Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Mand varetægtsfængslet i drabssag

Del

28.7.2026 16:37:27 CEST | Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland 

En 27-årig mand, der i dag blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg, er blevet varetægtsfængslet frem til den 25 august. Han er mistænkt for at være en af flere gerningsmænd bag to drab samt et drabsforsøg i Kalundborg tilbage i 2020.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

To tilstod besiddelse af stoffer i Regstrup16.7.2026 11:47:18 CEST | Myndighedsmeddelelse

Yderligere to personer er nu dømt i tilståelsesag som følge af narkoaktion, som Midt- og Vestsjællands Politi gennemførte den 9. juni. En 24-årig kvinde og en 27-årig mand tilstod, at de i en periode opbevarede 100 g kokain og 200 g ketamin på adresse i Regstrup. Retten i Holbæk idømte begge fængsel i et år og tre måneder. Begge løsladt efter dom og bliver indkaldt til afsoning senere. En 25-årig mand har tidligere fået 8 års fængsel i samme kompleks for salg af 3,6 kg kokain og 6,1 kg ketamin.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye