Kultur som våben i kampen om verdensordenen: Oplev Martin Gelin i Den Sorte Diamant
12.8.2026 06:30:00 CEST | Det Kgl. Bibliotek | Pressemeddelelse
Hvordan bruger lande som Rusland, Kina og Saudi-Arabien kulturen som våben til at vinde magt og indflydelse – og hvad kan vi i Vesten stille op? Oplev den svenske journalist og prisvindende forfatter Martin Gelin i samtale med Lotte Folke, når han 24. september gæster Det Kgl. Bibliotek i anledningen af sin nye bog ”Mjuk makt: Kultur och propaganda i den nya världsordningen”.

I usikre tider præget af sikkerhedspolitiske spændinger og disinformation, spiller kultur og værdier en stadig vigtigere rolle i kampen om verdensordenen. Vi er gået fra Coca-Cola-kulturens åbne forførelse til algoritmernes skjulte manipulation med statslig indblanding via apps som TikTok og Temu.
Det mener forfatter Martin Gelin, der i sin nye bog beskriver, hvordan lande som Rusland, Kina og Saudi-Arabien investerer massivt i kulturel propaganda som middel til at vinde magt og indflydelse på verdensplan. Det sker ifølge Martin Gelin samtidig med, at mange vestlige lande undervurderer betydningen af såkaldt ’blød magt’ og anser kultur for at være en luksusvare i krisetider – i stedet for et nødvendigt værn.
Den 24. september gæster han Det Kgl. Bibliotek til en samtale med journalist og kulturredaktør Lotte Folke om kulturens betydning i kampen om magten på verdensplan.
Direktør for Det Kgl. Bibliotek Bente Skovgaard Kristensen siger:
"Kulturel modstandskraft er blevet et ord i tiden. Globale konflikter og magtforskydninger er ikke kun et spørgsmål om militær styrke og økonomi: En væsentlig del af kampen foregår gennem kultur, værdier og fælles fortællinger. Det sker helt åbenlyst i Ukraine, hvor angreb på landets kultur og identitet er blevet en del af krigen. Men det sker også i det skjulte, hvor den kulturelle påvirkning overalt i verden kan danse ind i vores hverdag via apps og algoritmer – og det er vigtigt at have blik for. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi kan byde Martin Gelin velkommen i Den Sorte Diamant til en eftermiddag i litteraturens og kulturens tegn. Jeg håber at mange, unge som ældre, vil gribe muligheden."
Forfatter og journalist Martin Gelin siger:
“Jag har skrivit en bok om mjuk makt i en hård tid. Jag skrev boken utifrån övertygelsen att framtidens stora konflikter inte bara kommer att utspelas på konventionella slagfält, med militär och missiler, utan även präglas av informationskrig, propaganda och dramatiska förändringar i kulturellt inflytande. Ska det öppna samhället klara den här turbulenta perioden tror jag att vi måste förstå den roll som den mjuka makten haft i vår moderna historia. Om demokratin ska överleva måste demokratier betraktas som attraktiva. Då är kulturen ingen lyx, utan en existentiell fråga.”
Billetterne kan købes her, og arrangementet er åbent for alle. En del af billetterne er reserveret til studerende og gymnasieklasser.
Om Martin Gelin
Efter 23 år i New York vendte Martin Gelin i 2024 tilbage til Sverige. Som USA-korrespondent og forfatter til syv bøger om amerikansk politik, samfund og kultur har han fulgt USA's globale position tæt. Med ” Mjuk makt: Kultur och propaganda i den nya världsordningen” stiller han skarpt på, hvordan autoritære regimer som Kina, Rusland og Saudi-Arabien bruger kultur, algoritmer og statsfinansieret propaganda til at vinde global indflydelse, mens vestlige demokratier i stigende grad sakker bagud i det geopolitiske magtspil. Hans budskab er klart: Kulturel indflydelse og troværdighed er i dag lige så vigtige som militær og økonomisk styrke.
Om Det Kgl. Biblioteks Samfundsscene
Arrangementet er en del af Det Kgl. Biblioteks Samfundsscene, hvor institutionen i en række samtaler præsenterer nye perspektiver fra et udvalg af verdens førende personligheder inden for politik og samfund – altid med udgangspunkt i litteraturen.
Billetinformation
- Dato: 24. september kl. 17. Dørene åbnes 16.30.
- Sted: Dronningesalen, Den Sorte Diamant – Det Kgl. Bibliotek, Søren Kierkegaards Plads 1, København K.
- Sprog: Samtalen foregår på engelsk.
Nøgleord
Kontakter
Merle Sofie SimonsenPresseansvarligDet Kgl. Bibliotek
Tlf:+45 91 32 41 81mesi@kb.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Det Kgl. Bibliotek
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kgl. Bibliotek
Bibliotekshaven LIVE vender tilbage med pop, poesi og sensommeridyl4.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Kgl. Biblioteks succesfulde sommerscene, Bibliotekshaven LIVE, er tilbage i august og september med masser af poesi, pop, performance og professorer, der behandler årets tema: Tillid.
Oplev indiske stjernemusikere og cremen af dansk jazz i Diamanten9.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
JAZZFESTIVAL. Tre dage i juli slår Det Kgl. Bibliotek dørene op for gratis eftermiddagskoncerter og aftenkoncerter i Den Sorte Diamant med de internationalt berømmede indiske musikere Ashwani Shankar, Zuheb Ahmed Khan og Shashank Subramanyam, danske legender og unge stjerneskud.
Ny udstilling: Photography Now!8.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny stor udstilling: Det Kgl. Bibliotek viser højdepunkter fra dansk fotokunst. Oplev Photography Now! fra den 11. september 2026 til 24. januar 2027.
Musikfestdage i Diamanten vender tilbage med klassisk musik for både børn og voksne1.6.2026 11:30:47 CEST | Pressemeddelelse
Den 18.-20. september fylder Det Kgl. Biblioteks festival Musikfestdage i Diamanten for anden gang alle afkroge af Den Sorte Diamant med klassisk musik fra danske og internationale musikere. Som noget nyt får børnene deres egen festivaldag søndag – spækket med klassisk musik i børnehøjde.
Ny udstilling: Årets Pressefoto 20256.3.2026 15:01:13 CET | Pressemeddelelse
Oplev Årets Pressefoto 2025 i Den Sorte Diamant 7.3.-9.8.2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum