TUI indleder partnerskab med Palermo Marathon og forlænger med TUI Rhodes Marathon til 2030
29.7.2026 13:36:15 CEST | TUI Danmark A/S | Pressemeddelelse
TUI satser fortsat på den voksende runcation-trend og udvider sin portefølje af TUI Marathons med Palermo Marathon.

Allerede ved årets løb den 15. november går TUI ind som platinsponsor, og fra 2027 bliver TUI hovedsponsor under navnet TUI Palermo Marathon. Aftalen løber foreløbig til og med 2029.
Palermo Marathon er et veletableret løb i hastig vækst. Ved den seneste udgave — den 31. i rækken — deltog over 3.000 løbere fra 35 lande. Ruten går gennem den historiske bykerne i Siciliens hovedstad Palermo og passerer flere UNESCO-verdensarvssteder. Sammen med TUI Marathons på Rhodos, Cypern og Mallorca bliver Palermo Marathon en del af TUI Mediterranean Marathon League (TMML). Derudover er der dialog i gang med flere andre maratonløb.
"Partnerskabet med Palermo Marathon er næste skridt i vores meget succesfulde maratonstrategi. TUI Marathons på Cypern og Rhodos har haft en imponerende vækst i år, og TUI Palma Marathon i oktober har været udsolgt siden april," siger Sebastian Ebel, CEO i TUI Group.
Tendensen til at kombinere sportsbegivenheder med et ophold på en attraktiv feriedestination — og gøre løbet til en forlænget ferie — fortsætter med at vokse.
Løbene i TUI Mediterranean Marathon League afvikles forår og efterår uden for højsæsonen, hvilket giver optimale forhold for løberne. Samtidig bidrager de til øget rejseaktivitet i perioder, hvor turiststrømmen normalt er lavere, til gavn for lokalsamfundene.
"Deltagerne viser også, at vores maratonløb tiltrækker mennesker i alle aldre. Særligt løbere under 30 år var godt repræsenteret ved de seneste løb på Mallorca og Rhodos," siger Sebastian Ebel.
TUI forlænger sponsoratet af TUI Rhodes Marathon til 2030
TUI fortsætter som hovedsponsor for TUI Rhodes Marathon frem til mindst 2030. Det ligger fast med en ny aftale med Marieta Papavasileiou, medstifter af TUI Rhodes Marathon og formand for organisationskomitéen.
Efter det succesfulde samarbejde, der blev indledt i 2025, har parterne forlænget den oprindelige aftale — som omfattede udgaverne i 2025, 2026 og 2027 — med yderligere to år. Ambitionen er at fortsætte væksten og samtidig styrke fokus på bæredygtighed, inklusion, lokalt samarbejde og innovation.
Siden starten i 2014 har TUI Rhodes Marathon udviklet sig til en unik begivenhed i den internationale løbekalender. Den 11. udgave i 2026 var den anden, hvor TUI var både hovedsponsor og distributionspartner.
"Partnerskabet med TUI Rhodes Marathon var en naturlig forlængelse af vores relation til denne fantastiske græske ø, og det har været en stor succes. Med over 5.000 løbere fra 65 lande har vi øget deltagerantallet markant sammenlignet med den første udgave under TUI's sponsorat," siger Sebastian Ebel.
"TUI Rhodes Marathon er et fremragende eksempel på, hvordan vi kombinerer sport og bæredygtig turisme. Det understreger også vores langsigtede engagement på Rhodos — en destination, som millioner af TUI-kunder sætter pris på, og som gennem Rhodes Co-Lab, vores samarbejde med regionen Sydlige Ægæerhav, står centralt i vores arbejde med bæredygtig turisme."
Marieta Papavasileiou glæder sig over den fortsatte satsning:
"Vi er meget stolte over at fortsætte samarbejdet med TUI og styrke relationen til en mangeårig partner for Rhodos og en engageret fortaler for bæredygtig turisme. Forlængelsen bekræfter ikke blot den succesfulde start på vores samarbejde, men også vores fælles ambition om at udvikle TUI Rhodes Marathon yderligere og vise vores ø frem for verden i de kommende år."
Kontakter
Mikkel HansenKommunikationschefTUI Danmark
Tlf:+45 32 75 67 99mikkel.hansen@tui.dkOm TUI
TUI er verdens førende rejsekoncern og opererer sine hoteller, krydstogtskibe, flyselskaber og udflugter verden over. TUI-aktien er børsnoteret i Tyskland. I regnskabsåret 2023 havde TUI-koncernen +60.000 ansatte, +20 millioner kunder og en omsætning på +20 mia. euro. Hele værdikæden for turisme er under ét tag og tæller +400 TUI-ejede hoteller, 17 krydstogtskibe og fem flyselskaber med mere end 100 fly. I Danmark sender TUI op imod 200.000 danskere på ferie om året. TUI's primære produkt er pakkerejser til udlandet med enten charterfly eller rutefly, men produktporteføljen tæller også skiferie, kør-selv-ferie og udflugter. TUI er i Danmark medlem af industriorganisationen REJS og Rejsegarantifonden. TUI har sit danske kontor i København.

Følg pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TUI Danmark A/S
Henrik Andersson udnævnt til ny administrerende direktør for TUI i Norden27.7.2026 14:45:00 CEST | Pressemeddelelse
TUI har udnævnt Henrik Andersson til administrerende direktør for TUI i Norden med virkning fra den 1. august. Med mere end 25 års erfaring i virksomheden overtager Andersson posten efter Jessica Enbacka og skal stå i spidsen for den nordiske forretning med fortsat fokus på vækst, innovation og kundeværdi.
Undersøgelse: Her er den vigtigste faktor for valg af sommerferie15.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejret, prisen eller noget helt tredje? Her er det mest afgørende for danskernes valg af sommerferie.
Dette irriterer danskernes mest på flyet9.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på de unge og ældre, når det kommer til irriterende opførsel på flyet.
Verdens stærkeste bjørn fylder 60: TUI fejrer Bamse denne sommer1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I hele jubilæumsåret fejrer TUI Bamses 60-års fødselsdag på feriedestinationer over hele verden.
TUI satser på Bodrum: Ny direkte rute til Tyrkiets riviera30.6.2026 08:24:49 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli 2026 kan danskerne flyve direkte fra København til Bodrum med TUI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum