Comwell Hotels lancerer app: Digital gæsterejse skal give mere overskud til den personlige service
19.8.2026 08:00:00 CEST | Comwell A/S | Pressemeddelelse
Den danske familieejede hotelkoncern Comwell Hotels lancerer en ny app med stærkt fokus på gæsternes ønsker og behov. Appen skal give de mange trofaste gæster frihed til selv at styre deres ophold, samtidig med at hotelpersonalet får mere tid til nærvær og personlig service.

Comwell Hotels tager et vigtigt skridt mod fremtidens gæsteoplevelse med lanceringen af en ny mobilapp. Med appen får gæsterne mulighed for at håndtere deres ophold direkte fra mobilen – lige fra check-in og check-ud til digital værelsesnøgle og bestilling af services.
”Vores nye app er sat i verden for vores kunders skyld. Vi har set på deres behov, lyttet til deres ønsker og udviklet appen for at løfte serviceniveauet. Vi har rigtig mange trofaste stamgæster, som kender vores hoteller ud og ind, og som ønsker en hurtig og glidende ankomst uden nødvendigvis at skulle forbi receptionen hver gang. Det behov imødekommer vi nu”, siger Kommerciel Direktør hos Comwell Hotels, Michael Hansen.
Mere tid til nærvær og personlig service
Med appen kan de gæster, der ønsker en hurtig og digital oplevelse, springe den traditionelle check-in og check-ud i receptionen over og gå direkte til værelset uden ventetid.
I appen får man nemlig også en digital nøgle, der gør det muligt at låse værelsesdøren op med sin telefon.
Samtidig er der fortsat rig mulighed for personlig betjening i receptionen for de gæster, der foretrækker direkte kontakt og personlig vejledning.
Det giver fuld fleksibilitet for den enkelte gæst og frigør samtidig tid, så medarbejderne kan give endnu mere nærværende service til de gæster, der har brug for det.
”Når vi digitaliserer det praktiske for dem, der ønsker en selvbetjent oplevelse, frigør vi værdifuld tid i receptionen. Den tid investerer vi direkte i de gæster, der ønsker personlig rådgivning, en god snak eller ekstra hjælp under deres ophold. Digitaliseringen handler for os ikke om at fjerne den menneskelige kontakt – tværtimod handler det om at skabe mere overskud til den nærværende og personlige service”, forklarer Michael Hansen.
Løbende tilpasning ud fra gæsternes ønsker
Comwell appen er tilgængelig nu i App Store og Google Play.
Hos Comwell vil arbejdet med at forbedre gæsteoplevelsen fortsætte med udgangspunkt i de erfaringer, gæsterne gør sig, og de tilbagemeldinger medarbejderne får.
”Det er afgørende for os, at løsningen hele tiden rammer plet i forhold til gæsternes behov. Derfor vil vi løbende lytte til den feedback, vi modtager, og tilpasse mulighederne i appen, så den fortsat understøtter den bedst mulige gæsteoplevelse på Comwell”, siger Michael Hansen og tilføjer:
”Samtidig vil vi løbende lægge flere funktioner ind til glæde for vores gæster, så appen i endnu højere grad kan forbedre deres på besøg hos Comwell.”
Den nye Comwell app tilbyder blandt andet:
• Hurtig og kontaktløs check-in og check-ud
• Digital nøgle med direkte adgang til værelset
• Overblik over ophold, faciliteter og relevante informationer
• Nem bestilling af roomservice og øvrige services
Kontakter
Sophie Sondrup DaugaardHead of Corporate CommunicationsComwell Hotels
Tlf:23 24 96 77ssda@comwell.comcomwell.comOm Comwell
Comwell er en dansk familieejet og landsdækkende hotelkæde med hoteller i hele Danmark samt de to venues ODEON i Odense og Centralværkstedet i Aarhus. Hvert sted har sin egen karakter – fra naturskønne omgivelser til centrale byplaceringer.
Med mere end 55 års erfaring er Comwell specialiseret i både ophold og i at skabe inspirerende rammer for møder, konferencer og events.
Kæden råder over cirka 2.500 værelser samt 320 møde- og konferencelokaler, hvilket sikrer faciliteter i hele landet med kapacitet til både små møder og store konferencer og events.
Comwells professionelle MeetingDesigners tilbyder rådgivning, skræddersyede løsninger og konkrete værktøjer, der sikrer udbytterige møder mellem mennesker og skaber værdi for deltagerne.
Samtidig tilbyder hotelkæden også private ophold og gastronomiske oplevelser med fokus på kvalitet, værtskab og ansvarlighed.
Endelig kan gæster nyde Comwells prisvindende spa, hvor konceptet vand, hvile og velvære danner ramme om eksklusive oplevelser i en rolig og harmonisk atmosfære.
Med en stærk servicekultur, dedikerede medarbejdere og en ambitiøs bæredygtighedsindsats arbejder Comwell for at skabe helhedsoplevelser med gæsterne i centrum.
Følg pressemeddelelser fra Comwell A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Comwell A/S
Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører13.8.2026 13:18:20 CEST | Pressemeddelelse
Den danske familieejede hotelkæde Comwell gennemfører en intern rokade, hvor to erfarne profiler indtager nye direktørposter i henholdsvis Odense og Kolding. Samtidig indledes jagten på en ny hoteldirektør til Comwell Bygholm Park i Horsens.
Comwell Hotels stopper som operatør af Comwell Klarskovgaard ved udgangen af 202610.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell Hotels har besluttet ikke at forlænge den nuværende driftsaftale for Comwell Klarskovgaard, som udløber den 31. december 2026.
Comwell Hotels gentager succesen på Smukfest: Udsolgt på 17 minutter14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Smukfest til august slår portene op, vender Comwell Hotels tilbage med det populære festivalkoncept ’en hoteloplevelse i miniformat’. Det rammer direkte ned i en klar tendens: Mange festivalgæster efterspørger mere komfort i hyggelige rammer.
Comwell ansætter ny direktør til Comwell Rebild Bakker12.5.2026 12:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Comwell Hotels har ansat Ole Olsen som ny direktør for Comwell Rebild Bakker. Ansættelsen er et led i en strategisk styrkelse af organisationen, hvor ledelsesansvaret for hotellerne i Rebild og Aalborg opdeles for at sikre øget fokus på den enkelte enhed.
Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 20268.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan får vi flere til helt automatisk at vælge de bæredygtige retter, når de står foran buffeten? Det spørgsmål er i centrum, når Comwell Hotels og Coor Danmark sammen deltager på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster den 22. maj 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum