELUX Gruppens portefølje af skovprojekter i Vietnam, Uganda og Madagaskar, der nu alle er under implementering. Porteføljen af projekter udgør kernen i det 20-årige partnerskab mellem VELUX Gruppen og WWF.
Krillfiskeri ved Antarktis stiger 117 procent og truer pingviner, hvaler og sæler20.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Sydhavet og omkring den antarktiske halvø er fiskeriet efter krill eksploderet efter en international fiskeriaftale er udløbet. Det er kritisk for hele fødekæden inklusive truede arter som kejserpingvin, pelssælen og blåhvalen, der lever her. WWF Verdensnaturfonden opfordrer kraftigt landene til at indgå en ny aftale, når denne skal forhandles i oktober.
Flere danskere finder ingen pindsvin under national tælling17.8.2026 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af danskere, der ikke finder pindsvin under den landsdækkende pindsvinetælling, er steget. Det kan skyldes den rekordvarme sommer, mener Dr. Pindsvin og WWF Verdensnaturfonden, der står bag tællingen, som i år er gennemført for fjerde gang.
Tæl pindsvin lørdag den 8. august, og hjælp en presset art6.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert tredje pindsvin dræbes årligt i trafikken og kombineret med tab af levesteder, betyder det, at Danmarks pindsvin formentlig er i tilbagegang. For at få mere viden om den danske pindsvinebestand beder WWF og Dr. Pindsvin danskerne om at tælle pindsvin lørdag den 8. august.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum