Grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 11.30
11.8.2026 14:11:51 CEST | Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
Manden er ved grundlovsforhøret ved Retten i Kolding blevet varetægtsfængslet indtil den 31. august. Den sigtede tog forbehold for at kære kendelsen om varetægtsfængsling.
11.8.2026 09:25:10 CEST | Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi fremstiller kl. 11.30 en 28-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Kolding. Manden er blandt andet sigtet for medvirken til røveri på en adresse i nærheden af Egtved den 3. august. Her blev en 25-årig mand overfaldet. I forbindelse med overfaldet pådrog den 25-årige mand sig behandlingskrævende skader. To mænd på henholdsvis 20 og 30 år er allerede fængslet i sagen.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
41-årig mand kendt skyldig for blandt andet bedrageri15.9.2026 14:23:25 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 41-årig mand er i dag ved Retten i Horsens blevet idømt fængsel i et år og to måneder for blandt andet bedrageri, databedrageri og røveri. Manden udbad sig betænkningstid i forhold til eventuelt at anke dommen.
Grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 11.3014.9.2026 13:50:19 CEST | Myndighedsmeddelelse
Manden er blevet varetægtsfængslet i surrogat til den 12. oktober. Han tog forbehold for at kære. Grundlovsforhøret fandt sted for lukkede døre.
Grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 12.0014.9.2026 10:01:04 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 18-årig mand fra Horsens fremstilles kl. 12.00 i grundlovsforhør ved Retten i Horsens. Manden er sigtet for pengefalsk efter straffelovens § 166. Anklagemyndigheden forventer at anmode om dørlukning.
Grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 9.0011.9.2026 10:38:43 CEST | Myndighedsmeddelelse
Manden er i forlængelse af grundlovsforhøret blevet varetægtsfængslet til den 8. oktober. Han tog forbehold for at kære. Grundlovsforhøret fandt sted for lukkede døre.
Grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 13.0011.9.2026 07:38:55 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 20-årige mand blev varetægtsfængslet til den 24. september. Han tog forbehold for at kære rettens afgørelse. Grundlovsforhøret fandt sted for lukkede døre.
