Alvorligt uheld på Genvejen - søg alternative ruter
3.8.2026 16:59:53 CEST | Østjyllands Politi
Så er der igen fuldt farbart på stedet. Alle vognbaner er igen åbne.
Der kommer ikke flere opdateringer.
3.8.2026 16:49:32 CEST | Østjyllands Politi
Der arbejdes fortsat på stedet, men nu er der et spor farbart. Der er tale om det indadgående spor i retning mod Aarhus.
Der er pt. ingen tidshorisont på, hvornår oprydningen er helt færdig.
3.8.2026 12:39:35 CEST | Østjyllands Politi
Der pågår fortsat undersøgelser og oprydning ved uheldsstedet på Genvejen. Vejen vil være spærret til tidligst kl. 14.30, og det kan derfor komme til at påvirke eftermiddagstrafikken.
Politiet opfordrer til at finde alternative ruter, samt at holde dig orienteret om trafiksitutionen, hvis du skal den vej.
3.8.2026 12:36:12 CEST | Østjyllands Politi
Opdatering på færdselsuheld: Mandag kl. 10.47 skete der et alvorligt færdselsuheld på Genvejen i Hasselager mellem en personbil ført af en 26-årig kvinde og en lastbil ført af en 58-årig mand.
Den 26-årige kvinde er afgået ved døden som følge af sine kvæstelser, mens den 58-årige mand umiddelbart ikke er kommet kritisk til skade. Kvindens pårørende er underrettet.
En bilinspektør er tilkaldt, og nærmere undersøgelser skal klarlægge det præcise hændelsesforløb.
3.8.2026 12:07:15 CEST | Østjyllands Politi
En kvinde er afgået ved døden, efter en personbil og en lastbil stødte frontalt sammen på Genvejen ved Hasselager. De pårørende er underrettet.
Politi og redning arbejder fortsat på stedet og Genvejen er spærret indtil tidligst kl. 14.00. Søg fortsat alternative ruter.
3.8.2026 11:16:12 CEST | Østjyllands Politi
Vi er til stede ved Genvejen i Hasselager i forbindelse med et alvorligt færdselsuheld. Genvejen vil være spærret indtil tidsligst kl. 14.00, mens politi og redning arbejder på stedet. Søg omkørsel via andre ruter.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Østjyllands Politi
Aarhus: Bare rolig - det er bare en øvelse9.9.2026 08:30:00 CEST | Myndighedsmeddelelse
Østjyllands Politi afholder i dag en større øvelse i Aarhus midtby med hjælp fra flere samarbejdspartnere. Der vil i løbet af dagen være meget politi til stede på flere adresser i midtbyen, ligesom der vil kunne opleves udrykningskørsel, løse skud og høje brag fra øvelsen. Alle steder vil der også være opsat skilte, der tydeligt viser, at der er tale om en øvelse. Hvis du kan se et øvelsesskilt og/eller folk med gule veste i nærheden, kan du derfor trygt regne med, at det er en del af øvelsen.
23 klip efter morgenindsats i Aarhus7.9.2026 14:04:18 CEST | Myndighedsmeddelelse
Flere af vores færdselsbetjente her i Østjyllands Politi var mandag morgen til stede i det centrale Aarhus i en indsats rettet mod bilister, der bruger håndholdt mobil. På omkring halvanden time blev 23 bilister sigtet for at bruge mobilen - og ud over en bøde kan de nu se frem til et klip i kørekortet. Indsatsen fandt sted fra kl. 7.15 til 8.45 - primært omkring Strandvejen. Kør bil, mens du kører bil - og læg mobilen!
Politi i Thorsager - ingen fare på færde4.9.2026 09:32:57 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi har i løbet af morgenen været til stede med flere patruljer i Thorsager ved Rønde, hvor vi tidligt i morges fik anmeldelse om en mand med en pistol. Flere patruljer kørte derfor straks til stedet og fik kort efter lokaliseret den 56-årige mand. Det viste sig, at der var tale om en softgun pistol. Den 56-årige blev anholdt og taget med på politistationen.
Traktordemonstration ved Universitetsparken i Aarhus1.9.2026 13:16:49 CEST | Myndighedsmeddelelse
Alt forløber uden større nævneværdige udfordringer, og traktorerne i demonstrationen kører fortsat rundt i Universitetsparken som planlagt. Østjyllands Politi er også fortsat til stede, men der har endnu ikke været behov for politiets assistance, da trafikken ikke er blevet nævneværdigt påvirket. En enkelt fører er blevet sigtet efter færdselsloven ved at have kørt på fortovet. Forventningen er, at demonstrationen fortsætter frem mod omkring kl. 15-16, hvorefter traktorerne vil forlade området.
Øvelse på Aarhus Havn i dag kl. 10.001.9.2026 08:54:36 CEST | Myndighedsmeddelelse
I forbindelse med en øvelse er Østjyllands Politi, brandvæsen og andet beredskab synligt til stede på Aarhus Havn omkring Oliehavnsvej og Formosavej i dag kl. 10.00-13.00. Man kan derfor tage det helt roligt, hvis man bemærker aktivitet i området.
