Sporspærring bliver fire dage forlænget for regionaltog og enkelte InterCitytog mellem Odense og Fredericia
23.7.2026 10:21:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Regionaltogene og enkelte InterCitytog mellem Odense og Fredericia kommer først på skinnerne den 31. juli i stedet for den 27. juli. Der er stadig togbusser de fire ekstra dage.

Siden den 9. juni har der været indsat togbusser for regionaltogene mellem Odense og Fredericia. Egentlig skulle togene køre igen fra mandag den 27. juli klokken 04, men nu har Vejdirektoratet og Banedanmark, i samarbejde med DSB, valgt at udskyde åbningen af sporene til fredag den 31. juli klokken 04.
Denne uge oplevede mange rejsende at et sporarbejde ved Odense blev akut forsinket på grund af problemer med kørestrømsanlægget. Det betød, at mange fik en meget forlænget rejsetid, blandt andet fordi det var svært at skaffe togbusser nok til den pludselige situation.
For at sikre, at det samme ikke gentager sig på regionalbanen, har Vejdirektoratet og Banedanmark derfor besluttet at rykke åbningen af sporene.
"Det var en meget beklagelig situation, vi havde i starten af ugen. Vi oplevede desværre nogle uforudsete problemer med kørestrømsanlægget ved spærringerne omkring Odense. Den situation vil vi gerne undgå igen. Vi har derfor revurderet tidsplanen med vores entreprenør. Det har resulteret i, at vi har valgt at udskyde åbningen af sporene, så vi er sikre på, at systemet er helt køreklart," siger områdechef i Vejdirektoratet Søren Andersen.
Han forklarer videre, at der er rigtig mange aktiviteter i gang på tværs af baneprojekter over hele landet, der presser ressourcerne hos leverandørerne. Deruodver er der tale om meget komprimerede arbejder. Belært af episoden tirsdag den 21. juli er tidsplanen derfor blevet revurderet, også for at være sikker på tid til uforudsete problemer.
"Vi var som alle andre meget kede af situationen tirsdag morgen. Derfor denne forlængelse, så de rejsende kan være sikre på transportmulighederne," siger Søren Andersen.
Kontakter
Søren AndersenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:22 94 19 68soan@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Sporarbejde på Fyn forsinket20.7.2026 15:08:08 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet arbejder ved jernbanen for at forberede, at den nye jernbane over Vestfyn kan kobles til den eksisterende bane. Dog er Vejdirektoratets entreprenør ikke blevet færdig med sporarbejdet som planlagt, og derfor vil der de kommende to aftener også blive arbejdet udenfor normal arbejdstid.
Nordre Ringvej i Viborg totalspærret i 14 dage i august15.7.2026 09:08:57 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet skal udskifte en rørunderføring af Nørremølle Å under Nordre Ringvej ved Viborg. Arbejdet går i gang den 20. juli og vil stå på til slutningen af august. I en periode på 14 dage, fra den 10. – 23. august, vil Nordre Ringvej være totalt spærret for trafik, og trafikanterne skal derfor ud på en længere omkørsel enten via Rødding eller ind igennem Viborg by.
Stormflodssikring ved Guldborgsundtunnelen går i gang14.7.2026 13:05:34 CEST | Nyhed
Vejdirektoratet går snart i gang med at stormflodssikre Guldborgsundtunnelen. Det betyder, at de eksisterende diger omkring tunnelen bliver forhøjet og forlænget. Det skal sikre og beskytte tunnelen mod fremtidige stormfloder.
Renovering af to broer langs Sydmotorvejen på Lolland14.7.2026 11:32:42 CEST | Nyhed
I slutningen af juli går Vejdirektoratet i gang med at renovere to broer på E47 Sydmotorvejen. Arbejdet forventes afsluttet i februar 2027.
Hadsund Landevej spærres 12 dage i juli13.7.2026 10:18:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte en rørunderføring af Landbækken under Hadsund Landevej ved Gistrup. Arbejdet går i gang den 20. juli, og fra den 20. – 31. juli vil Hadsund Landevej være helt spærret for trafik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum