Kolding Kommune

Tyr skal til smeden før flytning

29.7.2026 08:16:03 CEST | Kolding Kommune | Pressemeddelelse

Del

I starten af august forlader skulpturen af den store tyr sin faste plads på Jens Holms Vej i Kolding. Tyren skal en tur forbi smeden, før den i løbet af september bliver flyttet til Marina Syd, hvor den gamle skulptur får sin fremtidige placering.

Skulptur af tyr rengøres
Tyren er blevet grundigt renset, før den nu forlader Jens Holms Vej. Foto: Gert Blume.

Tyren er gennem de seneste måneder blevet grundigt undersøgt.

”Teknikerne har røntgenfotograferet og lavet en kikkertundersøgelse af tyren. Desværre viste det sig, at skelettet er i dårlig stand, så vi kan ikke bare flytte den,” forklarer Bjarne Tang Lauridsen, projektchef Marina City.

Skelet skal repareres

Den store tyr holdes oppe af et indvendigt stativ. Det skal udbedres, og nogle af delene bliver formentlig udskiftes. Det kommer til at foregå på et lokalt smedeværksted.

”Vi har fået lavet en flyttekasse til tyren, så den kan blive transporteret sikkert ud til smedeværkstedet. Først når tyren er sikker på benene igen, bliver den flyttet til Marina Syd. Det vil formentlig ske i løbet af september måned,” oplyser Bjarne Tang Lauridsen og fortsætter:

”Bortset fra det indvendige stativ sker der ingen ændringer af skulpturen, udover at de udvendige bøjler fjernes. Den er blevet rengjort og renset, og senere voksbehandler vi den også, så tyren kan beholde den smukke irgrønne patina, som tiden har skabt.”

Tyrens historie

Den store skulptur lavet af blikkenslagermester Niels Pedersen blev bestilt af kreatureksportør Jens Holm i 1939 i forbindelse med en udvidelse af eksportstaldene på Kolding Havn.

Tyren knejsede som et vartegn for eksportstaldene i en længere periode, hvor eksport af levende kreaturer var en væsentlig del af erhvervshavnens aktivitet.

I takt med at havnen blev hjemsted for nye aktiviteter, kom kreatureksporten til at betyde mindre og mindre. I stedet for at skrotte de gamle bygninger blev staldene forsigtigt pillet ned i begyndelsen af 1980’erne og nænsomt genopført ved Koldings nye lystbådehavn ved Marina Syd. Her huser bygningerne i dag havnekontor, klubfaciliteter, butikker og restaurant.

Tyren flyttede ikke med i første omgang. Den blev i stedet placeret på en betonsokkel på Jens Holms Vej.

Et spændende stykke lokalhistorie

Med flytningen af den ikoniske skulptur genforenes tyren og de gamle eksportstalde. Tyren får plads foran de gamle staldbygninger på Marina Syd som et spændende stykke lokalhistorie.

”Tyren ejes fortsat af Kolding Havn, men da bestyrelsen for Kolding Lystbådehavn foreslog, at skulpturen blev en del af den nye store Marina Syd og et kommende Marina City, sagde havnen ja med det samme. Jeg håber, tyren kommer til at tiltrække sig opmærksomhed, når børn og voksne går forbi på den nye havnepromenade. Vi sætter også en formidlingsstander op, som fortæller historien om tyren og den udvikling, den har været et symbol for,” forklarer Bjarne Tang Lauridsen.

Tyren vil stå klar på Marina Syd, når den nye havnepromenade indvies i september måned.

Kontakter

Bjarne Tang Lauridsen, projektchef Marina City - 93 95 87 00, bjarl@kolding.dk

Billeder

Skulptur af tyr renses
Tyren er blevet grundigt renset, før den nu forlader Jens Holms Vej. Foto: Gert Blume.
Download
I starten af juni blev tyren røntgenfotograferet for at tjekke tilstanden af de indre dele. Her gør teknikeren klar til at røntgenfotografere et af tyrens ben. Foto: Gert Blume.
I starten af juni blev tyren røntgenfotograferet for at tjekke tilstanden af de indre dele. Her gør teknikeren klar til at røntgenfotografere et af tyrens ben. Foto: Gert Blume.
Download
Røntgenfotografering afslørede svagheder flere steder ved det eksisterende skelet. Det skal udbedres hos en lokal smed, før tyren flyttes til Marina Syd. Grafik: Force.
Røntgenfotografering afslørede svagheder flere steder ved det eksisterende skelet. Det skal udbedres hos en lokal smed, før tyren flyttes til Marina Syd. Grafik: Force.
Download
Tyren på Jens Holms Vej i Kolding. Foto Gert Blume.
Tyren på Jens Holms Vej i Kolding. Foto Gert Blume.
Download

Om Kolding Kommune

Kolding er et stærkt centrum for erhverv, uddannelse, kultur samt design og rummer over 55.000 arbejdspladser, har ca. 95.900 indbyggere og dækker et areal på ca. 605 km². Som den eneste by i Skandinavien er Kolding udnævnt af UNESCO som Creative City inden for design og rummer markante kulturinstitutioner som Koldinghus og Trapholt. Med afsæt i fællesskab, kreativitet og handlekraft arbejder Kolding Kommune for at skabe gode rammer for borgere, virksomheder og besøgende.

https://www.kolding.dk/

Følg pressemeddelelser fra Kolding Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Kolding Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye