For få uddanner sig til socialpædagog: Understreger behovet for stærk ny uddannelse
27.7.2026 20:56:08 CEST | Socialpædagogerne | Pressemeddelelse
Der er stadig for få, som bliver optaget på uddannelsen til socialpædagog. Det viser nye optagetal til de videregående uddannelser. Antallet af optagne studerende er siden sidste år faldet med en procent på pædagoguddannelsen, hvor en tredjedel af de studerende uddanner sig til landets socialpædagogiske arbejdspladser.

De nye optagetal til landets videregående uddannelser viser, at 3.590 nye studerende er blevet optaget på pædagoguddannelsen. Det er 22 færre end sidste år.
Det understreger ifølge Socialpædagogernes formand, Benny Andersen, hvorfor en markant styrket ny uddannelse til socialpædagoger er helt afgørende.
Først og fremmest lyder der dog et stort tillykke til de nye studerende:
”Et rigtigt hjerteligt tillykke til alle, der er kommet ind på uddannelsen og skal uddanne sig til socialpædagog. I har valgt et fag med mange muligheder, og hvor I kan bruge jeres socialpædagogiske faglighed til at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet og udvikling. Vi glæder os helt vildt til at byde jer velkommen,” siger Benny Andersen.
Ny uddannelse skal styrke både kvalitet og rekruttering
Socialpædagoger er den største faggruppe på socialområdet og arbejder blandt andet på botilbud, børne- og ungehjem, forsorgshjem og krisecentre, i beskæftigelses- og aktivitetstilbud, som plejefamilier, med bostøtte og familiebehandling i borgernes egne hjem, mv.
Antallet af studerende, som bliver optaget for at uddanne sig som socialpædagog, er dog fortsat alt for lavt til at løse de store rekrutteringsudfordringer på landets socialpædagogiske arbejdspladser, lyder det fra Socialpædagogernes formand.
”Det er bekymrende, at der fortsat er alt for få, som bliver optaget på uddannelsen. Vi har brug for langt flere socialpædagoger, hvis vi skal sikre høj kvalitet i støtten til nogle af de mennesker i samfundet, der har mest brug for den. Derfor understreger optagetallene, hvor vigtigt det er, at vi lykkes med at skabe en stærk ny uddannelse til socialpædagoger,” siger Benny Andersen.
Fra sommeren 2027 møder de studerende ind til en ny uddannelse til socialpædagog. Den reform af pædagoguddannelsen, som et bredt flertal af partierne på Christiansborg aftalte sidste år, indebærer blandt andet en langt stærkere socialpædagogisk specialisering.
”De gode politiske rammer for uddannelsen er på plads. Nu er vi sammen med de øvrige aktører på området i gang med at fylde dem ud. Det arbejde skal føre til en socialpædagogisk uddannelse med høj kvalitet, som både er ambitiøs, attraktiv og målrettet det socialpædagogiske arbejdsområde. Flere skal søge uddannelsen, og de nyuddannede skal være bedst muligt rustet til det socialpædagogiske arbejde” siger Benny Andersen.
Kontakter
Sarah PiilPresserådgiver
Tlf:+45 61 68 98 54spi@sl.dkOm Socialpædagogerne
Socialpædagogerne repræsenterer den største faggruppe på det sociale område. Vores medlemmer arbejder hver dag for at støtte mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne til et liv med kvalitet, udvikling og muligheder.
Følg pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialpædagogerne
Socialpædagogerne om finanslovsudspil: Hvor er kvaliteten på socialområdet?9.10.2026 11:48:44 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov tager ikke hånd om socialområdets alvorlige udfordringer og forringer adgangen til seniorpension, lyder det fra Socialpædagogernes formand.
Rammeaftalen er opsagt – men socialområdets udfordringer består23.9.2026 14:46:13 CEST | Pressemeddelelse
Socialpædagogernes formand understreger, at udfordringerne med kvaliteten på socialområdet fortsat er de samme, efter at regeringen har opsagt rammeaftalen for området. Han forventer, at der nu tages politisk ansvar for at sikre kvaliteten af landets socialpædagogiske tilbud. Det kræver blandt andet en rekrutteringsplan.
Socialpædagogernes formand: Loft over profit på private tilbud er et vigtigt skridt for socialområdet14.9.2026 13:16:00 CEST | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksen åbner for et loft over profit på private botilbud. Det er en god og vigtig melding, hvis der skal gøres op med velfærdskriminelle på socialområdet, mener Socialpædagogernes formand, Benny Andersen.
Socialpædagogerne lancerer national rekrutteringsplan: Kvaliteten på socialområdets tilbud er under pres13.8.2026 06:30:08 CEST | Pressemeddelelse
Mennesker med handicap og psykiske lidelser samt udsatte børn, unge og voksne risikerer ikke at få den faglige støtte, de har brug for, hvis manglen på uddannede socialpædagoger fortsætter. Derfor lancerer Socialpædagogerne nu en samlet rekrutteringsplan med en række konkrete forslag, der skal sikre flere uddannede socialpædagoger og løfte kvaliteten på socialområdet.
Socialpædagogernes formand: Brug for en stærk ny uddannelse til socialpædagog5.7.2026 14:39:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er store problemer med at rekruttere nok uddannede socialpædagoger til at støtte landets udsatte og sårbare borgere. Derfor er formand for Socialpædagogerne, Benny Andersen, bekymret over de fortsat lave ansøgertal til uddannelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum