Retur fra ferie – og kontoen i overtræk?
11.8.2026 06:00:00 CEST | Jyske Bank A/S | Pressemeddelelse
Mange danskere opdager først feriens pris, når hverdagen vender tilbage. Sommerferien skal gerne efterlade os med gode minder og ny energi. Men for flere følger der også en mindre behagelig souvenir med hjem: En konto i overtræk eller en opsparing i minus.

Når kreditkortregningerne tikker ind, og hverdagen igen melder sig med faste udgifter, opdager mange, at ferien blev dyrere end forventet.
"Vi ser hvert år, at nogle først får det fulde overblik over ferieforbruget, når de er hjemme igen. Hvis økonomien er mere presset end forventet, er det vigtigste ikke at gå i panik, men at få skabt et overblik og lagt en realistisk plan," siger privatøkonom i Jyske Bank, Bettina Brask og fortsætter:
"Den gode nyhed er, at der som regel er noget at gøre ved situationen. Jo tidligere man tager hånd om problemet, desto lettere er det at få økonomien tilbage på sporet."
Overtræk kræver handling
Det kan være fristende at vente på næste lønudbetaling og håbe, at problemet løser sig selv. Men overtræk er sjældent en holdbar løsning.
En undersøgelse fra Voxmeter viser, at knap 34 procent i april måned i år planlagde at tage på ferie i udlandet de kommende tre måneder, mens det tal var steget til godt 40 procent i juli måned, svarende til en stigning på 20 procent jo nærmere vi kom sommerferien i år.
”Den samme tendens med modsatte fortegn gør sig gældende for flere i budgetplanlægningen. Feriehypen stiger, når sommeren melder sig og skubber den fornuftige budgetplanlægning i baggrunden,” siger Bettina Brask og spørger indirekte, om der en opsparing, der kan bruges, eller om der er behov for en plan med banken?
"Havregrød et par uger er måske sat på spidsen, men de fleste kan finde poster i budgettet, hvor der kan skæres lidt ned, indtil økonomien er tilbage i balance. Det vigtigste er at handle og at tage skeen i den anden hånd i stedet for at lade renter og gebyrer vokse," siger Bettina Brask.
En tømt opsparing er også en udfordring
For mange er det ikke overtrækket, men opsparingen, der har finansieret restaurantbesøg og de spontane oplevelser. Det kan være en god løsning på kort sigt, men efterlader samtidig økonomien mere sårbar, ifølge Bettina Brask.
"Opsparingen er ikke kun til ferie. Den skal også kunne hjælpe, hvis bilen bryder sammen, vaskemaskinen står af, eller der opstår andre uforudsete udgifter. Derfor bør man prioritere at få opsparingen bygget op igen," siger Bettina Brask.
Start næste års ferieopsparing nu
Ifølge privatøkonomen er det bedste værn mod økonomiske tømmermænd at begynde planlægningen tidligere.
"Den bedste ferieopsparing starter sjældent en måned før afrejse. Den starter ofte den dag, du kommer hjem. Selv mindre beløb sat til side hver måned kan gøre en stor forskel,” siger Bettina Brask.
Hun anbefaler, at man opretter en særskilt feriekonto og laver et realistisk budget, der også tager højde for de små udgifter, som ofte vælter regnestykket.
"Mange budgetterer med transport og hotel, men glemmer restaurantbesøg, udflugter, is, souvenirs og alle de små ekstraudgifter, som ofte gør forskellen."
Der er ikke noget galt i at prioritere ferie og oplevelser, ifølge Brask. Tværtimod, så er det en tendens, som vi har set siden Corona.
"De fleste vil hellere bruge penge på gode oplevelser med familie og venner end på mange andre ting. Det er helt naturligt. Men ferien bliver bare endnu bedre, når regningen ikke følger med hjem," slutter Bettina Brask.
|
Fem råd, hvis ferien blev dyrere end planlagt
|
Om Jyske Bank A/S
Jyske Bank A/S er blandt Danmarks største pengeinstitutter med 84 afdelinger i hele landet og cirka 4.000 medarbejdere. Banken tilbyder finansielle løsninger til privat- og erhvervskunder og er ejer af realkredit-selskabet Jyske Realkredit og af leasingselskabet Jyske Finans, der tilbyder leasing af biler og maskiner. Jyske Bank har cirka 140.000 aktionærer. www.jyskebank.dk
Følg pressemeddelelser fra Jyske Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Jyske Bank A/S
Arv til nevøer og niecer på tilbud, men en forkert gave kan koste over halvdelen i skat13.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan blive markant billigere at lade formuen gå videre til nevøer og niecer, hvis lovforslaget går igennem. Men det er en balancegang, for arv må ikke forveksles med gaver.
Halvvejs i skatteåret: Tjek din forskudsopgørelse og få plus point på samvittigheden8.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Her midt i skatteåret er det et godt tidspunkt at tage temperaturen på økonomien. Alligevel er forskudsopgørelsen for mange noget, der kun får opmærksomhed i januar – og derefter bliver den gemt. Og det kan blive dyrt.
Jyske Banks nye prognose: Danskerne bruger stadig penge24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne giver udtryk for økonomisk bekymring, men deres adfærd fortæller en mere robust historie. Trods faldende forbrugertillid er detailsalget nemlig steget, og det er med til at holde hånden under dansk økonomi. Jyske Bank forventer derfor en pæn vækst i år, mens farten dæmpes i 2027.
TÆNK anbefaler Jyske Bank aktiesparekonto – og nye regler kan gøre den endnu bedre.22.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 658.000 danskere har allerede en aktiesparekonto – og mange kunder vælger Jyske Banks løsning, som igen får stemplet ”anbefalet af Forbrugerrådet TÆNK”
God ferie – uden at dine penge forsvinder i det skjulte19.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når kompasset står på ’ferie’ og ’out of office’-svaret er slået til, gider vi ikke bruge tid på penge og økonomi. Det er oplevelserne og pausen fra hverdagen, der fylder. Men midt i afslapningen træffer vi en række små økonomiske valg, som samlet kan gøre ferien dyrere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum