AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

18.8.2026 07:05:00 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse

Del

BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026, viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år.

Efter en vækst i BNP på 3,9 procent i 2024 og 3,5 procent i 2025 forventes den at stige yderligere 4,2 procent i 2026, skønner ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
Efter en vækst i BNP på 3,9 procent i 2024 og 3,5 procent i 2025 forventes den at stige yderligere 4,2 procent i 2026, skønner ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).

DANSK ØKONOMI

Dansk økonomi står til at blive en endnu større succeshistorie i 2026 end hidtil antaget.

Det vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) med en ny prognose, der udkommer som den første efter den seneste revision af nationalregnskabet.

Den økonomiske tænketank forventer nu, at BNP samlet vil vokse med 4,2 procent i 2026. Det er højere end de to foregående år, der ellers bød på 3,9 procent i vækst i 2024 og 3,5 procent i 2025.

Samtidig er det højere end dét, som hidtidige prognoser har peget på. For eksempel vurderede regeringen med sin seneste økonomiske redegørelse, at økonomien ville vokse med 2,7 procent i år. Opjusteringen skyldes den høje aktivitet i slutningen af 2025 og starten af 2026.

”Dansk økonomi har vist sig virkelig robust og på trods af international uro, toldkrige og højere oliepriser bliver den ved med at toppræstere. Vi forventer nu, at 2026 samlet set bliver et virkelig godt år målt på BNP-vækst,” siger Frederik Olsen, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

”En stor del af væksten er sket i begyndelsen af året, og vi forventer, at den økonomiske vækst fortsætter i resten af 2026, men i mere afdæmpet tempo,” siger Frederik Olsen.

”Danske eksportvirksomheder har vist sig meget modstandsdygtige over for den uro, vi ser ude i verden. Det er opsigtsvækkende, og der er ikke udsigt til nogen tilbagegang i eksporten,” siger Frederik Olsen.

Øget beskæftigelse og produktivitet

Med prognosen forventer AE, at beskæftigelsen samlet stiger med 23.000 personer i 2026 efterfulgt af mere moderate stigninger i de kommende år.

Det kommer oven på en udvikling, hvor beskæftigelsen er steget med cirka 300.000 personer siden 2021.

Samtidig har der været en høj produktivitetsvækst på 4,1 procent i 2024 og 3,2 procent i 2025.

”Det er utrolig positivt, at vi kan se, at produktionen følger med beskæftigelsen. De nye tal understøtter, at virksomhederne ikke bare har fået flere ansatte, men også har skabt tilsvarende mere værdi,” siger Frederik Olsen.

”Med den stigende produktivitet skiller Danmark sig ud sammenlignet med mange andre lande i Europa. Stigende produktivitet kombineret med højere beskæftigelse indikerer et sundt arbejdsmarked og produktive virksomheder,” siger Frederik Olsen.

Frem mod 2028 forventer AE, at produktiviteten fortsætter med at stige, dog i et mere moderat tempo.

Læs prognosen her 

Prognosens hovedkonklusioner:

  • Efter en høj vækst i BNP på 3,9 procent i 2024 og 3,5 procent i 2025 forventes den at stige yderligere 4,2 procent i 2026. Det sker på baggrund af en revision af nationalregnskabet, og det er markant højere end tidligere prognoser. Det betyder, at dansk økonomi har et stærkt udgangspunkt med forventet fremgang også i de kommende år.

  • Over de kommende år forventes en fortsat vækst i produktiviteten, der er blevet opjusteret markant med den seneste revision af nationalregnskabet.

  • Beskæftigelsen er steget med omkring 300.000 personer siden 2021 og ventes at stige med 23.000 personer i 2026, 8.000 personer i 2027 og 10.000 personer i 2028.

  • Ledigheden ventes at stige med 6.000 personer i 2026, men den forbliver lav i historisk perspektiv. Det gør sig også gældende for langtidsledigheden, hvilket vidner om et stærkt arbejdsmarked.

  • Eksporten har været en central drivkraft bag den stærke vækst og ventes fortsat at stige trods international uro, toldsatser og højere oliepriser. Medicinalindustrien spiller fortsat en vigtig rolle, men også tjenesteeksporten klarer sig pænt.

  • Inflationen er blevet trukket op af højere oliepriser og ned af lavere elafgift, men er samlet set under kontrol og ventes at lande på 1,7 pct. i 2026. Privatforbruget er begyndt at stige, og der er potentiale for yderligere fremgang, hvis forbrugertilliden gradvist forbedres.

Tabel: prognosens hovedtal

Tabellen viser AE-prognosens hovedtal. 2025-kolonnen viser den faktiske udvikling, mens kolonnerne med prognoseårene 2026-2028 dækker over skøn.

2025

2026

2027

2028

BNP-vækst

3,5 pct.

4,2 pct.

1,5 pct.

1,6 pct.

Ændring i forbrugerprisindekset

1,9 pct.

1,7 pct.

1,8 pct.

1,7 pct.

Ændring i beskæftigelsen

30.000 pers.

23.000 pers.

8.000 pers.

10.000 pers.

Ændring i privat beskæftigelse

22.000 pers.

14.000 pers.

6.000 pers.

8.000 pers.

Ændring i bruttoledigheden

1.000 pers.

6.000 pers.

17.000 pers.

4.000 pers.

Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik og egne beregninger

Kontakter

Links

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.

Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Uddannelse: Unge kvinder med ikke-vestlig baggrund er nu på niveau med kvinder med dansk oprindelse23.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse

Mere end otte ud af ti kvindelige efterkommere med ikke-vestlig baggrund får en uddannelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er samme andel som blandt kvinder med dansk baggrund. Blandt mændene er der fortsat et gab, men det er skrumpet hastigt ind siden 2015. Ikke-vestlige efterkommere bruger i høj grad uddannelse til at bryde den sociale arv.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye