133 procent overbelæg i sjællandske arresthuse
4.8.2026 14:29:26 CEST | Fængselsforbundet | Pressemeddelelse
Der er indført et fast, ekstraordinært højt overbelæg i syv sjællandske arresthuse.

Presset er i øjeblikket så stort på Danmarks Fængsler, at der er indført højt belæg i syv arresthuse på Sjælland med et gennemsnit på 133 procent.
I forvejen er der indført dobbeltbelæg i Vejle Arrest, Kragskovhede Fængsel og Ringe Fængsel.
Nu er turen kommet til institutioner øst for Storebælt: Arresthusene i Frederikssund, Hillerød, Holbæk, Nykøbing Falster, Næstved, Ringsted og Roskilde.
Fast overbelæg i syv sjællandske huse |
||
|
Kenneth Højhus Platz er tillidsrepræsentant for Institution Arrester Øst. Han undrer sig over, at det nye tiltag kommer med kort varsel.
”Det er ikke hensigtsmæssigt, at man tager beslutninger som denne uden grundigt at inddrage personalet. Det er blot sket med en orientering. Det strider mod samarbejdsaftalen, som påhviler arbejdsgiver at inddrage personalet på et så tidligt tidspunkt som muligt, når der træffes væsentlige beslutninger, så personalet får mulighed for at påvirke dem.”
Kredsdirektør i Fængselskreds Øst, Lea Bryld, anerkender, at det ville have været bedre at involvere personalet.
“Det ville have været optimalt at inddrage personalet i beslutningen. Men da vi gerne ville undgå at beordre fængselspersonale på arbejde i sommerferien, var det ikke muligt, fordi beslutningen skulle træffes med kort aftræk. På trods af den hurtige beslutning er det vores opfattelse, at implementeringen er gået godt, og det kan vi særligt takke medarbejderne for,” siger hun.
Selvom arresthusene skal håndtere flere indsatte, tilføres der ikke mere mandskab. Driften hænger kun sammen med overarbejde.
”70 procent af mine kollegaer arbejder med en opt-out aftalen, hvor de accepterer at arbejde op til 60 timer om ugen i gennemsnit,” siger Kenneth Højhus Platz.
Frygter lukning
De ansatte i de sjællandske arresthuse presses ikke alene af tilstrømningen af indsatte. De er også bekymrede for, at husene bliver lukket helt ned, og at personalet i givet fald overføres til større institutioner. Derfor føler de ikke, at de kan gøre andet end at sige ja til flere indsatte.
”Det vil være meget ærgerligt, hvis vi bliver lukket. Vores institutioner er velfungerende med et godt arbejdsmiljø, lavt sygefravær og ingen konflikter. De indsatte vil meget hellere sidde her end i de store huse,” siger Kenneth Højhus Platz.
Ifølge Lea Bryld er der ikke taget stilling til arresthusenes fremtid endnu: “Som en del af taskforcens arbejde har der været mange muligheder i spil for at få udfordringerne med kapacitet og bemanding til at gå op. For nu er der ikke truffet en beslutning om, hvorvidt arresthusene skal lukke,” siger kredsdirektøren.
Af Søren Gregersen
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
René Larsen udpeget som fungerende formand for Fængselsforbundet17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets forretningsudvalg har i enighed udpeget forbundssekretær René Larsen som fungerende formand for Fængselsforbundet, efter Bo Yde Sørensen har forladt posten.
Bo Yde Sørensen stopper som formand for Fængselsforbundet16.9.2026 16:19:44 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets formand Bo Yde Sørensen har valgt at give stafetten videre.
Danmarks ældste fængselsbetjent28.8.2026 13:17:51 CEST | Nyhed
Trods sine 70 år har fængselsbetjent Henning Schram ingen akutte planer om at stoppe. Han har snart 50-års jubilæum i tjenesten.
Arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel: "Arbejdsmiljøet er ikke-eksisterende"13.8.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
Efter 10 år som arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel har Morten Ronny Pedersen valgt at råbe vagt i gevær.
Sårbare indsatte deler nu celler på Kragskovhede Fængsel11.8.2026 09:29:37 CEST | Nyhed
Også Kragskovhede Fængsel er blevet pålagt at oprette et markant dobbeltbelæg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum