Vejdirektoratet tager ny teknologi i brug for at blive klogere på den jord vi bygger i
17.8.2026 14:00:50 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Med hjælp fra en helikopter og et elektromagnetisk målesystem vil Vejdirektoratet få mere viden om den jord, der skal bygges veje på. Det kan reducere risikoen for forsinkelser og ekstraregninger i de store vejprojekter. Første test sker over den kommende motorvej mellem Billund og Give.

Hvad gemmer der sig egentlig under jorden, hvor en ny motorvej skal bygges?
Det spørgsmål vil Vejdirektoratet nu forsøge at få et bedre svar på.
Vejdirektoratet tester derfor et nyt luftbåret målesystem, der ved hjælp af elektromagnetiske målinger kan give et mere komplet billede af jordlagene, og hvordan de ændrer sig langs kommende vejprojekter.
Den første test foregår fra onsdag den 19. august mellem Billund og Give, hvor Vejdirektoratet skal anlægge 18 kilometer ny motorvej. Her skal målingerne give Vejdirektoratet mere viden om jordbunden, inden projekteringen kommer længere, og anlægsarbejdet senere går i gang.
"I dag undersøger vi undergrunden med geotekniske boringer, som giver præcis viden lige dér, hvor vi borer. Men jordlagene kan ændre sig mellem boringerne, hvilket kan skabe uforudsete problemer. Med den nye metode håber vi at få et mere sammenhængende billede mellem boringerne, så vi kan målrette vores undersøgelser bedre," siger specialkonsulent i Vejdirektoratet Peter Lindberg Thomadsen.
Læs mere om Midtjyske Motorvej Billund - Give | Vejdirektoratet
Skal mindske risikoen for dyre overraskelser
De nye målinger skal ikke erstatte de traditionelle boringer, men supplere dem.
Målingerne kan blandt andet vise, om jordlagene består af eksempelvis ler, sand eller kalk, og hvor jordlagene skifter.
På strækningen mellem Billund og Give kan den nye viden for eksempel bruges til den videre projektering af motorvejen og dens broer, til at beregne jordmængder, der skal flyttes, og til at beslutte placering og udformning af regnvandsbassiner.
"Når vi skal bygge 18 kilometer motorvej, kommer vi igennem mange forskellige jordbundsforhold, og der kan altid dukke overraskelser op, når vi begynder at grave. Jo mere vi ved på forhånd, desto bedre kan vi projektere, og desto bedre kan vores entreprenører planlægge deres arbejde. Håbet er, at vi kan finde nogle af overraskelserne, før gravemaskinerne gør det," siger Peter Lindberg Thomadsen.
Målet er i sidste ende at reducere risikoen for ændringer, forsinkelser og ekstraregninger under anlægsarbejdet.
Måler fra luften
Teknologien er udviklet af det danske firma SkyTEM, og det er første gang, at Vejdirektoratet anvender dette luftbårne målesystem til denne type undersøgelse i Danmark.
Målesystemet, der ligner en cirka 4 x 4 meter stor diamant, hænger under en helikopter, udsender elektromagnetiske impulser og måler jordens respons. De elektromagnetiske impulser er fuldstændig ufarlige for både dyr og mennesker.
De forskellige jordarter giver så forskellige signaler, og målingerne bliver efterfølgende omdannet til en geofysisk 3D-model.
Systemet kan måle ned til 60-70 meters dybde, men det mest detaljerede billede opnås i de første 10 meter, som er særligt interessante i forbindelse med et vejprojekt.
"Vi er hele tiden på udkig efter ny teknologi, der kan gøre os endnu bedre til at bygge veje, og vi ser frem til at blive klogere på, hvilken værdi denne metode giver i vores projekter. Hvis erfaringerne er gode, kan metoden blive endnu et værktøj, vi kan bruge på kommende projekter," siger Peter Lindberg Thomadsen.

Her flyver helikopteren
Fra onsdag den 19. august begynder de første målinger mellem Billund og Give, hvor Midtjyske Motorvej skal bygges.
SkyTEM står for målingerne, som forventes at tage 2-3 dage. Helikopteren flyver omkring 50 meter over terrænet i parallelle linjer langs den planlagte motorvej, og målesystemet hænger cirka 10-15 meter over jorden.
Bor du i Billund, Filskov, Uhe, Give eller omegn, er der derfor en god chance for, at du både kan høre og se helikopteren.
I uge 36 fortsætter målingerne på et af Vejdirektoratets andre vejprojekter mellem Næstved og Rønnede, hvor Vejdirektoratet er i gang med at undersøge anlæg af en 15 kilometer lang motorvej. Læs mere her: Næstvedmotorvejen | Vejdirektoratet
Flyvningerne er afhængige af vejret og kan derfor blive flyttet med kort varsel.
Kort om metodenMetoden, som SkyTEM kalder "Diamond", er et luftbåret geofysisk målesystem, der kortlægger jordlag ved hjælp af elektromagnetiske målinger. Udstyret hænger under en helikopter og sender elektromagnetiske impulser ned i jorden. Jordens respons måles og bruges til at opbygge en geofysisk 3D-model. Systemet kan registrere forskelle mellem f.eks. ler, sand og kalk samt vise, hvor jordlagene skifter. Målingerne kan give information ned til 60-70 meters dybde og er mest detaljerede i de øverste 10 meter. |
Kort om Midtjyske Motorvej mellem Billund og GiveVejdirektoratet anlægger en 18 kilometer lang motorvej mellem Billund og Give. Formålet er at forbedre fremkommeligheden, aflaste de lokale veje og understøtte vækst og udvikling i lokalområdet. Motorvejen skal desuden aflaste den trafikerede E45 Østjyske Motorvej og skabe bedre forbindelse til og fra Billund Lufthavn. |
Kort med Næstvedmotorvejen mellem Næstved og RønnedeVejdirektoratet er i gang med at undersøge mulighederne for at anlægge en cirka 15 kilometer lang motorvej mellem Næstved og Sydmotorvejen ved Rønnede. En ny motorvej vil forbedre mobiliteten for erhvervstrafikken på det sydlige Sjælland og kommer primært pendlere mellem Næstved og Hovedstadsområdet til gode. Næstvedmotorvejen | Vejdirektoratet |
Nøgleord
Kontakter
Peter Lindberg ThomadsenSpecialkonsulent i geoteknik i Vejdirektoratet
Tlf:7244 3084plt1@vd.dkMette VikjærProjektchef for Midtjyske Motorvej Billund - GiveVejdirektoratet
Tlf:72442258mevi@vd.dkTrine Brandt HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder





Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Knap 9 ud af 10 oplever, at andre bilister stjæler deres afstand10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en velkendt situation på motorvejen: Man holder afstand til bilen foran, men pludselig trækker en anden bil ind i mellemrummet og efterlader meget lidt afstand. Knap 9 ud af 10 trafikanter oplever, at andre gør netop det. Det viser en undersøgelse fra Vejdirektoratet, der nu lancerer en ny kampagne.
Flyshow giver risiko for kø ved Aalborg Lufthavn9.9.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 125.000 gæster ventes søndag 13. september til Danish Air Show på Flyvestation Aalborg. Det vil lægge et stort pres på vejene omkring Aalborg Lufthavn og Vadum, og Vejdirektoratet opfordrer derfor trafikanter til at sætte ekstra tid af til turen.
Udbygning af motorvej rykker tættere på Hillerød9.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er allerede fuld gang i anlægsaktiviteterne på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Nu begynder byggeriet også på den nordlige strækning mellem Peder Oxes Allé og Isterødvejen.
Færre gener ved Aarhus N når tilkørsler mod Aalborg genåbner torsdag8.9.2026 14:29:29 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet genåbner torsdag den 10. september tilkørslerne mod Aalborg ved Aarhus N. Herefter fortsætter arbejdet i motorvejskrydset primært om aftenen og natten med skiftende spærringer af til- og frakørsler.
Nordre Ringvej i Viborg spærres til starten af november7.9.2026 10:43:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 15. september spærres Nordre Ringvej mod Randers ved krydset mellem rute 13 og rute 16 i Viborg. Følg omkørslen, og forvent 15-20 minutters længere rejsetid frem til starten af november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum