Norlys styrker kundeoplevelsen markant og investerer massivt i kritisk infrastruktur
13.8.2026 07:00:00 CEST | Norlys | Pressemeddelelse
Omsætningen i Norlys steg til over 9 milliarder kroner i første halvår af 2026, mens kundetilfredsheden samtidig er blevet løftet markant. Integrationsomkostninger og et højt investeringsniveau påvirker koncernens økonomi, og halvåret ender som forventet med et underskud.

I første halvår af 2026 steg omsætningen i energi- og telekoncernen Norlys til 9,1 milliarder kroner mod 8,2 milliarder kroner i samme periode sidste år. Fremgangen afspejler primært det aktuelle prisniveau på elmarkederne, men også elektrificeringen af samfundet bidrager positivt til toplinjen.
- Stadig flere vælger en bil eller lastbil, der kører på strøm, og det kan tydeligt mærkes i vores ladeforretning, hvor vi i første halvår opsatte knap 500 nye ladepunkter over hele landet og solgte 260 procent flere kilowatttimer end i samme periode sidste år. Elektrificeringen mærkes også i Norlys’ elnetselskab N1, der leverede 7 procent mere strøm til sine 820.000 kunder sammenlignet med første halvår af 2025, siger Anne Mette Aaby Aaes, Group CFO i Norlys.
Norlys’ bruttoresultat lander i første halvår af 2026 på 1,4 milliarder kroner og er dermed stort set uændret i forhold til samme periode sidste år.
Stor fremgang i kundeoplevelsen
I første halvdel af 2026 har Norlys arbejdet målrettet med at forbedre kundeoplevelsen, og NPS, som måler i hvor høj grad, kunderne vil anbefale Norlys til andre, er steget med over 10 point.
- Vores kunder kvitterer for de initiativer, vi har sat i gang for at forbedre kundeoplevelsen. Med nye it-systemer og vores Service Excellence-program arbejder vi blandt andet med bedre uddannelse, mere effektive arbejdsgange og forbedrede værktøjer til at løse kundernes problemer. Vi er ikke i mål endnu, men vi kan se, at indsatsen virker, og vi fortsætter med at sætte kunden først, siger Anne Mette Aaby Aaes.
Norlys har i 2026 fortsat fokus på at styrke den fremtidige forretning og Danmarks kritiske infrastruktur. Det sker både gennem investeringer i infrastrukturen og ved at accelerere integrationen af mobilforretningen og arbejdet med at skabe én samlet kundeforretning.
I årets første seks måneder investerede Norlys 1,9 milliarder kroner i blandt andet udbygning og sikring af elnettet, fibernettet, mobilnettet og et landsdækkende ladenetværk.
- Vi investerer i disse år massivt i den infrastruktur, der binder Danmark sammen og gør elektrificeringen mulig. Det kolde vintervejr forsinkede nogle aktiviteter i begyndelsen af året, men vi fastholder vores høje investeringsniveau og forventer at investere et rekordhøjt beløb i den kritiske infrastruktur igen i år, siger Anne Mette Aaby Aaes.
Det høje investeringsniveau, integrationsarbejdet og goodwillafskrivninger fra opkøb påvirker som forventet resultatet før skat, som lander på -480 millioner kroner for halvåret mod -420 millioner kroner i samme periode i 2025.
Økonomiske nøgletal
|
|
|
|
|
Nettoomsætning |
9.082 mio. kr. |
8.204 mio. kr. |
|
Dækningsbidrag |
3.422 mio. kr. |
3.459 mio. kr. |
|
Bruttoresultat (EBITDA) |
1.395 mio. kr. |
1.429 mio. kr. |
|
Resultat før skat |
-480 mio. kr. |
-420 mio. kr. |
|
Investeringer ekskl. virksomhedsopkøb |
1.882 mio. kr. |
2.270 mio. kr. |
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er en dansk andelsejet energi- og telekoncern. Vi leverer energi, internet, tv, mobiltelefoni og ladeløsninger og driver den kritiske infrastruktur, som forbrugere og virksomheder er afhængige af hver dag.
Norlys ejer landets største elnet og fibernet og halvdelen af mobilnettet TN-Network. Vi driver et landsdækkende ladenetværk til både elbiler og tung transport og ejer aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading samt Greenab og er medejere af Eurowind Energy, der udvikler vind- og solenergi i Europa.
Vores 4.700 medarbejdere arbejder hver dag for at levere stabile forbindelser, sikker drift og løsninger med afsæt i kundernes behov. Som dansk andelsejet virksomhed med mere end 820.000 andelshavere investerer vi langsigtet i den infrastruktur og de teknologier, der binder Danmark sammen - i dag og i generationer fremover.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Kender du én, der er god til at lytte og sige sin mening? Norlys går på jagt efter nye medlemmer til repræsentantskabet2.11.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mere end 820.000 andelshavere får i 2027 mulighed for at stille op til Norlys’ repræsentantskab og vælge, hvem der skal sidde i repræsentantskabet. Med en ny kampagne, der indledes i dag, vil Norlys få flere til at engagere sig i andelsdemokratiet og overveje at stille op.
Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm31.10.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mindre sol og en rekordhøj gaspris sendte elpriserne op på det højeste niveau for en oktober nogensinde. Samtidig betyder vintertarifferne, at strømmen nu er billigst om natten.
Lørdagens modvind giver medvind til elregningen: Lave elpriser hele lørdag24.10.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det blæsende efterårsvejr presser elprisen ned til et opsigtsvækkende lavt niveau lørdag med en gennemsnitspris på omkring 0,25 kr./kWh. Det er samtidig første gang i oktober, at elpriserne konsekvent holder sig under 1 kr./kWh et helt døgn.
Solfesten er slut: Middagsstrømmen er blevet markant dyrere23.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter mange måneder med billige elpriser midt på dagen er efterårsskiftet slået markant igennem. I oktober er den rene elpris mellem klokken 12 og 15 steget med op mod 92 procent.
Elprisen er på sit højeste i fire år. Alligevel betaler elkunderne mindre per kilowatt-time end sidste år16.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De danske elpriser har i 2026 været de højeste i fire år, men det betyder ikke nødvendigvis, at regningen er steget tilsvarende. Faktisk har danske elkunder betalt mindre per kilowatt-time end sidste år, når det samlede billede gøres op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


