"Bekymrende": Økonomisk pres rammer trivslen i hver tredje børnefamilie
28.7.2026 06:30:00 CEST | If Forsikring | Pressemeddelelse
Økonomiske problemer kan i høj grad påvirke den mentale sundhed, lyder vurderingen fra Dansk Sundhedssikring, som er ejet af If.

Tæt på hver tredje danske forælder oplever, at pres på økonomien påvirker familiens trivsel negativt.
Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har foretaget blandt 1.019 forældre på vegne af If, Nordens største forsikringsselskab.
”Det er bekymrende, at så mange børnefamilier oplever at være ramt af et økonomisk pres. Én ting er, at økonomien kan sætte begrænsninger i hverdagen for familien. Noget andet er, at økonomiske bekymringer kan føre til stress hos forældrene, konflikter og ustabilitet i familien, som kan påvirke både børn og voksne,” siger Kasper Baunkjær Olsen, chef for personforsikringer i If.
I undersøgelsen er danskere med børn mellem 0 og 17 år blevet spurgt, hvilke faktorer der påvirker familiens trivsel negativt. 31 pct. peger på økonomisk pres som en faktor, der påvirker familiens trivsel negativt.
"Hvis økonomien er presset, kan det være en god idé at gennemgå sine faste udgifter. Det kan også være, at bankrådgiveren kan komme med forslag til, hvordan der kan skabes mere luft i budgettet og et bedre overblik over økonomien. Det løser ikke alle udfordringer, men et større overblik kan mindske nogle af bekymringerne i hverdagen," siger Kasper Baunkjær Olsen.
Der er regionale forskelle på, hvor mange familier der oplever, at økonomisk pres påvirker trivslen. Mens mere end hver tredje forælder i Region Syddanmark - 36 pct – oplever, at et økonomisk pres påvirker familiens trivsel negativt, gælder det for 32 pct. i Region Sjælland og Region Nordjylland. I Region Hovedstaden er 31 pct. af familierne påvirket af et økonomisk pres, men det gælder for 25 pct. af familierne i Region Midtjylland.
Genkender tendens
Dansk Sundhedssikring (DSS), som er ejet af If, oplever, at økonomiske bekymringer kan være en belastning for familiers mentale trivsel.
”Økonomi er en af de faktorer, der virkelig kan påvirke den mentale sundhed. Vores erfaring er, at det for eksempel kan ramme trivslen, hvis man bliver fyret eller mister evnen til at arbejde, ikke kun hos den enkelte, men hele familien,” siger Claraamalie Rosenboje, udviklingschef for afdelingen Mental Sundhed i DSS.
Hun råder danskerne til at gøre tre ting, hvis man ønsker at lave små justeringer, der kan styrke den mentale sundhed – uanset årsagen: Gør noget aktivt, gør noget sammen og gør noget meningsfuldt. Det kan være alt fra en gåtur med en ven til at sige hej til en nabo eller for eksempel dyrke glemte interesser. De tre råd er baseret på den evidensbaserede ABC-tilgang til mental sundhed, som DSS bruger i sin rådgivning.
”ABC-tilgangen er overskuelig at anvende, og den har en dokumenteret effekt. Den kan give nogle værktøjer til at komme lettere igennem en svær periode i livet,” siger Claraamalie Rosenboje.
De fem mest udbredte faktorer, som ifølge respondenterne påvirker familiers trivsel negativt:
Økonomisk pres: 31 pct.
Egen eller partners mentale helbred: 23 pct.
Belastningen ved at få familielivet og hverdagen til at hænge sammen: 23 pct.
Børns helbred: 21 pct.
Højt arbejdspres: 21 pct.
Om undersøgelsen
Ifs undersøgelse om familiers sundhed er udført af analyseinstituttet YouGov på vegne af If og bygger på interviews med respondenter i Danmark, Sverige, Norge og Finland. I alt 1.019 danskere har deltaget i undersøgelsen i perioden 3.–21. februar 2026.
Nøgleord
Kontakter
Jonas IngvardsenPresserådgiver
Tlf:40941601jonas.mark.ingvardsen@if.dkIf – Nordens største forsikringsselskab
If er Nordens største forsikringsselskab med omkring 4,6 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Markant stigning: If advarer om tyverier fra cykler i København23.7.2026 10:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Flere københavnere får stjålet tasker, batterier og andre ejendele fra cykler, viser nye tal. Det får If til at sende en opfordring til cyklister i landets hovedstad.
If i opråb til landmænd: Høsten øger risikoen for alvorlige skader23.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom høsten er en travl periode for ansatte i landbruget, er det afgørende at prioritere sikkerheden, lyder det fra forsikringsselskabet If.
If til danskere i Norditalien: Beskyt jeres biler15.7.2026 13:52:42 CEST | Pressemeddelelse
Meget store hagl kan også føre til personskader, advarer forsikringsselskabet If forud for det varslede uvejr i Norditalien.
”Meget høj” risiko flere steder i landet: If opfordrer til at droppe ukrudtsbrænderen15.7.2026 10:37:39 CEST | Pressemeddelelse
Brandfaren er flere steder i landet på det næsthøjeste niveau. Ifølge forsikringsselskabet If kræver situationen, at man tænker sig om en ekstra gang, før man bruger ild.
If sender opfordring før muligt skybrud: ”Rammer, mens mange mindst venter det”12.7.2026 11:08:21 CEST | Pressemeddelelse
Hvis man er bortrejst, kan det være en god idé at få for eksempel naboen til at holde øje med huset for at opdage eventuelle skader, lyder det fra If.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum