Stine Bjerrum Møller udnævnt til professor i klinisk psykologi og recovery i psykiatrisk praksis ved SDU
3.8.2026 11:28:20 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Nyt professorat skal styrke forskningen i personlig recovery og udvikle evidensbaseret, patientnær psykologisk behandling, der giver mennesker med mentale helbredsproblemer bedre muligheder for at leve et meningsfuldt liv på egne præmisser.

Stine Bjerrum Møller er udnævnt til professor i klinisk psykologi og recovery i psykiatrisk praksis ved Institut for Psykologi, Syddansk Universitet. Professoratet er etableret i samarbejde med Sygehus Lillebælt, hvor hun samtidig er forskningsleder ved Afdeling for Tværfaglig Traumebehandling.
Forskningen fokuserer på, hvordan klinisk psykologi og psykiatrisk praksis kan understøtte personlig recovery for mennesker med mentale helbredsproblemer. Gennem udvikling og evaluering af psykologiske behandlinger, patientinddragelse samt kvalitative, kvantitative og samskabende forskningsmetoder skal professoratet bidrage til ny viden om behandlinger, der ikke alene reducerer symptomer, men også styrker håb, selvbestemmelse, relationer og deltagelse i hverdagslivet.
Professoratet skal samtidig bidrage til udviklingen af mere fleksible og tilgængelige behandlingstilbud, hvor forskning, klinisk praksis og patienternes egne erfaringer bringes tættere sammen. Forskningen omfatter blandt andet behandling af langvarig og vanskeligt behandlelig depression samt PTSD og komplekse traumereaktioner, ligesom digitale løsninger og nye måleredskaber for personlig recovery indgår som centrale udviklingsområder.
Hvor professoratet er forankret
Professoratet er forankret ved Institut for Psykologi på Syddansk Universitet og er samtidig tilknyttet Afdeling for Tværfaglig Traumebehandling på Sygehus Lillebælt.
Stine Bjerrum Møller har siden 2020 været lektor ved Institut for Psykologi på SDU og fortsætter samtidig som forskningsleder ved Sygehus Lillebælt. Professoratet skaber en tæt kobling mellem universitet, forskning og den kliniske behandling i psykiatrien.
Udnævnelsen trådte i kraft i 2026.
Om den faglige profil
Stine Bjerrum Møller har gennem en årrække arbejdet med klinisk psykologi, psykoterapi, psykiatri og recovery-orienteret behandling. Hendes forskning har særligt fokus på udvikling og evaluering af psykologiske behandlinger samt på at udvikle måleredskaber, der afspejler de forandringer, som patienter selv oplever som betydningsfulde.
Hun er uddannet psykolog fra Københavns Universitet og opnåede ph.d.-graden i psykologi samme sted i 2011. Hun er autoriseret psykolog, specialist i psykoterapi og klinisk psykologi samt specialpsykolog i psykiatri.
Tidligere har hun været klinisk psykolog, chefpsykolog og forskningsleder i Region Hovedstadens Psykiatri. Hun samarbejder bredt med kliniske og akademiske miljøer i Danmark og internationalt, blandt andet med University of Nottingham, og deltager i forskningsnetværk om personlig recovery, psykotraumatologi og psykologiske måleredskaber.
Som professor ønsker hun desuden at styrke forskningsmiljøet ved at skabe gode rammer for studerende, ph.d.-studerende og yngre forskere, så forskning, uddannelse og klinisk praksis udvikles i tæt samspil.
Fakta – personlig profil
Navn: Stine Bjerrum Møller
Titel: Professor i klinisk psykologi og recovery i psykiatrisk praksis
Arbejdssted: Institut for Psykologi, Syddansk Universitet og Afdeling for Tværfaglig Traumebehandling, Sygehus Lillebælt
Født: 1973
Privat: Født i Roskilde. Gift og mor til tre voksne børn.
Kontakt: stinebm@health.sdu.dk
Undervisning: Stine Bjerrum Møller underviser på psykologiuddannelsen ved SDU, primært i Odense og også i Esbjerg. Hun underviser blandt andet i klinisk psykologi, K02 Samtaletræning, K06 Anvendt psykotraumatologi og kvalitative metoder.
Kontakter
Tomas HomburgChefkonsulentDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:60113059thomburg@health.sdu.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Store kommunale forskelle i børns foreningsliv19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I nogle kommuner er under 60 pct. af børnene aktive i en forening – i andre over 80 pct., viser en ny undersøgelse fra Danmark i Bevægelse, Syddansk Universitet. Børn har vidt forskellige udgangspunkter for et aktivt liv, påpeger forsker.
SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi13.8.2026 13:01:25 CEST | Pressemeddelelse
Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3 procent.
Sigurd Lauridsen udnævnt til professor i mental sundhedsetik ved SDU11.8.2026 11:37:17 CEST | Pressemeddelelse
Ny professor skal styrke forskningen i etiske problemstillinger inden for mental sundhed og bidrage til udvikling af viden, der kan forbedre livet for mennesker med demens, psykisk sygdom og deres pårørende.
Sådan taler vi om motion med mennesker med kronisk sygdom10.8.2026 12:01:06 CEST | Pressemeddelelse
Mange mennesker med kronisk sygdom oplever, at råd om fysisk aktivitet kan virke overvældende eller give dårlig samvittighed. Men måden, sundhedsprofessionelle taler om fysisk aktivitet på, kan have stor betydning for, om patienter føler sig motiverede og trygge ved at være aktive.
Kapløb med tiden skal give Danmark nye våben mod "Larven fra Helvede"9.8.2026 12:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Droner, termiske kameraer og kunstig intelligens kan blive fremtidens hjælp i kampen mod egeprocessionsspinneren. Derfor skynder forskere fra Syddansk Universitet sig netop nu ud sammen med kommunale bekæmpelseshold for at indsamle den viden, der skal gøre fremtidens løsninger mulige. Om få uger er larverne væk for i år – og dermed også chancen for at studere dem i naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum