Midt- og Vestjyllands Politi

Advarsel til forretningsdrivende i Viborg og omegn

Del

12.8.2026 13:02:57 CEST | Midt- og Vestjyllands Politi 

I forbindelse med et lignende forhold i Nykøbing Mors, er der blevet anholdt en person, som er identisk med den person, som var relevant, i de to forhold i Viborg.

Vi opfordre dog forsat til, at være opmærksom på, det tidligere beskrevede MODUS

12.8.2026 10:10:50 CEST | Midt- og Vestjyllands Politi 

En gerningsperson har udgivet sig for at være fra værdihåndteringsvirsksomheden Nokas iklædt en lignende uniform. Manden er lykkes med at få udleveret penge fra to dagligvarebutikker i Viborg. 

Bliver en virksomhed kontaktet lige nu af manden, skal man kontakte politiet.

Vi leder i øjeblikket aktivt efter manden. 

Signalement 

185 cm høj
20-25 år
iklædt sort tøj, sorte sko med hvid sål
kort hår
taler dansk

Vi opdaterer her, når der er yderligere om sagen

/vagtchefen

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestjyllands Politi

Mulig demonstration omkring Harboøre9.8.2026 15:25:36 CEST | Myndighedsmeddelelse

Midt- og Vestjyllands Politi er blevet bekendt med, at der formentlig bliver afholdt en demonstration i nærheden af Harboøre i starten af uge 33. Politiet har endnu ikke modtaget en anmeldelse fra en arrangør, men vi følger situationen tæt, og der vil være øget polititilstedeværelse i Harboøre i uge 33. Midt- og Vestjyllands Politi vurderer, at der ikke er grund til bekymring. Der vil komme en opfølgende meddelelse, når der er nyt i sagen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye