Trafiktårnet lyser op i regnbuens farver
10.8.2026 10:22:46 CEST | Banedanmark | Pressemeddelelse
Banedanmark lyser Trafiktårnet i København op i regnbuens farver for at markere, at der er plads til alle på banen.

I de mørke timer fra den 8. til den 17. august får togpassagerer ved Dybbølsbro Station et sjældent og farverigt syn. Banedanmark lyser Trafiktårnet ved Kalvebod Brygge op i regnbuens farver for at markere værdier som mangfoldighed og diversitet i anledning af pride-ugen.
Det kræver specialiserede mennesker med vidt forskellige kompetencer at bygge, styre og vedligeholde den danske jernbane. Banedanmarks medarbejdere fordeler sig over 140 faggrupper og de er i alderen 17 og 77 år. Hver dag samarbejder de fra over 60 lokationer – i spor, på byggepladser, i trafiktårne og på kontorer. Derfor markerer Banedanmark, at alle er velkomne på banen, uanset køn, alder, religion, hvor du kommer fra, eller hvem du lever sammen med.
”Vi har brug for alle, der vil være med til at skabe fremtidens jernbane. Vores forskellighed er en styrke, der gør os dygtigere og klogere, så vi sammen kan finde løsninger på komplekse problemstillinger. Vi er stolte af at have en arbejdsplads, hvor alle kan føle sig velkomne og være den, man er,” siger administrerende direktør i Banedanmark, Peter Jonassen.
Sådan oplyses Trafiktårnet
- Trafiktårnet i København bliver lyst op ud mod Vasbygade og jernbanen lidt vest for Københavns Hovedbanegård, hvor mange tusinde mennesker dagligt kommer forbi med tog, bil, til fods eller på cykel.
- Trafiktårnet vil være oplyst i de mørke aftentimer, om natten og tidligt om morgenen fra lørdag den 8. august til mandag morgen den 17. august.
- Lyset fra lamperne vil ramme flader på Trafiktårnets facade, hvor der ikke er vinduer, for ikke at genere de kolleger, som er på arbejde i tårnet.
Kontakter
Banedanmark Presse
Tlf:+45 82 34 13 13presse@bane.dkBilleder

Om Banedanmark
Banedanmark er en styrelse under Transportministeriet med mere end 2.500 medarbejdere, som forvalter den danske jernbane. Vi bygger en helt ny attraktiv, grøn jernbane til nye, moderne eltog, mens vi kører på den gamle. Det gør vi ved at vedligeholde og opgradere eksisterende strækninger samtidigt med, at vi bygger en helt ny togkorridor til Europa og udruller nye signaler og elektrificerer. Dermed skaber vi forudsætningen for, at hundredtusindvis af danskere hver dag kan tage toget, og at mange tusind tons gods kan transporteres på jernbanen.
Følg pressemeddelelser fra Banedanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Banedanmark
Du kan ikke lige nå det… heller ikke på Nærumbanen9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af trafikanter, der ignorerer bomme, blink og klokker i overkørslerne er steget kraftigt over de seneste år. På Nærumbanen skete det 67 gange sidste år, og det er som oftest fodgængere og cyklister, der trodser advarslerne.
Du kan ikke lige nå det… heller ikke på Sønderborgbanen9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af trafikanter, der ignorerer bomme, blink og klokker i overkørslerne er steget kraftigt over de seneste år. På Sønderborgbanen skete det 30 gange sidste år, og her er det som oftest bilister, der trodser advarslerne.
Du kan ikke lige nå det… heller ikke på tværs af Jylland9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af trafikanter, der ignorerer bomme, blink og klokker i overkørslerne er steget kraftigt over de seneste år. Mellem Skanderborg og Skjern er det sket 44 gange på godt to år, og det er som oftest fodgængere og cyklister, der trodser advarslerne.
Du kan ikke lige nå det… heller ikke på Lille Syd9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af trafikanter, der ignorerer bomme, blink og klokker i overkørslerne er steget kraftigt over de seneste år. På Lille Syd mellem Roskilde og Næstved over Køge skete det 49 gange sidste år, og det er som oftest fodgængere og cyklister, der trodser advarslerne.
Du kan ikke lige nå det… heller ikke på Svendborgbanen9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af trafikanter, der ignorerer bomme, blink og klokker i overkørslerne er steget kraftigt over de seneste år. På Svendborgbanen skete det 58 gange sidste år, og det er som oftest fodgængere og cyklister, der trodser advarslerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum